Więcej

  Szlaki turystyczne w Niemczech: Oto 15 najpięknieszych tras!

  polski supermarket w Niemczech

  Każdy z nas pragnie czasem odpocząć od codziennego stresu i zatłoczonego miasta i wyjechać na łono natury. W takich chwilach powinniście koniecznie spróbować wakacji na turystycznych szlakach. Niezależnie od tego, czy chcecie wędrować przez Nadrenię Północną-Westfalię, Park Narodowy Müritz czy Hochrhöner, pokażemy wam najlepsze szlaki turystyczne w Niemczech i propozycje jednodniowych wycieczek.

  Szlaki turystyczne w Niemczech: Najpiękniejsze trasy

  Turystyka piesza w Niemczech cieszy się popularnością zarówno wśród młodych jak i starszych, a do tego dzięki niej odkryjecie miejsca, których nigdy wcześniej nie widzieliście. Nareszcie będziecie mogli nacieszyć oczy otaczającą was przyrodą i skupić się na tym, co najważniejsze. Najlepiej będzie, jeśli zostawicie telefon komórkowy w domu lub po prostu będziecie go używać wyłącznie jako mapę, o ile zajdzie taka potrzeba. Wszystkie zaprezentowane przez nas szlaki są bowiem dobrze oznakowane i doskonale nadają się na krótki urlop.

  1. Goldsteig, Bawaria

  Ten długodystansowy szlak turystyczny otwarty w 2007 roku prowadzi przez Górny Palatynat i Las Bawarski na długości ponad 600 kilometrów. Prowadzi z Marktredwitz do Passau. Jest podzielony na trasę północną i południową, dzięki czemu możecie wybrać taką ścieżkę, która bardziej przypadnie wam do gustu.

  Na szlaku czekają na was różne zabytki i piękna przyroda. Atrakcją jest Blockmeer w Lusen. Ta formacja skalna w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego wygląda jak usypana góra okruchów skalnych, ale jest pochodzenia naturalnego. Goldsteig prowadzi również obok ścieżki w koronach drzew Neuschöngau oraz zamków Falkenberg i Falkenstein.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Wandern am Goldsteig in Bayern (@goldsteig_wandern) am

  2. Oberlausitzer Bergweg, Saksonia

  Ten piękny szlak turystyczny prowadzi przez Oberlausitzer Bergland i Zittauer Gebirge (Góry Żytawskie). Możecie nim przemierzyć odległość wynoszącą łącznie 107 kilometrów z Töpferstadt Neukirch do Zittau.

  Jeśli lubicie dziką i romantyczną przyrodę, to na tej trasie zlokalizowanej we wschodnich Niemczech znajdziecie dokładnie to, czego szukacie. Do wyjątkowych zabytków, przez które przebiega Oberlausitzer Bergweg, należy między innymi zamek i klasztor Oybin oraz źródło Sprewy.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Oberlausitzer Bergweg (@oberlausitzer_bergweg) am

  3. Jägersteig, Badenia-Wirtembergia

  Szlak turystyczny Jägersteig prowadzi wzdłuż jeziora Schluchsee przez Schwarzwald – malownicze pasmo górskie w południowo-zachodnich Niemczech.

  Wędrówka trasą o długości około 11 kilometrów obfituje w wiele pięknych widoków na jezioro Schluchsee. Po drodze można dowiedzieć się ciekawostek na temat historii polowań i dawnych ścieżek granicznych.

  Warto przejść się szlakiem Jägersteig wczesnym rankiem, by móc podziwiać wspaniały wschód słońca nad jeziorem. Równie pięknie jest tutaj w mgliste jesienne dni.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Kiki (@kiki_schaedler) am

  4. Märkischer Landweg, Brandenburgia

  Märkischer Landweg prowadzi przez trzy krajobrazy naturalne w regionie Uckermark. Droga prowadzi z Feldberg do Fürstenberg. Trasa o długości około 217 km jest podzielona na dziesięć etapów i oczywiście można ją przemierzać w obu kierunkach. Poszczególne etapy szlaku idealnie nadają się na jednodniowe wycieczki.

