Karnawał w Niemczech 2024 – terminy, tradycje, popularne karnawałowe pozdrowienia

    8 lutego 2024 roku to w Niemczech „Weiberfastnacht”. Dzień ten oznacza początek punktu kulminacyjnego tegorocznego sezonu karnawałowego. W wielu niemieckich miastach odbywają się parady karnawałowe, ludzie przebierają się w najrozmaitsze kostiumy i bawią na ulicach, a także w specjalnie w tym celu postawionych namiotach imprezowych. Te dni pełne szaleństwa i dobrej zabawy pozwalają się wyszaleć przed nadchodzącym okresem Wielkiego Postu.

    Karnawał w Niemczech – terminy

    40-dniowy okres postu przypada między Środą Popielcową a Wielkanocą. Sam karnawał nie ma więc ustalonej daty i jest ona wyznaczana przez Wielkanoc. Zawsze jednak karnawał rozpoczyna się w czwartek, który nazywany jest w Niemczech Weiberfastnacht. Od tego momentu świętowanie trwa przez sześć dni z rzędu. Najważniejszym wydarzeniem jest Różany Poniedziałek (niem. Rosenmontag) z wielkimi paradami ulicznymi. Pod koniec, we wtorek obchodzone są ostatki (niem. Fastnacht). Ostatnim dniem karnawału jest Środa Popielcowa (niem. Aschermittwoch). Tego dnia katolicy idą do spowiedzi po intensywnym imprezowaniu.

    W tym roku sezon karnawałowy przypada na następujące dni:

    WydarzenieData
    Weiberfastnacht08.02.2024
    Nalkensamstag / Karnevalssamstag10.02.2024
    Rosenmontag12.022024
    Fastnacht13.02.2024
    Środa popielcowa14.02.2024

    Tradycje karnawałowe w Niemczech

    We wschodnich Niemczech, Bawarii i Austrii ludzie świętują „Fasching”. Termin ten pochodzi również od słowa „Fastenschank” i należy to rozumieć jako ostatnią porcję napojów alkoholowych przed postem.

    Szczególną formą karnawału jest karnawał szwabsko-lemański w południowo-zachodnich Niemczech i częściach północno-wschodniej i środkowej Szwajcarii. W przeciwieństwie do karnawału reńskiego, jest on zakorzeniony w tradycjach średniowiecznego i wczesnonowożytnego karnawału. Świętujący noszą tutaj maski, które są zwykle wykonane z drewna, tkaniny, papieru, gliny, cyny lub drutu. Są one noszone przez całe życie (podczas imprez karnawałowych), a często nawet dziedziczone.

    Absolutnymi bastionami karnawału w Niemczech są jednak Kolonia, Düsseldorf i Moguncja. Na arenie międzynarodowej szczególnie znane są huczne obchody karnawału w Rio de Janeiro, Wenecji i Mardi Gras w Nowym Orleanie.

    Przy okazji: w krajach niemieckojęzycznych karnawał rozpoczyna się 11 listopada o godzinie 11:11 poprzedniego roku. W tym czasie, znanym również jako „piąta pora roku”, aż do dni karnawału na wiosnę, wiele klubów karnawałowych organizuje spotkania, planuje parady oraz ćwiczy utwory muzyczne.

    Jakie jest pochodzenie karnawału?

    Chociaż dzisiejszy karnawał opiera się głównie na katolickiej tradycji przygotowań do Wielkiego Postu, podobne uroczystości w przededniu wiosny odbywają się od czasów starożytnych. Najwcześniejsza tradycja ma 5000 lat i pochodzi z Mezopotamii. W Egipcie ludzie obchodzili huczny festiwal na cześć bogini Izydy. Grecy z kolei uhonorowali swojego boga Dionizosa festiwalem zwanym Apokries. Rzymianie również świętowali festiwale w ramach Saturnaliów i organizowali parady z statkami.

    Również w Kolonii karnawał ma długoletnią tradycję: na przykład w 1729 r., w czwartek poprzedzający karnawał, zakonnice w kolońskim klasztorze St Mauritius tańczyły po korytarzach w świeckich strojach. Historycy podejrzewają, że był to pierwszy kobiecy karnawał.

    Przez długi czas cechy rzemieślnicze organizowały karnawał w większości miast Nadrenii. Po okupacji przez Napoleona w 1794 r. i upadku potężnych cechów, burżuazja przejęła organizację świąt. Powstały liczne kluby karnawałowe z własnymi mundurami, które od tego czasu naśmiewały się również z francuskiego i pruskiego wojska.

    Helau czy Alaaf? Zawołania świetujących podczas karnawału

    Jak pozdrawiać się podczas karnawału w Niemczech? Karnawałowi przebierańcy i wszyscy ci, którzy przyłączają się do świętowania, pozdrawiają się głośno za pomocą zawołania lub kończą swoje karnawałowe przemówienia różnymi pozdrowieniami.

    W zależności od regionu w Niemczech, istnieją różne pozdrowienia: najbardziej znane i najbardziej rozpowszechnione w całych Niemczech to „Helau” (francuskie „Hé, la haut!”, mniej więcej: „Ty, tam na górze”) i „Alaaf” (co oznacza „przede wszystkim”, czyli w połączeniu z popularnym „Kölle Alaaf” oznacza to „Kolonia przede wszystkim”).

    „Alaaf” mówi się zatem w Kolonii, natomiast w Düsseldorfie, nad dolnym Renem, w Zagłębiu Ruhry oraz od Moguncji po Würzburg mówimy „Helau”. W Brunszwiku swiętujący krzyczą również „Brunswick Helau”. Mieszkańcy Moguncji również przyjęli zawołanie „Helau” z Düsseldorfu.

    W południowych Niemczech osoby noszące maski często krzyczą „Narri”. Publiczność przy drodze odpowiada „Narro”. Jednak wiele miejsc ma również swoje własne, unikalne zawołania.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x