Nago na balkonie: czy w Niemczech jest to dozwolone?

  Bez względu na to, czy powodem opalania się nago jest upał, czy chęć uzyskania równomiernej opalenizny: ci mieszkańcy Niemiec, którzy nie przestrzegają pewnych zasad, popełniają przestępstwo.

  Najemcy muszą przestrzegać określonych przepisów, które są zapisane w regulaminie domu. Nie wspominają one jednak o tym, czy nagość jest dozwolona, czy też zabroniona. Istnieją jednak jasne przepisy, których najemcy powinni przestrzegać. W przeciwnym razie grozi im grzywna, kara pozbawienia wolności i/lub wypowiedzenie umowy najmu mieszkania.

  Czy sąsiad może zabronić opalania się nago?

  Balkon należący do mieszkania jest objęty umową najmu. W związku z tym najemcy mogą z niego korzystać według własnego uznania. Oznacza to, że mogą go urządzić zgodnie z własnymi upodobaniami, ozdobić go kwiatami i roślinami, palić tam papierosy lub grillować.

  Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że nie przeszkadza to sąsiadom. Co do zasady, opalanie się na balkonie nago nie wiąże się z hałasem ani nieprzyjemnym zapachem. Niemniej jednak, innym lokatorom może przeszkadzać widok nagiej skóry.

  Może się zdarzyć, że najemca otrzyma zakaz opalania się nago na balkonie, aby nie zakłócał miru domowego. Jeśli lokator nie zastosuje się do zakazu, wynajmujący może go upomnieć, a nawet wypowiedzieć umowę najmu.

  Co mówią na ten temat niemieckie przepisy prawne?

  Sąd rejonowy w mieście Merzig, w kraju związkowym Saara, orzekł, że opalanie się nago na balkonie jest dozwolone z wyjątkami. Nie zakłóca to również spokoju domowego sąsiadów, którzy nie mieszkają w tym samym domu. Muszą oni zatem wykazać się wyrozumiałością. Także Wyższy Sąd Krajowy we Frankfurcie orzekł, że to, iż wynajmujący opala się nago na podwórku, nie stanowi wady, która uzasadniałaby żądanie obniżenia czynszu (sygn. akt 2 U 43/22).

  Opalanie się nago na balkonie może mieć jednak znacznie poważniejsze konsekwencje niż naruszenie miru domowego: może skutkować grzywną, a nawet pozbawieniem wolności.

  Możliwe grzywny sięgające 10.000 euro

  Zgodnie z § 118 ustawy o wykroczeniach (niem. Ordnungswidrigkeitengesetz, OWiG), przebywanie bez ubrania na własnym balkonie staje się wykroczeniem, jeśli stanowi „uciążliwość dla społeczności”.

  Aby tak się stało, balkon i znajdująca się na nim osoba musiałyby być wyraźnie widoczne i zachowywać się bardzo niestosownie lub w sposób uciążliwy dla społeczności. Co dokładnie należy przez to rozumieć, nie zostało wyjaśnione w paragrafie i może być różnie interpretowane w zależności od konkretnego przypadku.

  Jest to dokładniej określone w § 119 OWiG. Wykroczenie popełnia ten, kto oferuje, ogłasza lub zachwala okazję do czynności seksualnych lub publicznie wygłasza oświadczenia o takiej treści. To samo dotyczy oferowania lub polecania środków lub przedmiotów przeznaczonych do użytku seksualnego.

  W takich przypadkach może zostać nałożona grzywna w wysokości do 10.000 euro. Jeśli jednak nagi najemca zachowuje się spokojnie i dyskretnie, nie powinno być mowy o naruszeniu niemieckiej ustawy o wykroczeniach.

  Za naruszenia przepisów grozi grzywna i kara pozbawienia wolności

  Jednak nawet jeśli sąsiad lubiący słoneczne kąpiele nago jest tolerowany przez innych lokatorów, nie oznacza to, że może on bez przeszkód opalać się bez ubrania.

  Może to być niezgodne z prawem na przykład wtedy, gdy nieruchomość znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola, żłobka, szkoły lub instytucji kościelnej.

  Jeśli okoliczne budynki nie są tego rodzaju obiektami, nagość może zostać uznana za przestępstwo na przykład w przypadku, gdy towarzyszą temu akty ekshibicjonizmu (§ 183 niemieckiego kodeksu karnego [Strafgesetzbuch, StGB]) lub akty seksualne (§ 183a niemieckiego kodeksu karnego [Strafgesetzbuch, StGB]). W takim przypadku najemcy grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności (do jednego roku).

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  5 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  5 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Dominik

  10 kafli grzywny za opalanie sie nago? Oni tam chyba na glowe upadli

  Filip

  Zależy kto się opala. Jak Hogata to kara powinna być dotkliwa. 😉

  Remik

  A na jeziorze mogą golasy chodzić?
  Ostatnio typ na rowerze przyjechał rozebrał się cały i do wody, nie byłoby w tym nic złego jakby wokół pełno dzieci nie było…
  To takie chore przepisy!

  JPS

  Wisi mi to co fryce robią siebie

  Hans

  Szczerbaty zasz..any Jarosław jest sti razy gorszy widokiem jak gola niemra

  5
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x