Więcej

  Czy w Niemczech można prowadzić samochód na boso lub w japonkach?

  Wiele osób zadaje sobie w upalne dni pytanie, czy można prowadzić samochód na boso albo w tzw. japonkach. Niektórzy są zdania, iż w Niemczech jest to zabronione. Czy istnieje jednak przepis, który jasno reguluje tą sytuację? Czy nieodpowiednie obuwie może ewentualnie prowadzić do odpowiedzialności prawnej?

  W jakim obuwiu można prowadzić w Niemczech samochód?

  Na ten moment nie istnieje w Niemczech regulacja prawna, która nakazywałaby noszenie odpowiedniego obuwia podczas prowadzenia samochodu. W związku z tym każdy może zasadniczo sam zdecydować czy będzie kierował autem na boso lub w japonkach. W szczególności nie może być w tym kontekście mowy o naruszeniu § 23 kodeksu drogowego. Ten mówi o tym, iż kierowca pojazdu musi zadbać o to, aby samochód oraz pasażerowie spełniali przepisy oraz nie zagrażali bezpieczeństwu ruchu drogowego. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przepis zobowiązuje również kierowcę do prowadzenia samochodu w odpowiednim obuwiu, gdyż tylko wtedy bezpieczeństwo ruchu drogowego nie jest zagrożone przez pasażerów pojazdu. Pojęcie pasażera nie dotyczy jednak kierowcy, lecz wyłącznie pasażerów (patrz postanowienie Wyższego Sądu Krajowego Celle z dnia 13.03.2007, sygnatura akt 322 Ss 46/07 oraz postanowienie Wyższego Sądu Krajowego Bamberg z dnia 15.11. 2006, sygnatura akt 2 Ss OWi 577/06).

  Czy kierowanie samochodem w nieodpowiednim obuwiu może skutkować odpowiedzialnością prawną w razie wypadku?

  Jeśli w razie wypadku zbyt lekkie obuwie kierowcy zostanie uznane jako jego przyczyna, to kierowca odpowiada prawnie za jego skutki. Już w roku 1957 Trybunał Federalny zdecydował, iż za skutki wypadku odpowiada osoba kierująca pojazdem w nieodpowiednim obuwiu. W tym wypadku kierowca ciężarówki wjechał w drugą ciężarówkę, ponieważ ubłocone buty, w których prowadził pojazd, ześliznęły się podczas jazdy z pedału sprzęgła (Trybunał Federalny, wyrok z dnia 8.01.1957, sygnatura akt VI ZR 283/55 = VM 1957, 32). Podobnie zadecydował sąd rejonowy w Speyer, który w przypadku kobiety prowadzącej samochód w czółenkach z średniej wysokości obcasami był zdania, iż w ruchu drogowym powinna ona zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie jej działanie należy traktować jako nieostrożne (Sąd Rejonowy Speyer, wyrok z dnia 9.08.1957, sygnatura akt Cs 420/57 = DAR 58, 107).

  Oprócz tego istnieje możliwość zostania ukaranym grzywną. Wprawdzie za samo kierowanie samochodem w zbyt lekkim obuwiu nie można dostać mandatu, jednak w razie wypadku może to zostać potraktowane jako naruszenie obowiązku zachowania należytej ostrożności w ruchu drogowym (§ 1 ustęp 2 niemieckiego kodeksu drogowego). Wyższy Sąd Krajowy w Bambergu uzasadnił to w ten sposób, iż najważniejsze funkcje samochodu są sterowane stopami poprzez naciskanie przez nie odpowiedniego pedału. W związku z tym prowadzenie samochodu w zbyt lekkim obuwiu może spowodować ześliźnięcie się stopy z pedału, co wiąże się z dużym zagrożeniem dla ruchu drogowego (Wyższy Sąd Krajowy Bamber, wyrok z dnia 15.11.2006, sygnatura akt 2 Ss OWi 577/06).

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  8 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  8 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Artur

  Większej bzdury nie slyszalem, a jezdze ok 15 lat. To jest okradanie kierowcow z kasy i tyle. Niby nie mogą a niemcy ładują za to mandaty po 100-150euro!!! Tak samo jak za butle gazową w kabinie itp. Kierowca ma siedziec 12-15h w ciezkich butach?!?! Na marginesie niech sie ci idioci przejadą w butach roboczych z twardym noskiem! To jest dopiero zagrozenie. W ogole brak czucia w takim obuwiu. Zawsze jezde w klapkach lub boso i nikt mi nie bedzie mowil jak mam dbac o swoje zdrowie!

  Robert

  Twoje zdrowie nikogo nie obchodzi, tylko jak będziesz miał kolizję i komuś odbierzesz zdrowie, to twoja teoria nauczy cię rozumu.

  Sławek

  typowy Polak. Butla gazowa-wiadomo że to niebezpieczne, do ciebie jeszcze nie dotarło ? A mówią że 15 lat do szmat czasu. Kto ci każe siedzieć w ciężkich butach z metalowymi noskami. Po załadunku zmień na lżejsze, albo miej jaja ( tak jak teraz ) i nie przyjmij mandatu.

  Marti

  Bzdura totalna uklad hamulcowy w poj. ciężarowych działa tak ze wymaga minimalnego nacisku bzdurą jest mowa o jakimkolwiek obuwiu. 2 mln km bez obuwia i nawet kolizji!!!

  Stefan

  Ja 4 mln km w obuwiu! Kto da wiecej ;D

  Sławek

  no i po drugie jak jesteś kierowcą zawodowym to niestety obowiązuje cię obuwie robocze ( tzn pełne )

  Lukas

  Dokładnie, wtedy nie decydują przepisy o ruchu drogowym a już kłania się prawo pracy (kabina samochodu jest miejsem pracy kierowcy zawodowego) i tu mandatu nie wystawia policja a BAG.

  Ostatnio edytowane 30 dni temu przez Lukas
  Stefan

  No i to jest wlasciwe podejscie.
  Do innych: Nie trzeba jezdzic w ciezkich trepach. Mozna sobie kupic przewiene obuwie do jazdy. Wygodne.

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  181ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Wakacje w i wolne od szkoły w Niemczech w 2022 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2022/2023 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  Pasek wypłaty w Niemczech – Oto co się na nim znajduje i jak go czytać!

  Poniżej znajdziecie wzór niemieckiego paska wypłaty. Numery referencyjne na nim przedstawione zostały objaśnione w tekście poniżej. Na jego końcu znajdziecie skróty, które znajdują się...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...
  8
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x