Kościoły w Niemczech w minionych wiekach były czymś więcej niż tylko miejscem kultu, nabożeństw i nauczania. Stanowiły one centra miast, zarówno z punktu widzenia kultury, jak i zagospodarowania przestrzennego. Dziś kościoły nadal uważane są za obowiązkowy punkt zwiedzania dla turystów podróżujących po Niemczech. Wszak stanowią one imponujące świadectwa dawnej architektury, a często są przy tym małymi cudami techniki. Na przykład jeden z najbardziej znanych kościołów na świecie, katedra w Kolonii, został ukończony dopiero po 630 latach budowy.
Najpiękniejsze kościoły w Niemczech
Zwiedzając miasta w Niemczech, należy koniecznie zarezerwować sobie czas na wizytę w budynkach sakralnych. W tym artykule powiemy wam, które kościoły w Niemczech musicie koniecznie zobaczyć podczas następnych wakacji w tym kraju. Odkryjcie ich fascynujące historie i zatrzymajcie się w nich na chwilę. Te imponujące dzieła sztuki potrafią zachwycić niezależnie od wyznania.
1. Kościół Marii Panny w Dreźnie (Frauenkirche in Dresden)
Kościół Marii Panny jest symbolem Drezna i niezwykle popularnym zabytkowym obiektem tego miasta. Został on zbudowany w latach 1726-1743 i uchodzi za wspaniałe świadectwo protestanckiej architektury sakralnej.
Podczas nalotów na Drezno w czasie II wojny światowej, kościół został niemal całkowicie zniszczony. Odbudowano go w latach 1994 – 2005. Wewnątrz kościoła znajduje się dziś oryginalny ołtarz, który przetrwał wojnę, doznając pewnych uszkodzeń. Zniszczenia te zostały celowo pozostawione podczas odbudowy kościoła, co stanowi pewien kontrast z wnętrzem wykończonym w stylu barokowym.
Będąc w Kościele Marii Panny, zwróćcie uwagę na sklepienie kopuły. Znajduje się na nim łącznie osiem malowideł przedstawiających ewangelistów i cztery cnoty chrześcijańskie: wiarę, nadzieję, miłość i miłosierdzie.
2. Katedra w Kolonii (Kölner Dom)
Katedra w Kolonii to jeden z najbardziej imponujących obiektów sakralnych w Niemczech i jednocześnie jeden z najpopularniejszych zabytków w tym kraju.
Kamień węgielny po budowę kolońskiej katedry został położony już w 1248 roku. Została ona jednak ukończona dopiero w 1880 roku. Chociaż w kościele można znaleźć prawie wszystkie style architektoniczne minionych wieków, eksperci uważają go za wyjątkowo udaną budowlę, która doskonale łączy w sobie wszystkie te style.
Do 1884 roku katedra w Kolonii była najwyższą budowlą na świecie.
Już we wczesnych latach budynek stał się ważnym miejscem pielgrzymek, ponieważ znajdują się tu domniemane relikwie Trzech Króli. Kaplica Trzech Króli znajduje się w centralnej części prezbiterium i jest uważana za największe średniowieczne dzieło złotnicze.
Jest ozdobiona wieloma obrazami i kamieniami szlachetnymi oraz perłami. W 1996 r. katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tajemnice jakie skrywa katedra w Kolonii warto odkrywać zwiedzając ją z przewodnikiem. Wycieczkę taką można zarezerwować online.
3. Katedra w Berlinie (Berliner Dom)
Kolejny piękny kościół w Niemczech znajdziecie w stolicy Niemiec – w Berlinie na wyspie Spreeinsel. Już w XV wieku istniał w tym miejscu kościół, który przez lata był zmieniany i rozbudowywany w zależności od okoliczności. Budowa dzisiejszej katedry znacząco się opóźniła, ale ostatecznie prace rozpoczęły się w 1894 roku i trwały do 1905 roku. Katedra berlińska uległa znacznym zniszczeniom w czasie II wojny światowej, dlatego od 1975 roku rozpoczęto jej odbudowę.
Wewnątrz niemalże kwadratowego budynku uwagę przyciągają organy Sauera z 1905 roku. Warto też zajrzeć do kopuły kościoła. W centralnej części kopuły umieszczone jest okno z symbolicznym wyobrażeniem Ducha św., mozaika przedstawiająca osiem błogosławieństw oraz płaskorzeźba ze scenami z Dziejów Apostolskich.
Dziś Katedra w Berlinie jest także miejscem ważnych wydarzeń politycznych, np. uroczystości państwowych.
4. Katedra w Akwizgranie (Aachener Dom)
Katedra w Akwizgranie została wybudowana na polecenie Karola Wielkiego i ma za sobą 1200 lat historii. W latach 936 – 1531 katedra była miejscem koronacji władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Mimo że na przestrzeni lat na wygląd zewnętrzny kościoła wpłynęło wiele stylów architektonicznych, nadal jest on uważany za najważniejszy przykład renesansu karolińskiego.
Katedra w Akwizgranie została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i kryje w swym wnętrzu wiele ważnych dzieł sztuki, które są eksponowane w skarbcu katedralnym.
