Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: 5 błędów w deklaracji podatkowej, za które grozi odpowiedzialność karna!

  Schufa Niemcy

  Jeśli podatnik popełni drobne błędy w swoim zeznaniu podatkowym, nie ma znaczenia, ile euro zdefraudował lub zapomniał wykazać w formularzu. Roszczenia z tytułu błędów w rozliczeniu ulegają przedawnieniu dopiero po czterech latach, a zatajenie informacji o nawet najdrobniejszej kwocie naraża na odpowiedzialność karną. Dlatego przy składaniu deklaracji podatkowej należy za wszelką cenę unikać następujących pięciu błędów:

  1. Zatajenie dochodów

  Każdy, kto podaje nieprawdziwe informacje w swoim zeznaniu podatkowym i zataja w ten sposób dochody lub zyski z inwestycji, podlega odpowiedzialności karnej. Zwykle podatnik jest ścigany karnie już w przypadku zatajenia kwoty w wysokości 20.000 euro. Jeśli dana osoba wielokrotnie popełnia tego typu wykroczenie, może na nią zostać nałożona nie tylko kara pieniężna, ale także kara pozbawienia wolności, o ile kwota zatajona przez podatnika przekracza 100.000 euro.

  2. Niezgłoszenie osoby pracującej w charakterze pomocy domowej

  W Niemczech istnieje możliwość odliczenia od podatku kosztów związanych z zatrudnieniem sprzątaczki lub ogrodnika w gospodarstwie domowym. Ale każdy, kto wcześniej nie zarejestrował w Minijob-Zentrale swojej pomocy domowej, której maksymalne miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 450 euro, podlega odpowiedzialności karnej za nielegalne zatrudnienie. Jako pracodawca jest się zobowiązanym do rejestracji pracownika i płacenia podatków. Jeśli w swoim zeznaniu podatkowym zadeklaruje się wydatki na rzecz nielegalnie zatrudnionej pomocy domowej, podatnikowi grożą grzywny i obowiązek uregulowania zaległych płatności.

  3. Wykorzystywanie gabinetu do pracy jako pokoju gościnnego

  Podatnicy w Niemczech mają możliwość odliczenia od podatku kosztów pokoju w mieszkaniu lub domu wykorzystywanego do celów zawodowych, o ile służy on wyłącznie jako biuro lub pokój do pracy. Często jednak zdarza się, że pomieszczenie to pełni jednocześnie funkcję pokoju gościnnego. To jest możliwe, jednakże zgodnie z obowiązującymi przepisami można wówczas odliczyć od podatku tylko część kosztów. Jeśli pracuje się z domu w pełnym wymiarze godzin, pokój może być wykorzystywany do innych celów tylko przez okres odpowiadający jednej dziesiątej roku. Jeśli natomiast ktoś wykonuje pracę w trybie home office na część etatu, wówczas może odliczyć od podatku maksymalnie 1.250 euro jako koszty uzyskania przychodu – o ile nie ma innego stałego miejsca pracy w firmie. W razie wątpliwości, koszty gabinetu nie zostaną uwzględnione w przypadku podania nieprawidłowych informacji w zeznaniu podatkowym. Jeśli jednak takie manipulacje będą wielokrotnie powtarzać się w deklaracji podatkowej, lub jeśli urząd skarbowy wykryje inne umyślne błędy, sprawa zostanie przekazana do sądu.

  4. Zaokrąglanie w górę ilości kilometrów pokonywanych w drodze do pracy

  Bardzo popularnym błędem w zeznaniach podatkowych jest zaokrąglanie w górę ilości kilometrów jakie trzeba przebyć, aby dotrzeć do pracy. Nawet takie pozornie mało szkodliwe działanie sprawia, że podatnik naraża się na pociągnięcie do odpowiedzialności. Zaokrąglanie bowiem traktowane jest jak oszustwo i może w efekcie spowodować konsekwencje karne. Należy więc zadbać o to, aby podawać w deklaracji podatkowej prawidłowe informacje dotyczące ryczałtu za dojazdy do pracy i kosztów podróży służbowych. Jeśli podczas kontroli skarbowej urząd stwierdzi jakieś nieprawidłowości, może nałożyć na podatnika wysokie kary pieniężne.

  5. Niewykazywanie informacji o zyskach

  Większość wygranych w grach losowych jest zwolniona z podatku. Ale są wyjątki. Jeśli wygrana jest związana z wykonywaną pracą, na przykład w sytuacji, gdy pracodawca jest organizatorem konkursu dla pracowników, wówczas trzeba zapłacić podatek od nagrody pieniężnej, która jest w tym przypadku traktowana jako dochód.

  Reasumując, przed złożeniem deklaracji podatkowej warto zawsze zasięgnąć szczegółowych informacji, aby uniknąć popełnienia błędu i podania danych niezgodnych z prawdą, które mogą skutkować nałożeniem często wysokich kar przez urząd skarbowy.

  Źródło: www.focus.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x