  Do atrakcji turystycznych znajdujących się na trasie należy starówka miasta Templin i stary las bukowy Grumsin.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Anna Wolny, Krzysztof Tuz (@przedreptacswiat.pl) am

  5. Heidschnuckenweg, Dolna Saksonia

  Następną trasą, która świetnie nadaje się do uprawiania turystyki pieszej, jest Heidschnuckenweg w Dolnej Saksonii. Prowadzi ona z dzielnicy Hamburga – Fischbek do Celle i ma łącznie około 223 km długości. Szlak jest podzielony na 13 etapów.

  Trasa prowadzi przez większość czasu przez wrzosowiska Pustaci Lüneburskiej (Lüneburger Heide). Jest to największy zwarty obszar wrzosowisk w Europie i prawdziwy cud natury w krajobrazie Niemiec. Płaski teren sprawia, że trasa nadaje się również dla mniej doświadczonych piechurów. Heidschnuckenweg prezentuje się najpiękniej w okresie od lipca do września, gdy kwitną wrzosy. Tutejszy krajobraz jest również kształtowany przez krzewy jałowca. Podczas wędrówki napotkacie z pewnością pasące się tu stada owiec.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Anika (@wherethejourneycontinues) am

  6. Diemelsteig, Hesja i Nadrenia Północna-Westfalia

  Następny szlak, o którym chcielibyśmy wam powiedzieć, zachęca do pieszych wędrówek w Nadrenii Północnej-Westfalii na wschodzie regionu Sauerland. Ma on łącznie 63 kilometry długości i jest podzielony na trzy etapy. Trasa rozpoczyna się w Heringhausen i zatacza koło.

  Prowadzi wzdłuż jeziora Diemelsee przez przepiękne tereny przyrodnicze wyżynnego regionu Sauerland. Tutejszy krajobraz charakteryzują rzadkie obszary wysokich wrzosowisk, gęste lasy oraz otwarte przestrzenie pól i łąk.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein von @emileumel geteilter Beitrag am

  7. Eifelsteig, Nadrenia Północna-Westfalia i Nadrenia-Palatynat

  Ten szlak turystyczny łączy dwa najważniejsze historycznie miasta w Niemczech. Eifelsteig wiedzie z Aachen do Trewiru na trasie o długości 313 kilometrów. Idealnie nadaje się więc do tego, aby pokonać wybrane odcinki przy okazji wizyty w jednym z miast położonych na obu krańcach szlaku.

  Jeśli zdecydujecie się na spacer tą trasą, będziecie mieli okazję podziwiać wspaniały krajobraz Parku Narodowego Eifel i zobaczyć klasztory Steinfeld i Himmerod. Ten ostatni uchodzi za jeden z najpiękniejszych klasztorów w Niemczech.

  Krajobraz na całej trasie jest wyjątkowo urozmaicony. Za Hohe Venn, jednym z największych torfowisk wysokich w Europie, w Kalkeifel napotkacie skały wapienne i rośliny przypominające wyglądem te charakterystyczne dla krajobrazu śródziemnomorskiego. W południowej części trasy dominują jaskinie z piaskowca i czerwone skały.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Laura Coppes (@lauracoppes) am

  8. Malerweg, Saksonia

  Ta trasa turystyczna w Saksonii w pełni zasługuje na swoją nazwę: Malerweg, czyli Szlak Malarzy. Ci, którzy zdecydują się wybrać na ten okrężny szlak o długości 112 kilometrów, zostaną nagrodzeni wspaniałymi widokami. Szczególnie imponujące są Twierdza Königstein (Festung Königstein) i Most Bastei (Basteibrücke) w Parku Narodowym Saskiej Szwajcarii.

  Na jednodniową wycieczkę szlakiem Malerweg w Saksonii możecie wybrać się na przykład będąc akurat z wizytą w Dreźnie. Będziecie tu mieli okazję wędrować po historycznych szlakach. Pierwsze zdjęcia Saskiej Szwajcarii zostały zrobione już w 1853 roku – na długo przed Instagramem i modą na selfie.

