Niemcy: czy skrzynki na kwiaty mogą być zawieszone po zewnętrznej stronie balustrady balkonowej?

  Skrzynki na kwiaty umieszczone na balkonie po zewnętrznej stronie balustrady mogą spaść. Czy w związku z tym wynajmujący w Niemczech może zakazać wieszania skrzynek na kwiaty?

  Według sądu krajowego w Berlinie, wynajmujący może zakazać najemcom wieszania skrzynek na kwiaty na zewnątrz balkonu ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego

  Wielu najemców wykorzystuje swoje balkony jako małe tereny rekreacyjne. Jednak nie na każdym balkonie istnieje możliwość zamocowania skrzynek na kwiaty lub doniczek na balustradzie lub od strony wewnętrznej. Dlatego wiele osób wpada na pomysł zawieszenia skrzynek na kwiaty po stronie zewnętrznej. Ale czy w Niemczech jest to dopuszczalne? Czy ryzyko związane z tym, że skrzynki mogłyby spaść, nie jest zbyt duże? I w końcu, czy wynajmujący może w związku z tym zakazać wieszania skrzynek na kwiaty?

  Według sądu krajowego w Berlinie, wynajmujący może zakazać najemcom wieszania skrzynek na kwiaty na zewnątrz balkonu ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jeśli zatem wynajmujący jest zdania, że może istnieć ryzyko odniesienia obrażeń przez przechodniów, gdyby skrzynki na kwiaty spadły, może on zakazać mocowania skrzynek po stronie zewnętrznej (sąd krajowy w Berlinie, orzeczenie z dnia 20 maja 2011 r., sygn. akt 67 S 370/09 i sąd krajowy w Berlinie, orzeczenie z dnia 3 lipca 2012 r., sygn. akt 65 S 40/12).

  Sąd krajowy w Hamburgu: skrzynki na kwiaty mogą być wieszane także na zewnątrz balkonu, muszą jedynie być solidnie zamocowane

  Istnieją jednak sądy, które widzą to inaczej. Według sądu krajowego w Hamburgu, skrzynki na kwiaty mogą być wieszane także na zewnątrz balkonu. Najemca musi jedynie zadbać o ich solidne zamocowanie (sąd krajowy w Hamburgu, orzeczenie z dnia 7 grudnia 2004 r., sygn. akt 316 S 79/04). Podobnego zdania jest sąd rejonowy w Monachium. W orzeczeniu z dnia 8 grudnia 2000 r. (sygn. akt 271 C 23794/00) stwierdził, że nie jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego w taki sposób, aby wykluczyć wszelkie zagrożenia. Zawsze istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że wskutek szczególnych okoliczności skrzynka na kwiaty może spaść. Ponadto sąd uznał, że przymocowywanie skrzynek na kwiaty do zewnętrznej ściany balkonu mieści się w ramach normalnego użytkowania wynajmowanego mieszkania. Wyrok ten został potwierdzony przez sąd krajowy w Monachium (Landgericht München I, orzeczenie z dnia 8 maja 2001 r., sygn. akt 13 S 2348/01).

  Dozwolone jest stawianie doniczek z kwiatami na parapetach

  Wyższy Sąd Krajowy w Kolonii stwierdził w jednym z wydanych orzeczeń, że stawianie przez najemców doniczek z kwiatami itp. na parapetach okiennych i ich podlewanie mieści się w ramach normalnego użytkowania mieszkania na wynajem (Wyższy Sąd Krajowy w Kolonii, orzeczenie z dnia 29 kwietnia 1994 r., sygn. akt 19 U 201/93).

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x