Last minute czy elastyczność? Dziesięć wskazówek, jak zaoszczędzić na urlopie

    W ostatnich miesiącach podrożała nie tylko żywność, ropa naftowa i energia elektryczna. Wyjazdy wakacyjne również kosztują więcej niż kilka lat temu. Obecnie większość mieszkańców Niemiec stara się na wszystkim oszczędzać. Także wakacje nie powinny kosztować zbyt wiele, w końcu zasłużony czas wolny nie powinien przyczyniać się do nasilenia stresu finansowego. Dlatego portal t-online przygotował kilka wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze. Z tego artykułu dowiecie się, jak dokonać rezerwacji na korzystnych warunkach, a także jak wydać mniej podczas wyczekiwanego wyjazdu wakacyjnego.

    Wskazówka 1: Podróżujcie poza sezonem

    Zasada popytu i podaży dotyczy również wyjazdów urlopowych: jeśli wiele osób chce podróżować w tym samym czasie, loty, noclegi, a czasem nawet zwiedzanie lub wycieczki, stają się droższe.

    Dlatego, jeśli to możliwe, zawsze starajcie się podróżować poza sezonem. Nie patrzcie przy tym wyłącznie na terminy wakacji w Niemczech, ale także w kraju, w którym zamierzacie spędzić urlop. W ten sposób możecie nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także uniknąć tłumów turystów.

    Wskazówka 2: Dokonujcie rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem

    Jeśli już na długo przed wakacjami wiecie, kiedy i dokąd chcecie się udać w tym roku, najlepiej w krótkim czasie zarezerwować pobyt. Wtedy będziecie mogli skorzystać ze zniżek za wczesną rezerwację.

    W przypadku biletów lotniczych, kolejowych, czy też wynajmu samochodów, tym bardziej opłaca się dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, gdyż często jest tak, że im bliżej terminu podróży, tym bardziej rosną ceny.

    Wskazówka 3: Szukajcie ofert last minute

    Ta wskazówka wydaje się być sprzeczna ze wskazówką numer 2. Okazuje się jednak, że wciąż można znaleźć dobre oferty last minute, ale trzeba wykazać się elastycznością, jeśli chodzi o czas podróży i miejsce pobytu.

    Oferta, która niemal do ostatniej chwili nie znalazła nabywcy, może stać się naprawdę tania.

    Wskazówka 4: Korzystajcie z ofert specjalnych na loty

    Wiele wyszukiwarek lotów lub dostawców usług turystycznych oferuje specjalne promocje, zwłaszcza na loty. Możecie na przykład sprawdzić, dokąd dotrzecie za niewielkie pieniądze wyruszając z lotniska znajdującego się najbliżej Waszego miejsca zamieszkania. Wprawdzie nie będziecie mogli wówczas wybrać dowolnego miejsca na spędzenie urlopu, ale w zamian zaoszczędzicie sporo pieniędzy.

    Także linie lotnicze oferują na przykład mile lotnicze lub bonusy, które można wykorzystać i w ten sposób podróżować taniej.

    Wskazówka 5: Wybierajcie miejsca na tanie wakacje

    Nie zawsze muszą to być Włochy, Francja, czy Skandynawia: wiele wspaniałych miejsc do podróżowania nie jest jeszcze tak popularnych, dzięki czemu nie są ani zatłoczone, ani drogie. Najlepiej poszukać najtańszych ofert hoteli lub lotów bez określania konkretnego miejsca pobytu i dać się zainspirować.

    Obecnie na liście miejsc, które nie są jeszcze tak popularne wśród turystów, znajdują się Albania, Bośnia, Jordania lub, w przypadku dalszych podróży, Malezja lub Kambodża zamiast Tajlandii i Bali.

    Wskazówka 6: Zatrzymajcie się w tańszym obiekcie noclegowym

    W zależności od sytuacji życiowej i tego, jak ważne jest dla Was zakwaterowanie podczas wakacji, możecie sporo zaoszczędzić wybierając miejsce, w którym będziecie nocować.

    Nie trzeba koniecznie wybierać na miejsce zakwaterowania pokoju hotelowego. Tańszymi alternatywami są mieszkania wakacyjne, hostele, schroniska młodzieżowe i kempingi. Nie musicie wcale mieszkać w pokoju wieloosobowym, sporo zaoszczędzicie już choćby wtedy, gdy zgodzicie się na wspólną łazienkę lub kuchnię.

    Wskazówka 7: Sami przygotowujcie posiłki

    A propos kuchni: możecie zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli podczas urlopu nie będziecie kilka razy dziennie chodzić na posiłki do kawiarni lub restauracji, ale zamiast tego sami przygotujecie sobie np. śniadania lub nawet całe posiłki.

    Artykuły spożywcze kupowane w supermarkecie są znacznie tańsze niż dania serwowane w hotelowej restauracji, czy nawet w barze z przekąskami. I nawet jeśli nie macie do dyspozycji kuchni w miejscu zakwaterowania i nie chcecie sami gotować na wakacjach, możecie zaoszczędzić sporo pieniędzy po prostu kupując napoje w supermarkecie i nie zatrzymując się co chwilę w kawiarni, by się czegoś napić.

    Wskazówka 8: Unikajcie taksówek i korzystajcie z transportu publicznego

    W większości krajów licznie odwiedzanych przez turystów, zwłaszcza w Europie, taksówki są bardzo drogie. Możecie więc zaoszczędzić dużo pieniędzy, jeśli zorientujecie się, jak poruszać się środkami transportu publicznego w kraju, w którym spędzacie wakacje i na przykład pojedziecie autobusem lub pociągiem z lotniska do miejsca zakwaterowania.

    Możecie także sporo zaoszczędzić na wycieczkach lub zwiedzaniu, jeśli wiecie, jak dostać się do najważniejszych zabytków pociągiem lub autobusem. Nie będziecie wówczas musieli brać taksówki lub rezerwować zorganizowanej wycieczki, która jest oczywiście dużo droższa od zwiedzania na własną rękę.

    Wskazówka 9: Zaplanujcie jak najwięcej z wyprzedzeniem

    Planujecie wycieczkę objazdową po kraju, w którym zamierzacie spędzić urlop lub chcecie zwiedzić w krótkim czasie kilka wysp? W takim razie najlepiej zaplanować wszystko z dużym wyprzedzeniem, na przykład to, jak dostaniecie się z jednej wyspy lub miasta do kolejnego celu podróży. Loty, pociągi, promy: wszystko to jest znacznie tańsze, jeśli nie dokonuje się rezerwacji spontanicznie.

    To samo dotyczy jednodniowych wycieczek lub biletów wstępu: ceny są często niższe gdy rezerwuje się je z pewnym wyprzedzeniem, a nie w dniu wycieczki.

    Wskazówka 10: skorzystajcie z akcji rabatowych lub darmowych ofert

    Nie każda wycieczka musi wiązać się z kosztami, nie do każdego miejsca wstęp jest płatny: warto rozejrzeć się za ofertami rabatowymi, takimi jak bilet wstępu na kilka atrakcji lub wejściówki, przy zakupie których otrzymuje się vouchery na zwiedzanie kolejnych obiektów.

    Możecie również zaoszczędzić sporo pieniędzy, dowiadując się z wyprzedzeniem, czy rzeczywiście konieczne jest poniesienie opłat za wstęp do atrakcji turystycznych. Na przykład, jeśli wejście na słynną wieżę widokową kosztuje dużo pieniędzy, to być może naprzeciwko znajduje się punkt widokowy, na który dostaniecie się całkowicie za darmo.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x