Wniosek urlopowy w Niemczech: w jakim terminie pracodawca powinien podjąć decyzję w tej sprawie?

  Pracownicy często wiedzą z wyprzedzeniem, kiedy chcą wziąć urlop. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca zwleka z podjęciem decyzji? Czy niemieckie prawo pracy przewiduje jakieś terminy, których pracodawca powinien dotrzymać?

  Orzeczenie sądu pracy w Chemnitz daje wskazówki dla firm, w których na początku roku sporządzany jest plan urlopowy

  Wszystko już ustaliliście z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami, wybraliście miejsce na wakacje i złożyliście wniosek urlopowy. Teraz pozostaje tylko czekać na zgodę szefa, aby móc w końcu zarezerwować urlop. Ale czy przepisy niemieckiego prawa pracy przewidują, jak długo pracodawca może wstrzymywać się z podjęciem decyzji w sprawie wniosku urlopowego pracownika?

  Jak wyjaśnia prawniczka Anke Marx z Arbeitskammer des Saarlandes, pracodawca nie musi przestrzegać konkretnego terminu, jeśli chodzi o zatwierdzenie lub odrzucenie wniosku urlopowego. Jednakże orzeczenie sądu pracy w Chemnitz daje wskazówki dla firm, w których na początku roku sporządzany jest plan urlopowy.

  Zgodnie z tym orzeczeniem, pracodawca musi wyrazić sprzeciw wobec wniosku urlopowego pracownika w rozsądnym terminie wynoszącym jeden miesiąc. Jeśli pracodawca tego nie uczyni, wniosek urlopowy uznaje się za zatwierdzony.

  Warto uprzejmie przypomnieć o złożonym wniosku i poprosić o szybką decyzję

  Prawniczka Anke Marx radzi: jeśli pracodawca zbyt długo zwleka z podjęciem decyzji w sprawie wniosku urlopowego, należy przypomnieć mu o tym i poprosić o szybką decyzję. Jeśli nie przyniesie to żadnego rezultatu, według prawniczki pracownicy mogą domagać się udzielenia urlopu na drodze sądowej. „Może to jednak negatywnie wpłynąć na stosunek pracy i dlatego powinno być traktowane jako ostateczność” – dodaje.

  Pracownicy mogą również zwrócić się z prośbą o wsparcie do rady zakładowej, komitetu pracowniczego lub przedstawicielstwa pracowników, o ile w danej firmie istnieje taki organ. Pracownik nie może natomiast sam sobie udzielić urlopu wypoczynkowego.

  Pracownicy powinni zawsze składać wniosek o urlop w taki sposób, aby można było dowieść, że został on złożony i określić dokładną datę. Ma to zastosowanie przynajmniej do sytuacji, gdy w porozumieniu zakładowym lub umowie o pracę nie zawarto innych postanowień dotyczących wniosków urlopowych. Sama federalna ustawa o urlopach (niem. Bundesurlaubsgesetz) nie określa sposobu składania wniosków urlopowych. Niemniej jednak, często istnieją listy, na których pracownicy mogą wpisywać swoje preferowane terminy urlopów.

  Źródło: www.t-online.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x