Niemcy: Czy pracodawca może zatrzymać dla siebie napiwki?

    Wysokość napiwków w Niemczech bywa różna. Niekiedy jest to tylko parę euro, ale czasem mogą to być wysokie sumy. W niektórych branżach – jak na przykład w branży gastronomicznej lub kosmetyczno-fryzjerskiej – klienci w Niemczehc regularnie zostawiają napiwki, które przez pracowników uważane są za stałą część należnego wynagrodzenia. Ale kto ma tak naprawdę prawo do napiwku? Pracownik? A może jednak pracodawca może go zagarnąć dla siebie?

    Pracodawcy w Niemczech nie wolno jest dysponować napiwkami

    „Pracodawcy nie wolno zatrzymać dla siebie napiwków” – stwierdza jasno Jürgen Markowski, adwokat z Norymbergii specjalizujący się w prawie pracy. „Napiwki należą się pracownikom lub członkom personelu, gdyż są to pieniądze wręczone im przez osoby trzecie, w stosunku do których nie zostało wykonane żadne dodatkowe świadczenie.”

    Regulacja dotycząca napiwków jest zawarta w ustawie o (prowadzeniu) działalności gospodarczej

    Regulacja dotycząca kwestii napiwków jest zawarta w ustawie o (prowadzeniu) działalności gospodarczej, czyli w „Gewerbeordnung”, wyjaśnia adwokat Markowski. „W przypadku, gdy w zakładzie jest wspólna kasa, do której goście wrzucają napiwki, pracodawca jest zobowiązany do podzielenia znajdujących się w niej napiwków pomiędzy wszystkich pracowników”. Dodatkowo pracownicy mają prawo do informacji, ile dokładnie pieniędzy znajduje się w kasie z napiwkami.

    Napiwek wręczony osobiście pracownikowi nie musi być oddawany do wspólnej kasy

    Pracodawca w Niemczech nie ma prawa żądać, aby pracownik wrzucił do wspólnej kasy napiwki, które zostały mu wręczone osobiście przez klienta lub gościa.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.30","wc_post_id":"77594","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"bfd12d5ca9","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg","is_email_field_required":"1"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->