  Ścieżka w kształcie litery U prowadzi z dzielnicy Pirny – Liebethal do Domu Canaletta (Canalettohaus) w Pirnie.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Sas Cia (@sascia.matei) am

  9. Saar-Hundsrück-Steig, Saara i Nadrenia-Palatynat

  Ten długodystansowy szlak turystyczny ciągnie się na długości ponad 421 kilometrów od miejscowości Perl an der Mosel przez Idar-Oberstein aż do Boppard am Rhein. Urozmaicony szlak Saar-Hundsrück-Steig podzielony jest na 27 etapów. Tylko pięć procent trasy przebiega po utwardzonych drogach, więc poczujecie tu wyjątkową bliskość natury.

  Szczególnie znanym i popularnym miejscem na szlaku jest Zakole Saary (Saarschleife). Malowniczą panoramę rzeki można podziwiać z punktu widokowego Cloef lub z położonej jeszcze wyżej ścieżki w koronach drzew (Baumwipfelpfad Saarschleife). Polecamy odwiedzenie tego miejsca o zachodzie słońca – widok zapiera dech w piersiach.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Energieversorgung Mittelrhein (@meine_evm) am

  10. Ochsenweg, Szlezwik-Holsztyn

  Jeśli wybieracie się na wakacje na północ Niemiec, polecamy wam wędrówkę szlakiem Ochsenweg z Wedel w Szlezwiku-Holsztynie do Flensburga. Po duńskiej stronie szlak zmienia nazwę na Heerweg. Ochsenweg ma długą historię. To tędy pasterze wozili swoje zwierzęta na targi bydła w Lubece, Hamburgu oraz w miejscowości Wedel.

  Dziś Ochsenweg ma około 227 kilometrów długości i jest w większości trasą asfaltową, ponieważ jest również wykorzystywany jako długodystansowa ścieżka rowerowa. W Uetersen szlak odbija na wschód i zachód. Następnie oba odcinki zbiegają się ponownie w Rendsburgu.

  Odcinek wschodni prowadzi przez torfowiska i tereny leśne, odcinek zachodni przez Seestermüher Marsch. Po drodze spotkacie historyczne budynki i znaleziska archeologiczne. Jednym z przykładów jest Danewerk, 30-kilometrowy wał, który jest jednym z najstarszych świadectw historii w Szlezwiku-Holsztynie.

  Po przyjeździe do Flensburga możecie wykąpać się w Morzu Bałtyckim i odkryć jedne z najpiękniejszych plaż w Niemczech.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Cheesy Chester (@samchester45) am

  11. Klosterweg, Nadrenia-Palatynat

  Ten szlak turystyczny jest najkrótszym z prezentowanych przez nas w tym zestawieniu. Ma niespełna 18 kilometrów długości i łączy szlak Rheinsteig z Westerwaldsteig. Trasa prowadzi od kaplicy St. Kastor-Kapelle w Rengsdorf do kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Pfarrkirche Maria Himmelfahrt) w Waldbreitbach.

  Krajobraz regionu Rengsdorf zmienia się od rozległych wzgórz do niewielkich dolin poprzecinanych potokami.

  Nazwa Klosterweg nie jest przypadkowa i nie tylko punkt początkowy i końcowy znajdują się przy obiektach sakralnych. Po drodze będziecie mijać dwa klasztory: Kloster St. Marienhaus i Kloster St. Josefhaus oraz Kaplicę św. Krzyża (Kreuzkapelle) w Hausen/Wied. Szczególnie piękny jest ogród klasztorny (Klostergarten von St. Marien) z wieloma różnymi roślinami i ziołami.

