Kiedy w Niemczech kończy się czas pracy? Wraz z ostatnią aktywnością w pracy czy też dopiero po prysznicu i przebraniu się? Przed Krajowym Sądem Pracy (das Landesarbeitsgericht) w Düsseldorfie doszło w tej sprawie do ugody.
Czy przebieranie się przed i po pracy wlicza się w czas pracy?
Z nietypowym pozwem złożonym przez mechanika samochodowego przeciwko przedsiębiorstwu miejskiemu Oberhausen, miał do czynienia Krajowy Sąd Pracy w Düsseldorfie (Az. 9 Sa 425/15). Wydział Sądu zaproponował w poniedzialek w tej sprawie zawarcie polubownego porozumienia: zdaniem sędziego naprawiający autobus mógłby otrzymać jako wyrównanie pensji 375 € – byłoby to wynagrodzenie za czas, który codziennie przez siedem miesięcy (10 minut dziennie) zmuszony był poświęcać na ubieranie i rozbieranie ubrań roboczych.
Mężczyzna chciał także mieć wliczony w czas pracy dziesięcominutowy, codzienny prysznic po pracy. Sąd jednak odrzucił takie roszczenie. Odnośnie tego nie istnieje żadne utrwalone orzecznictwo, wskazał sędzia przewodniczący.
Wiosną Sąd Pracy w Oberhausen uwzględnił powództwo, sprawa następnie przeszła do wyższej instancji (Urt. v. 04.03.2015, Az. 3 Ca 1700/14). Sprzeciw wobec poniedziałkowej propozycji Krajowego Sądu Pracy powód, jak i Miejskie Stowarzyszenie Pracodawców, mogą wnieść w przeciągu trzech tygodni.
Wynik postępowania oddziałuje dalej: w kolejnych piętnastu przypadkach koledzy mechanika samochodowego, także pozwali przedsiębiorstwo miejskie Oberhausen o wypłatę należnego wynagrodzenia.
Autor: Ewelina Balcerak
Rechtsanwältin – BS LEGAL Rechtsanwälte – Kancelaria Adwokacka w Kolonii i w Düsseldorfie
Kontakt: [email protected]
Strona internetowa: bs-legal.de