Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Czy pracodawca może zmusić pracownika do przejścia na emeryturę?

  Schufa Niemcy

  Wiele osób decyduje się przejść na emeryturę po osiągnięciu wymaganego wieku. Niektórzy chcą jednak jeszcze przez pewien czas pozostać w firmie. Ale co jeśli pracodawca tego nie chce? Czy wolno mu wysłać pracownika na emeryturę, by na przykład zrobić miejsce dla młodego pokolenia lub zredukować koszty?

  Odpowiednie zapisy mogą przewidywać rozwiązanie stosunku pracy w momencie osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego

  Peter Meyer, specjalista w dziedzinie prawa pracy, odpowiada: zasadniczo zwolnienie starszego pracownika wcale nie jest takie łatwe.

  Wprawdzie w wielu umowach o pracę znajdują się klauzule przewidujące rozwiązanie stosunku pracy po osiągnięciu ustawowej granicy wieku uprawniającego do otrzymywania pełnej emerytury. Są one prawnie dozwolone. Także w układach zbiorowych pracy takie ustalenia są dopuszczalne i powszechnie stosowane.

  W przypadku braku odpowiedniej klauzuli pozostaje wypowiedzenie pracownikowi umowy

  Co do zasady jednak – jak wyjaśnia Peter Meyer – pracodawca nie może tak po prostu wysłać pracownika na emeryturę bez jego zgody. Jeśli więc nie ma odpowiedniej klauzuli w umowie o pracę lub układzie zbiorowym pracy, w celu zakończenia stosunku pracy pracodawca musi wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę. Ten może jednak sprawdzić, czy rozwiązanie umowy w takim trybie jest prawnie wiążące.

  Źródło: www.t-online.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x