15.08. obchodzone jest Wniebowzięcie NMP. Oto gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy!

    15 sierpnia katolicy na całym świecie obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (niem. Mariä Himmelfahrt). Również w Niemczech jest to dzień wolny od pracy w niektórych powiatach. Tradycyjnie tego dnia odbywają się różne procesje i msze ku czci Maryi.

    Gdzie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest w Niemczech dniem wolnym od pracy?

    W niektórych miejscach w Niemczech 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Saara to jedyny kraj związkowy, w którym jest to święto na całym jego obszarze. W Bawarii jest to uzależnione od ilości katolików w danym mieście. Według informacji z Krajowego Urzędu Statystycznego w 1704 gminach (na 2000) ilość katolików przewyższa ilość protestantów i tym samym w tych miejscach 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. M.in w Augsburgu i w Monachium Święto Wniebowzięcia jest świętem państwowym i sklepy są tego dnia zamknięte. We Frankonii, Górnym Palatynacie i Szwabii nie ma jednak jednolitych przepisów.

    W Środkowej Frankonii Święto Wniebowzięcia NMP nie jest świętem państwowym, więc np. Mieszkańcy Norymbergi czy Erlangen chodzą do pracy i robią zakupy, bo sklepy są tu otwarte. Jednak według „Bayerischer Rundfunk” w Środkowej Frankonii jest także około 40 parafii, które obchodzą Wniebowzięcie NMP, m.in. Aurach i Herrieden. W Górnej Frankonii większość gmin jest głównie katolicka, więc istnieją tam protestanckie „wyspy”, takie jak Coburg, Bayreuth, Hof i Wunsiedel.

    Jak Niemcy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

    Święto Matki Bożej obchodzone jest od VII wieku i jest najstarszym i najważniejszym z wielu świąt maryjnych odbywających się w ciągu całego roku. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu, ogłoszonego w 1950 r. przez papieża Piusa XII i od tego czasu jest jednym z najważniejszych dni świątecznych w roku kościelnym.

    Wyjątkowe nabożeństwa w Niemieckich kościołach

    Niemcy świętują podczas specjalnych mszy, ogłaszanych 15 sierpnia przez kościelne dzwony. W wielu świątyniach przyjęło się, że są to tzw. „msze papieskie”, które mogą być odprawiane jedynie przez kapłanów, posiadających przywilej noszenia insygniów wyższych dostojników kościelnych – zazwyczaj biskupów lub opatów.

    Zgodnie ze zwyczajem również rolnicy oddają tego dnia hołd Maryi. Dawniej uważano, że jeśli w dzień Wniebowstąpienia świeci słońce, to można spodziewać się bujnych plonów owocowych i słodkich winogron. Tym samym sądzono, że w ten sposób Maryja błogosławi niebo, ziemię, florę i faunę.

    Konsekracja ziół jako niemiecki zwyczaj

    Zwyczajowo w Niemczech, w wieczór poprzedzający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny tworzy się tzw. krzewy ziołowe, które mają ochronić przed złem. Tradycyjne niewielkie bukiety składa się z pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta, a także różnych ziół – podaje „Augsburger Allgemeine”. Najlepiej, żeby bukiety składały się z siedmiu głównych ziół, ze względu na wyjątkowość liczby 7, która ma przynosić szczęście – arnika, babka lancetowata, dziewanna, dziurawiec, piołun, rumianek i szałwia.

    Wiązanki mają symbolizować szacunek dla boskiego dzieła stworzenia. Utworzone przez kobiety i dziewczęta bukiety święcone są przez proboszcza w kościele, a następnie wieszane do góry nogami do wyschnięcia w domu, gdzie mają zapobiegać chorobom i innym nieszczęściom.

    Procesje ku czci Najświętszej Maryi Panny w Niemczech

    W południowych regionach Niemiec po nabożeństwach związanych z obchodami Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny organizowane są procesje. Największa ma miejsce w ośrodku pielgrzymkowym Maria Vesperbild w Bawarii. Co roku bierze w niej udział nawet kilkanaście tysięcy osób. W miejscowym kościele znajduje się wizerunek Matki Bożej Bolesnej, który jest obiektem kultu.

    Innym, niezwykle ciekawym wydarzeniem jest wodna procesja statków po jeziorze Bodeńskim. Obecnie w wydarzeniu bierze udział nawet 3-4 tysiące wiernych na sześciu, udekorowanych kwiatami statkach. Procesja odbywa się wieczorem, a podczas niej odmawiana jest modlitwa różańcowa i śpiewane są pieśni ku chwale Maryi. Na koniec następuje błogosławieństwo ziół, oraz kazanie na środku Jeziora Bodeńskiego. Ku czci Matki Bożej odbywa się także pokaz sztucznych ogni.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x
    \r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.30","wc_post_id":"116170","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"0","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","url":"https:\/\/dojczland.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/dojczland.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"7449541c99","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/dojczland.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg","is_email_field_required":"1"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Na pewno chcesz usun\u0105\u0107 ten komentarz?","msgConfirmCancelSubscription":"Na pewno chcesz anulowa\u0107 t\u0105 subskrybcj\u0119?","msgConfirmCancelFollow":"Na pewno nie chcesz d\u0142u\u017cej obserwowa\u0107 tego u\u017cytkownika?","additionalTab":"0"}; /* */-->