Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Kiedy powinno się poinformować pracodawcę o ciąży?

  Schufa Niemcy

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy kobiety w Niemczech zobowiązane są poinformować swojego pracodawcę o tym, że są w ciąży. Paragraf 15 niemieckiej ustawy o ochronie macierzyństwa (niem. Mutterschutzgesetz) stanowi wprawdzie, że kobieta będąca w ciąży powinna poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę, podając przy tym przewidywany termin porodu, gdy tylko dowie się, że jest w ciąży.

  Ciąża chroni przed wypowiedzeniem umowy o pracę

  Jednak Peter Meyer, specjalista w dziedzinie prawa pracy, kładzie nacisk na słowo „powinna” – przepis ten nie narzuca na pracownicę takiego obowiązku. „Z reguły jednak nie ma powodu, by o tym nie powiadomić”, mówi Meyer. Kobieta będąca w ciąży jest bowiem zgodnie z paragrafem 17 niemieckiej ustawy o ochronie macierzyństwa od samego początku ciąży chroniona przed zwolnieniem z pracy.

  Szczególne zasady dotyczące niektórych zawodów

  Jak wyjaśnia dalej Peter Meyer, w niektórych przypadkach istnieje jednak wymóg powiadomienia pracodawcy wynikający z obowiązków ubocznych określonych w umowie o pracę. Prawnik podał przykład kobiety będącej naukowcem, która odpowiada za konkretny projekt, wymagający czasochłonnego przeszkolenia osoby zastępującej. W takim przypadku wdrożenie nowego pracownika w zadania wykonywane dotąd przez kobietę będącą w ciąży musi rozpocząć się jak najszybciej – stąd umowa o pracę może przewidywać obowiązek niezwłocznego poinformowania pracodawcy o tym fakcie.

  Jak najszybsze powiadomienie pracodawcy o ciąży jest również konieczne wtedy, gdy kobieta ma taki zawód, którego w ciąży nie można wykonywać. Na przykład, jeśli kobieta w ramach wypełniania swoich obowiązków zawodowych ma kontakt ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, będąc w ciąży musi zrobić sobie przerwę od pracy.

  Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydatka jest w ciąży, nie musi tego ujawniać pracodawcy. Może również zaprzeczyć, gdy pracodawca sam o to zapyta.

  Źródło: www.t-online.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x