Odkąd rodzicom w Niemczech przysługuje prawo do stosownej opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, miejsca w publicznych placówkach przedszkolnych stały się jeszcze bardziej ograniczone. W tej sytuacji na pomoc przychodzi osoba Tagesmutter. O tym na czym polega zawód Tagesmutter i jak nią zostać dowiecie się z poniższego artykułu.
Na czym polega zawód Tagesmutter?
Zawód Tagesmutter polega na sprawowaniu opieki nad obcymi dziećmi we własnym mieszkaniu. Tagesmutter mogą zostać zarówno kobiety, jak i mężczyźni (Tagesvater), którym opieka na dziećmi sprawia radość i gotowi są zajmować się nimi we własnych czterech ścianach. W przypadku, jeśli w domu są jeszcze własne dzieci, te znajdujące się pod opieką muszą być traktowane na równi z nimi. Warto się zastanowić, czy własne dzieci będą gotowe dzielić swoje zabawki z obcymi. Jeśli nie, to ciężko będzie uniknąć konfliktów. Należy mieć na uwadze również fakt, że dzieci te będą przebywały codziennie w określonych godzinach w naszym mieszkaniu w (w zależności od wybranego modelu), co warto uprzednio przedyskutować z partnerem. Aby móc zacząć pracę w roli Tagesmutter albo -vater należy zdobyć odpowiednie pozwolenie z Jugendamt. Pracę tą można wykonywać w kooperacji z Jugendamt, który w takiej sytuacji podsyła dzieci do opieki oraz płaci stałe stawki (również w trakcie choroby lub podczas urlopu) lub samodzielnie (wtedy stawki ustalamy samemu).
Jakie kryteria należy spełnić, aby zostać Tagesmutter/-vater?
Aby zostać Tagesmutter/-vater, należy zdobyć odpowiednie pozwolenie z Jugendamt. Zgodnie z §43 VIII księgi kodeksu prawa socjalnego pozwolenie to jest niezbędne jeśli:
- Za opiekę płacone jest wynagrodzenie
- Praca ta zajmuje więcej niż 15 godzin w tygodniu
- Opieka trwa dłużej niz 3 miesiące
- Pod opieką znajduje się do 5 dzieci
- Opieka ma miejsce poza mieszkaniem osób uprawnionych do sprawowania władzy rodzicielskiej
Wymagania wobec Tagesmutter/-vater mogą być w zależności od kraju związkowego różne. Jugendamt przeprowadza najczęściej rozmowy kwalifikacyjne mające na celu sprawdzenie motywacji danej osoby oraz odwiedza mieszkania zainteresowanych. W związku z tym należy znać komunikatywnie język niemiecki.
Oprócz tego, aby zostać w Niemczech Tagesmutter należy:
- Odbyć kształcenie w tym kierunku, które musi się składać z minimum 160 godzin lekcyjnych. Odpowiednie kursy są prowadzone przez różnego rodzaju instytucje, zarówno państwowe jak i prywatne. Warto poszukać przykładowo na stronach VHS (Volkshochschule), gdzie generalnie wszelkiego rodzaju kursy można odbyc po przystępnych cenach
- Odbyć kurs pierwszej pomocy dla niemowląt oraz dzieci. Kursy te organizowane są przykładowo przez Niemiecki Czerwony Krzyż. Zdarza się, iż kurs pierwszej pomocy przeprowadzany jest wraz z kursem na Tagesmutter
Ważne: warto skontaktować się z pobliskim Jugendamtem i zasięgnąć tam informacji. Istnieje bowiem możliwość otrzymania dofinansowania na wybrany kurs. Pod poniższym linkiem znajdziecie wyszukiwarkę Jugendamtów:
Jakie kryteria musi spełniać mieszkanie, aby zostało zaakceptowane przez Jugendamt?
Paragraf 43 ustęp 2 VIII księgi kodeksu prawa socjalnego reguluje wymagania dotyczące mieszkań potencjalnych Tagesmütter. Ich przydatność jest stwierdzana podczas wizyty pracownika Jugendamtu. Mieszkanie takie powinno spełniać następujące warunki:
- Wystarczająca ilość miejsca do zabawy, a także odpoczynku
- Możliwość snu (szczególnie w przypadku małych dzieci)
- Zabawki i inne materiały edukacyjne
- Odpowiedni standard czystości
- Bezpieczeństwo dzieci – redukcja zagrożeń w mieszkaniu
- Możliwość zabawy na łonie natury – niezbyt odległe położenie
Co po otrzymaniu pozwolenia z Jugendamt?
Po otrzymaniu pozwolenia z Jugendamt można rozpocząć pracę jako Tagesmutter/-vater. Urząd przyznaje pozwolenie na 5 lat oraz maksymalnie 5 dzieci. W przypadku kiedy dana osoba zamierza opiekować się większą liczbą dzieci konieczne będzie zdobycie odpowiedniego pedagogicznego wykształcenia (np. kształcenie zawodowe, niem. Ausbildung, jako przedszkolanka).
Ile może zarobić Tagesmutter?
W związku z tym, że praca jako Tagesmutter to praca na własny rachunek (za wyjątkiem kooperacji z Jugendamt), ciężko jednoznacznie określić zarobki w tej branży. Instytut ds. Opieki nad Dziećmi mówi o kwocie 5,50 euro od dziecka za godzinę. Kwota ta wynosi średnio pomiędzy 4 i 8 euro. Oczywiście są też opiekunki do dzieci, które otrzymują stawkę godzinową wynoszącą na przykład 12 euro. Zależy to w szczególności od kwalifikacji, doświadczenia i regionu. Dlatego doświadczona i popularna opiekunka może pobierać więcej opłat niż nowicjusze.
Formalności
W związku z tym, że jako Tagesmutter pracuje się na własny rachunek, należy samemu zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Istnieje możliwość ubezpieczenia się poprzez ubezpieczenie małżonka/-ki, jeśli dochód nie przekroczy 485 euro miesięcznie. Oprócz tego konieczne będzie zawarcie ubezpieczenia emerytalnego, jeśli zarobki przekraczają 400 euro miesięcznie. W tym wypadku należy koniecznie złożyć wniosek o „odpowiednią do zarobków składkę ubezpieczenia” (niem. „Antrag auf die einkommensgerechte Beitragszahlung”). Wbrew pozorom nie jest konieczne zgłaszanie działalności gospodarczej, ponieważ praca Tagesmutter traktowana jest jako „wolny zawód” (freiberufliche Tätigkeit). Konieczne będzie jednak zrobienie corocznego rozliczenia podatkowego.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Opiekunowie dzieci są zobowiązani do samodzielnego zarejestrowania się w Berufsgenossenschaft für Gesundheits- und Wohlfahrtspflege (Stowarzyszenie Ubezpieczeń od Odpowiedzialności Pracodawcy za Opiekę Zdrowotną i Opiekę Społeczną) w momencie rozpoczęcia pracy i do wyrejestrowania się po zakończeniu pracy.