05.07.2020

Niemieckie uniwersytety – które są najlepsze?

Kilka faktów na temat topowych uniwersytetów w Niemczech!

Czy wiecie, które uniwersytety w Niemczech są najstarsze, najbardziej innowacyjne, największe lub najbardziej międzynarodowe? Po przeczytaniu tego artykułu, będziecie mieli pełne rozeznanie w temacie!

Najlepsze uniwersytety w Niemczech

Timer Higher Education (w skrócie THE), co roku publikuje ranking 1.000 najlepszych uniwersytetów na całym świecie. W topowej setce znalazło się też dziesięć niemieckich uniwersytetów:

 • Ludwig-Maximilians-Universität München (miejsce 34)
 • Technische Universität München (miejsce 41)
 • Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (miejsce 45)
 • Humboldt-Universität zu Berlin (miejsce 62)
 • RWTH Aachen (miejsce 79)
 • Albert-Ludwigs-Universität Freiburg (miejsce 82)
 • Freie Universität Berlin (miejsce 88)
 • Technische Universität Berlin (miejsce 92)
 • Eberhard-Karls-Universität Tübingen (miejsce 94)
 • Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn (miejsce 100)

Najbardziej innowacyjne niemieckie uniwersytety

W rankingu Reutersa, wśród topowej setki najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie, znalazły się w tym roku 23 niemieckie szkoły wyższe. Agencja Reuters sporządza ranking na podstawie dziesięciu kryteriów. Pod uwagę brane są np. takie aspekty, jak: liczba zgłoszeń patentowych czy liczba cytowanych publikacji gospodarczych.

Trzy najwyżej uplasowane uniwersytety w Niemczech w tej kategorii to:

 • Universität Nürnberg-Erlangen (miejsce 5)
 • Technische Universität München (miejsce 6)
 • Ludwig-Maximilians-Universität München (miejsce 8)

Niemiecki uniwersytet z największą liczbą laureatów nagrody Nobla

Wśród absolwentów politechniki w Monachium (Technische Universität München),  znalazło się aż szesnastu laureatów nagrody Nobla: w dziedzinie fizyki, chemii i medycyny. Wśród absolwentów uniwersytetu w Heidelbergu i Göttingen, laureatów nagrody Nobla było czternastu.

Największy uniwersytet w Niemczech

Na uniwersytecie w Hagen studiuje aktualnie 76.000 osób. Jest to jedyna państwowa uczelnia wyższa w Niemczech, prowadząca wyłączne studia zaoczne i kursy zdalne. Z kolei jeśli chodzi o uczelnię, oferującą nie tylko tryb zaoczny, za największy uniwersytet uchodzi ten w Kolonii (Universität zu Köln) – kształci się tam 53.176 studentów (dane pochodzą z semestru zimowego 2017/2018).

Najstarszy uniwersytet w Niemczech

Najstarszy w Niemczech i jednocześnie jeden z najstarszych w Europie to Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (Ruperto Carola), założony w roku 1386. Jest to jedna z wiodących szkół wyższych z zakresu medycyny. Znajduje się tu także Niemieckie Centrum Prac Badawczych nad Nowotworami (niem. das Deutsche Krebsforschungszentrum). Inne kierunki, w jakich można się kształcić w Heidelbergu to: neurobiologia, fizyka, chemia, matematyka oraz nauki prawne. Uniwersytet ten, jako pierwszy w Niemczech, utworzył swoje oddziały również za granicą: w Santiago de Chile, Nowym Jorku, Kyoto oraz w Delhi.

Najbardziej międzynarodowy uniwersytet w Niemczech

Tutaj znowu mowa o Technische Universität München – prawie co czwarty student jest cudzoziemcem. W rankingu THE za ten rok, to właśnie Politechnika w Monachium charakteryzuje się najwyższym udziałem studentów z innych państw – 23%.  Jednak rekord należy do małej, prywatnej wyższej szkoły muzycznej w Berlinie: Bareinboim-Said-Akademie. W roku 2016 studiowało tam 37 osób,  z czego aż 97% to nie rodowici Niemcy.

Studia w Niemczech

Jeśli chcecie studiować w Niemczech, to koniecznie musicie przeczytać następujący artykuł, w którym znajdziecie wszelkie informacje na ten temat: Studia w Niemczech.

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x