Wśród wystawionych eksponatów znajduje się między innymi sarkofag Prozerpiny. Uważa się, że w tym marmurowym sarkofagu pochowano Karola Wielkiego po jego śmierci w 814 roku. Wystawa w skarbcu katedralnym podzielona jest na sekcje poświęcone Karolowi Wielkiemu, liturgii, koronacjom, kultowi maryjnemu, pielgrzymce i relikwiom.
5. Katedra w Erfurcie (Erfurter Dom)
Następny znany niemiecki kościół znajduje się w pięknym mieście Erfurt. Katedra w Erfurcie wraz z kościołem św. Sewera dominują w krajobrazie miejskim stolicy Turyngii. Prawdopodobnie już w 752 roku na miejscu dzisiejszej katedry stał pierwszy kościół. Pierwsza wzmianka o tej budowli pochodzi z 1117 roku.
Dziś można tu zobaczyć witraże z czasów średniowiecza oraz w dużej mierze oryginalne wnętrze prezbiterium. Zachował się również główny ołtarz wykonany w latach 1697-1707.
Łącznie w kościele znajduje się 13 dzwonów. Jeden z nich, Gloriosa, jest największym średniowiecznym dzwonem kościelnym na świecie.
6. Kościół św. Michała w Hamburgu (Hamburger Michel)
Właściwa nazwa znanego kościoła w Hamburgu to Hauptkirche Sankt Michaelis, ale nie jest ona prawie nigdy stosowana. Zamiast niej w użyciu jest nazwa Hamburger Michel. Kościół ten jest jednym z najbardziej znanych zabytków Hamburga i symbolem miasta portowego. Michel jest uważany za najważniejszy kościół barokowy w północnych Niemczech i jest poświęcony archaniołowi Michałowi.
Ponoć już w roku 600 na miejscu dzisiejszego Michela stał kościół. Obecny budynek jest już trzecim obiektem sakralnym powstałym w tym miejscu. Kościół ucierpiał wskutek pożaru w 1906 roku, ale został całkowicie odbudowany.
Wnętrze budynku z czerwonej cegły jest zalane światłem, a sklepienie świeci jasną bielą. Szczególną uwagę przyciąga wieża kościelna, która ma około 132 metry wysokości i zawsze była ważnym punktem orientacyjnym dla statków zmierzających do Hamburga. Z platformy dla zwiedzających znajdującej się na wysokości 83 metrów roztacza się rozległa panorama miasta.
7. Katedra w Bambergu (Bamberger Dom)
Katedra cesarska w Bambergu już z zewnątrz imponuje swoimi czterema wieżami. Jest położona na wzgórzu katedralnym (Domberg) w Bambergu. Katedra jest najbardziej znana ze znajdującej się wewnątrz kościoła rzeźby jeźdźca z pierwszej połowy XIII wieku (Bamberger Reiter).
Jej historia sięga 1004 roku, kiedy to cesarz Henryk II położył kamień węgielny pod budowę pierwszej katedry. Budynek ten został jednak zniszczony przez pożar w 1081 roku.
W katedrze znajdziemy dużą liczbę rzeźb przedstawiających historyczne postaci, imponujące chóry i pełne przepychu wnętrze. Na szczególną uwagę zasługuje grobowiec papieża Klemensa II. Jest to jedyny zachowany grobowiec papieża na północ od Alp.
Kolejny imponujący nagrobek znajdujący się wewnątrz kościoła to ten, w którym została pochowana para cesarska – Henryk II i Kunegunda.
8. Katedra w Bonn (Bonner Münster)
Następnym pięknym kościołem w Niemczech, który chcielibyśmy wam przedstawić, jest katedra w Bonn. Została ona zbudowana już w XI wieku jako romańska kolegiata. Znaleziska wskazują jednak na to, że już w czasach rzymskich znajdowało się tutaj miejsce kultu.
Kościół łączy w sobie elementy stylu gotyckiego i romańskiego, a jego wnętrze pochodzi głównie z okresu baroku i ostatnich wieków. Wewnątrz katedry w Bonn znajdują się dwa marmurowe ołtarze z XVII i XVIII wieku oraz brązowy posąg św. Heleny. W krypcie z XI wieku można zobaczyć replikę historycznego relikwiarza. Oryginał został skradziony w 1587 roku, podobnie jak większość skarbów kościelnych.
Warto pamiętać o tym, że każdego roku podczas święta patronów miasta obchodzonego 10 października można odwiedzić kryptę katedry w Bonn. Prawdopodobnie tutaj pochowani zostali chrześcijańscy męczennicy Kasjusz i Florencjusz, a także Malusius.
9. Katedra w Ratzeburgu (Ratzeburger Dom)
Sylwetka katedry w Ratzeburgu usytuowana jest w najstarszej części miasta na wyspie.
Kościół z czerwonej cegły budowany był od 1160 roku. Jest on ważnym świadectwem romańskiej architektury.
Wewnątrz kościoła znajdują się najstarsze stalle w północnych Niemczech. Zachował się także główny ołtarz z 1629 roku oraz epitafium z 1649 roku. Inne ocalałe skarby to rzeźbiony ołtarz skrzydłowy z okresu późnego gotyku i wspaniała renesansowa ambona z 1576 roku.
