Prawo do Kindergeld w dorosłym wieku
Rodzice otrzymają w dalszym ciągu Kindergeld na dziecko powyżej 25 roku życia, jeśli dziecko w związku z upośledzeniem nie może samo zapewnić sobie środków do życia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Finansowego w Kolonii, ma to zastosowanie również wtedy, gdy choroba została zdiagnozowana już po przekroczeniu granicy wieku, przy którym przysługuje Kindergeld. I to nawet w sytuacji, gdy wcześniej dziecko samo na siebie zarabiało. Więcej odnośnie Kindergeld na dorosłe dzieci przeczytacie tutaj: Kindergeld dla dorosłych: Czy rodzice mogą otrzymywać zasiłek rodzinny również na pełnoletnie dzieci?
Wniosek o Kindergeld odrzucony przez Familienkasse
W pewnym przypadku spornym, u 30-letniej córki urodzonej w roku 1968 stwierdzono chorobę mięśni, która z czasem doprowadziła do zaniku mięśni. W wieku 40 lat, choroba była już tak zaawansowana, że stopień niepełnosprawności wynosił 100%. Osoba ta pobiera rentę od 43 roku życia z powodu całkowitej niezdolności do pracy. Jej matka złożyła wniosek o Kindergeld za okres od 2010 roku. Jednak wniosek ten został odrzucony przez Familienkasse, ponieważ upośledzenie córki nastąpiło w momencie, gdy rodzice nie otrzymywali już na dziecko pieniędzy (Kindergeld).
Choroba genetyczna miała swój początek przed ukończeniem 25 lat
Sąd finansowy w Kolonii sprzeciwił się tej decyzji: wprawdzie diagnoza o chorobie mięśni została postawiona po przekroczeniu przez dziecko 25 lat. Jednak kluczowe jest to, że choroba genetyczna miała swój początek przed tym okresem. Bez znaczenia jest tu fakt, że córka przed przekroczeniem granicy wieku dot. Kindergeld, była w stanie sama na siebie zarabiać. Sąd Finansowy zaskarżył tą decyzję (decyzja z dnia 12.01. 2017, nr sprawy 6K 889/15).
Przeciw tej decyzji wniesiono rewizję nadzwyczajną do Federalnego Trybunału Finansowego (niem. Bundesfinanzhof), nr. sprawy XI R8/17. Isabel Klocke ze Związku Podatników radzi, aby w podobnych przypadkach rodzice wnioskowali o Kindergeld, nawet jeśli u dziecka choroba wystąpiła w późniejszym wieku, ale miała swój początek, tak, jak w przytoczonym przykładzie, jeszcze przed ukończeniem przez dziecko 25 lat.
Więcej informacji odnośnie Kindergeld (formalności i istotne informacje) znajdziecie tutaj:
Zasiłek rodzinny (Kindergeld) w Niemczech: aktualne podwyżki oraz najważniejsze informacje