  Dzięki stosunkowo niedługiej trasie, Klosterweg jest idealnym miejscem na jednodniową wędrówkę.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Andreas Pacek (@best.of.germany) am

  12. Hochrhöner, Bawaria, Hesja i Turyngia

  Dla osób uprawiających turystykę pieszą ten długodystansowy szlak powinien być obowiązkowym punktem programu. Hochrhöner rozciąga się na długości ponad 175 kilometrów od Bad Salzungen do Bad Kissingen. Jest podzielony na jedenaście etapów, możecie więc zaplanować jednodniowe wycieczki na wybranych odcinkach.

  150 kilometrów całej trasy przebiega przez rezerwat biosfery Rhön. Szlak prowadzi przez otwarte pola, tereny górskie, torfowiska, a także wzdłuż potoków. Tutejszy krajobraz oczaruje was swoją różnorodnością.

  Szczególnymi atrakcjami na trasie są najwyższe wzniesienia w paśmie górskim Rhön, takie jak Wasserkuppe czy Kreuzberg z klasztorem Franciszkanów (Franziskanerkloster). To w tym regionie znajduje się także bardzo popularne uzdrowisko Bad Kissingen.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Sebastian (@sebieslife) am

  13. Müritz-Nationalpark-Weg, Meklemburgia-Pomorze Przednie

  Nasza kolejna propozycja to wędrówka w krainie tysiąca jezior. Można tego doświadczyć na 175-kilometrowym szlaku Parku Narodowego Müritz. Prowadzi on z Waren (Müritz) przez Wesenberg, Carpin, Neustrelitz z powrotem do punktu początkowego.

  Ponad połowa szlaku biegnie wzdłuż leśnych i polnych ścieżek. Krajobraz Parku Narodowego Müritz jest poprzecinany licznymi jeziorami, a także lasami. W tym regionie będziecie mieli okazję zaobserwować  rybołowy, orły bieliki i kormorany w ich naturalnym środowisku, a przy odrobinie szczęścia spotkacie też bociany. Po drodze będziecie mogli podziwiać widok z 55-metrowej wieży Käflingsbergturm i przespacerować się po bukowych lasach.

  Zatrzymajcie się też w pięknym ogrodzie zamkowym w Neustrelitz i na ładnym rynku w Waren (Müritz).

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Tobias Scharnowski (@tobi0ntheroad) am

  14. Panoramaweg Taubertal, Badenia-Wirtembergia i Bawaria

  Panoramaweg Taubertal prowadzi od miejscowości Rothenburg ob der Tauber do Freudenberg am Main przez dziką, romantyczną dolinę rzeczną. Trasa rozpoczyna się w idyllicznym miasteczku Rothenburg ob der Tauber, które jest jednym z najpiękniejszych w Niemczech, a następnie wiedzie między winnicami, obok pięknych zamków i pałaców, takich jak Weikersheim, Wertheim i Gamburg.

  W tym regionie spotykają się trzy obszary uprawy winorośli – Badenia, Wirtembergia i Frankonia. Możecie więc tutaj nie tylko wybrać się na wspaniałą wycieczkę, zobaczyć piękne budowle i podziwiać urokliwą przyrodę, ale także skosztować różnych gatunków wina.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von MH (@ghismo2014) am

  15. Harzer-Hexen-Stieg, Saksonia-Anhalt

  Ten szlak turystyczny oferuje wiele pięknych atrakcji przyrodniczych dla miłośników pieszych wędrówek. Gdy wybierze się wycieczkę przez Brocken, ścieżka wije się na długości 150 kilometrów. Trasa prowadzi z Thale do Osterode am Harz. Jest ona podzielona na pięć lub sześć etapów, w zależności od indywidualnych preferencji.

  Będziecie wędrować przez różne lasy, od gęstych lasów iglastych po jasne lasy mieszane, obok stromych klifów i  przez kolorowe górskie łąki. Szlak jest częścią parków narodowych Harz i Hochharz. Koniecznie wejdźcie na Brocken i poczujcie mistyczną atmosferę owianej legendą góry.

  Niedaleko od Harzer-Hexen-Stieg znajduje się kościół klepkowy Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Stabkirche), jeden z najpiękniejszych kościołów w Niemczech.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein von @hiking_rowoldo geteilter Beitrag am

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x