Kryzys związany z pandemią koronawirusa wstrząsnął rynkiem pracy. Miliony pracowników w Niemczech zostały zmuszone do tymczasowego skrócenia czasu pracy (niem. Kurzarbeit). Jak podała Federalna Agencja Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit) pod koniec kwietnia ponad 10 milionów niemieckich pracowników zostało objętych skróconym czasem pracy – to ponad 3 razy więcej niż w poprzednim, rekordowym kryzysie w 2009 roku. Takie działania oznaczają niestety zmniejszenie wynagrodzenia dla pracownika – jednak z założenia powinny uratować one firmę, a tym samym – stanowisko pracy. Teraz niemiecka gospodarka powoli wraca do normy. Podczas gdy niektórzy pracownicy powoli przywracani są do pracy w pełnym wymiarze godzin – inni nadal wyczekują powrotu do normalności.
Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę w trakcie skróconego czasu pracy?
Zasadniczo pracodawca może wypowiedzieć umowę również pracownikom, którzy są zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin. W ramach stosowania ustawy o ochronie pracowników w obecnej sytuacji kryzysowej coraz częściej dochodzi do zwolnień z przyczyn operacyjnych. Jednak takie działanie pracodawcy zakłada trwałą utratę możliwości zatrudnienia pracownika.
Jeżeli pracodawca zlecił pracę w niepełnym wymiarze godzin, to przede wszystkim świadczy to o tym, że brak pracy jest tylko chwilowy. Celem tej procedury jest właśnie zatrzymanie pracownika „na pokładzie” w czasie kryzysu, tak aby w odpowiednim czasie mógł on wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin.
Czas powrotu ze skróconego wymiaru czasu pracy
Jeżeli w umowie o pracę lub układzie zbiorowym uzgodniono określony czas na pracę w skróconym wymiarze godzin, to kończy się ona po upłynięciu tego okresu. Kurzarbeit kończy się również wraz z utratą pracy lub wygaśnięciem umowy. Łatwo też podać konkretne sytuacje, kiedy firma wznawia działalność po oficjalnym zamrożeniu funkcjonowania.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pracownik nie może lub nie chce wrócić do pracy ze względu na swój stan zdrowia, na przykład z uwagi na przynależność do grupy ryzyka lub konieczność opieki nad dziećmi w czasie, kiedy placówki opiekuńcze są zamknięte. W takich przypadkach pracownicy powinni zwrócić się bezpośrednio do swoich przełożonych w celu znalezienia indywidualnego rozwiązania, którym może być na przykład praca w oddzielnym biurze, w biurze domowym (ang. home office) lub inne, osobiście uzgodnione rozwiązanie.
Obowiązki pracodawcy
Jeśli pracodawca wymaga od swoich pracowników ponownego stawienia się w siedzibie firmy, to powinien on podjąć wszelkie możliwe środku, aby najskuteczniej chronić swoich pracowników przed zakażeniem COVID-19. Obowiązki pracodawcy określone są w „Normie bezpieczeństwa pracy COVID-19” Federalnego Ministerstwa Pracy.
W zależności od rodzaju, wielkości i lokalizacji miejsca pracy w firmie mogą pojawić się dodatkowe obowiązki i obostrzenia. Pracodawca musi zawsze brać pod uwagę fakt, że zarządzone przez niego środki ochronne nie mogą nieproporcjonalnie ograniczać praw pracowników. Istnieje bardzo cienka granica między dopuszczalnymi środkami ostrożności nakładanymi przez pracodawcę, a zbyt dużą ingerencją w prawa pracowników, na co wskazuje nakaz wydany przez sąd pracy w Weles, który otrzymała rada zakładowa Amazona w Rheinbergu (decyzja z 24 kwietnia 2020 r. – 2 BVGa 4/20 ; jeszcze nieobowiązująca). Pracownicy koncernu byli monitorowani za pomocą kamer wideo w celu kontrolowania tego, czy przestrzegają oni zalecanych przez firmę bezpiecznych odległości wynoszących co najmniej dwa metry. Przetwarzanie uzyskanych materiałów i przekazywanie ich osobom trzecim (jedynie w celu kontroli bezpieczeństwa) zostało uznane przez sąd za niedopuszczalne.
Obowiązki pracownika
Pracownik zobowiązany jest do przestrzegania środków ochronnych, które pracodawca zarządza w firmie w ramach prawa. Jeśli pracownik nie zastosuje się do zgodnych z prawem wskazań pracodawcy, to może to – w zależności od wagi uchybienia – doprowadzić nawet do zwolnienia. Wniosek – najważniejsza jest otwarta komunikacja na linii pracownik – pracodawca.
Otwarta komunikacja podstawą zrozumienia sytuacji
Nie da się ukryć, że obecna sytuacja ma bardzo poważne konsekwencje gospodarcze dla wielu firm i ich pracowników. Dlatego niezwykle ważne jest wzajemne zrozumienie i chęć porozumienia. Skracając czas pracy swoim pracownikom firmy wywiązują się z odpowiedzialności wobec nich, tym samym zapobiegając zwolnieniom. Wiedząc, że dla wielu zatrudnionych obecna sytuacja wiąże się z dużym poczuciem niepewności pracodawcy powinni jasno komunikować i wyjaśniać swoje działania pracownikom. Tak samo pracownicy powinni brać pod uwagę sytuację swoich szefów. W wielu przypadkach dalsze losy firmy zależą też od decyzji politycznych i oficjalnych zarządzeń. Dlatego jasna i przejrzysta komunikacja ułatwia sytuację obu zainteresowanym stronom.
Źródło: www.focus.de
czy pracodawca moze placic zamiast chorobowego kurzarbeit.nadmieniam ze zaklad normalnie pracowal.