Niemcy: Czy podczas urlopu można pracować dla innych pracodawców?

    Nie każdy pracownik chce wykorzystać swój urlop w celach wypoczynkowych. Niektórzy chcieliby przeznaczyć go na podjęcie innej czynności zarobkowej. Czy w Niemczech jest to dozwolone?

    Generalnie, jeśli pracodawca już wcześniej udzielił pracownikowi pozwolenia na pracę dodatkową i ten często podejmuje tego rodzaju dodatkowe prace, wówczas może skorzystać z tej możliwości również podczas urlopu.

    Celem udzielanego urlopu jest zapewnienie pracownikowi wypoczynku

    Paragraf 8 Federalnej Ustawy o Urlopie  (niem. Bundesurlaubsgesetz) stanowi, że pracownicy nie mogą podczas urlopu wykonywać żadnej pracy zarobkowej, która byłaby sprzeczna z celem udzielonego im urlopu. Celem urlopu jest bowiem wypoczynek: „Chodzi o to, aby zregenerować siły”. Wykonywanie innej pracy byłoby sprzeczne z tym celem.

    Rodzaj, czas trwania i stopień ciężkości pracy mają decydujące znaczenie

    W każdym przypadku liczy się jednak zakres, charakter i czas trwania, jak również stopień ciężkości i powtarzalność wykonywanej pracy. Nie każda czynność będzie bowiem sprzeczna z celem urlopu. Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

    Dodatkowa praca w Niemczech tylko po uprzednim uzyskaniu zezwolenia

    Należy jasno powiedzieć: W każdym przypadku pracownicy w Niemczech muszą posiadać zezwolenie na dodatkowe zatrudnienie. Z reguły pracodawca musi wyrazić zgodę na podejmowanie pobocznej działalności zarobkowej, o ile nie narusza to interesów przedsiębiorstwa.

    Ważne są uzgodnienia z pracodawcą

    Pracownik chcący podjąć pracę u innego pracodawcy podczas urlopu musi o tym fakcie poinformować swojego pracodawcę. Ten oczywiście zapyta o zakres tej planowanej dodatkowej aktywności zawodowej. Ostatecznie, jeśli pracownik wróci z urlopu kompletnie wyczerpany, będzie to sprzeczne z interesem pracodawcy.

    Konsekwencje prawne niedozwolonej pracy dodatkowej w Niemczech

    Każdy, kto w Niemczech bez zgody pracodawcy wykorzystuje udzielony mu urlop po prostu na wykonywanie innej czynności zarobkowej, narusza swoje obowiązki wynikające z umowy o pracę. Może to skutkować upomnieniem, a jeśli sytuacja będzie się powtarzać, pracownik musi się liczyć nawet z wypowiedzeniem mu umowy o pracę.

    Źródło: dpa/DAWR/ab

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x