08.08.2020

Kiedy w Niemczech kończy się czas pracy?

Ostatnio dodane

Dwie szkoły w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zamknięte z powodu koronawirusa

Dwie szkoły w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zostały zamknięte z powodu koronawirusa. Jedną z dotkniętych szkół jest Liceum Goethego w Ludwigslust...

Dolna Saksonia: Grzywny w wysokości do 10 000 euro dla kierowników szkół za nieprzestrzeganie obostrzeń!

Nowy planowany katalog kar pieniężnych za wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem obostrzeń w Dolnej Saksonii przewiduje nie tylko kary w...

Niemcy: Temperatury w weekend osiągną nawet do 38 stopni Celsjusza!

Według niemieckiego serwisu meteorologicznego (DWD) w piątek będzie jeszcze goręcej niż w czwartek: maksymalne temperatury będą wyniosą od 30...

Prezydent USA stawia ultimatum dla Tiktoka: Sprzedaż albo zakaz za 45 dni

Prezydent USA Trump jest pewien: aplikacja wideo Tiktok zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA. W ciągu 45 dni zostanie on zatem...

Kiedy w Niemczech kończy się czas pracy? Wraz z ostatnią aktywnością w pracy czy też dopiero po prysznicu i przebraniu się? Przed Krajowym Sądem Pracy (das Landesarbeitsgericht) w Düsseldorfie doszło w tej sprawie do ugody.

Czy przebieranie się przed i po pracy wlicza się w czas pracy?

Z nietypowym pozwem złożonym przez mechanika samochodowego przeciwko przedsiębiorstwu miejskiemu Oberhausen, miał do czynienia Krajowy Sąd Pracy w Düsseldorfie (Az. 9 Sa 425/15). Wydział Sądu zaproponował w poniedzialek w tej sprawie zawarcie polubownego porozumienia: zdaniem sędziego naprawiający autobus mógłby otrzymać jako wyrównanie pensji 375 € – byłoby to wynagrodzenie za czas, który codziennie przez siedem miesięcy (10 minut dziennie) zmuszony był poświęcać na ubieranie i rozbieranie ubrań roboczych.

Mężczyzna chciał także mieć wliczony w czas pracy dziesięcominutowy, codzienny prysznic po pracy. Sąd jednak odrzucił takie roszczenie. Odnośnie tego nie istnieje żadne utrwalone orzecznictwo, wskazał sędzia przewodniczący.

Wiosną Sąd Pracy w Oberhausen uwzględnił powództwo, sprawa następnie przeszła do wyższej instancji (Urt. v. 04.03.2015, Az. 3 Ca 1700/14). Sprzeciw wobec poniedziałkowej propozycji Krajowego Sądu Pracy powód, jak i Miejskie Stowarzyszenie Pracodawców, mogą wnieść w przeciągu trzech tygodni.

Wynik postępowania oddziałuje dalej: w kolejnych piętnastu przypadkach koledzy mechanika samochodowego, także pozwali przedsiębiorstwo miejskie Oberhausen o wypłatę należnego wynagrodzenia.

Autor: Ewelina Balcerak
Rechtsanwältin – BS LEGAL Rechtsanwälte – Kancelaria Adwokacka w Kolonii i w Düsseldorfie
Kontakt: [email protected]
Strona internetowa: bs-legal.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x