10. Kościół Wszystkich Świętych w Wittenberdze, kościół zamkowy (Schlosskirche in Wittenberg)
Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w Niemczech, nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale także z uwagi na jego znaczenie historyczne. To właśnie w tym kościele zamkowym w Wittenberdze 31 października 1517 roku Marcin Luter przybił do drzwi swoje 95 tez.
Ówczesne drewniane drzwi były wykorzystywane przez uczonych i pracowników uniwersytetu do zamieszczania informacji, a tym samym do rozpowszechniania ich wśród ludności i innych uczonych. Podczas wojny siedmioletniej drzwi niestety spłonęły. Dziś można w ich miejsce podziwiać drzwi z brązu z 1858 roku. Zostały one podarowane przez króla Fryderyka Wilhelma IV z okazji 375. rocznicy urodzin Lutra. Można z nich odczytać treść sławnych tez zapisaną w języku łacińskim.
Już w 1340 roku na miejscu dzisiejszego kościoła zamkowego wybudowano zamek i kościół. W 1996 roku zabytek z Wittenbergi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
11. Kościół św. Elżbiety w Marburgu (Elisabethkirche in Marburg)
Budowę kościoła św. Elżbiety w Marburgu rozpoczęto w 1235 roku u podnóża wzgórza zamkowego. W późnym średniowieczu było to ważne miejsce pielgrzymkowe w Europie ze względu na znajdujący się tutaj grobowiec świętej Elżbiety z Turyngii.
Kościół św. Elżbiety jest pierwszym kościołem w niemieckim obszarze kulturowym, w którym zastosowano w pełni formy gotyckie.
Aż do XVI wieku kościół był miejscem pochówku landgrafów Hesji. Obecnie w kościele tym nie ma już relikwii świętej Elżbiety. Aby dać przykład sprzeciwu wobec kultu relikwii, w 1539 roku ówczesny landgraf kazał usunąć wszystkie te przedmioty czci z kościoła. Dziś można je znaleźć w klasztorach i muzeach w całej Europie.
12. Katedra w Spirze (Dom zu Speyer)
Katedra w Spirze jest największym zachowanym kościołem romańskim na świecie i jednym z najpiękniejszych zabytków w Niemczech. W 1981 roku katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest główną atrakcją starego miasta w Spirze.
Z wieży kościelnej rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolice. W drodze na wieżę kościelną miniemy Salę Cesarską (Kaisersaal). Znajduje się ona nad portalem wejściowym katedry. W sali znajduje się dziewięć monumentalnych fresków malarza Johanna Baptysty Schraudolpha, które kiedyś znajdowały się na ścianach transeptu.
Na czas renowacji katedry zostały one zdjęte i przeniesione do magazynu. Od 2012 r. można je znów podziwiać w Sali Cesarskiej. Warto zwrócić też uwagę na kryptę z 1041 roku. Znajduje się ona pod katedrą i jest otwarta dla zwiedzających.
13. Katedra w Ulm (Ulmer Münster)
Katedra w Ulm jest największym kościołem ewangelickim w Niemczech i posiada najwyższą wieżę kościelną na świecie, mierzącą ponad 161 metrów. Budowa wieży została ukończona w 1890 roku.
Kamień węgielny pod budowę kościoła został położony już w 1377 roku, kiedy Ulm stał się wolnym miastem cesarskim i był jeszcze związany z religią rzymsko-katolicką. Dopiero w 1530 r. Ulm stał się miastem ewangelickim i stąd budowa gotyckiego kościoła.
Szczególnie warte zobaczenia są portale kościelne. Pokazują one szczegółowo wyobrażenia Sądu Ostatecznego, historię stworzenia, w tym Boga z okrągłą ziemią i innymi planetami.
Wewnątrz kościoła znajdują się inne bogato zdobione skarby sztuki, ambona, okna i organy.
14. Kościół klepkowy Gustawa Adolfa w Goslarze (Gustav-Adolf-Stabkirche in Goslar)
Ostatni kościół, który znalazł się na naszej liście najpiękniejszych kościołów w Niemczech, znacząco różni się wyglądem od pozostałych prezentowanych kościołów.
W latach 1907-1908 kościół ten zbudowany został na wzór kościoła klepkowego, inaczej zwanego słupowym lub masztowym. Ta metoda budowy kościołów była stosowana głównie w krajach skandynawskich, ale także w północnych Niemczech na początku chrystianizacji.
Konstrukcja słupowo-klepkowa składa się z pionowych słupów, na których opiera się cała konstrukcja dachu.
Oryginalne kościoły klepkowe często nadal ukazują pogańskie symbole, takie jak głowy smoków czy symbole węży. Zostało to zaadoptowane również w kościele klepkowym w Goslarze. Wnętrze świątyni jest w całości wykonane z drewna i może pomieścić około 50 osób. Ściany i sufity są bogato zdobione.
Kościół klepkowy Gustawa Adolfa usytuowany jest niedaleko od Parku Narodowego Harzu, jednego z 16 parków narodowych w Niemczech.