Jakie jest średnie zużycie wody w Niemczech?

    Jeśli oszczędzamy wodę, robimy coś dla środowiska i wydajemy mniej pieniędzy. Ale jaki poziom zużycia wody można uznać za normalny? I dlaczego nadmierne oszczędzanie wody nie jest wcale takie dobre?

    Łatwo jest zmniejszyć własne zużycie wody: zakręcać kran podczas namydlania rąk lub mycia zębów, używać przycisku zatrzymania spłukiwania w toalecie lub myć naczynia i warzywa w misce, a nie pod bieżącą wodą. Pomimo stosowania się do wskazówek dotyczących oszczędzania wody, niektórzy uważają, że muszą jeszcze bardziej ograniczyć jej zużycie. Gdzie oszczędzanie wody ma sens? I jakie jest średnie zużycie wody na mieszkańca w Niemczech?

    Porównanie zużycia wody

    Według Federalnego Związku Gospodarki Energetycznej i Wodnej (niem. Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft, BDEW), średnie dzienne zużycie wody na mieszkańca w Niemczech w 2021 r. wyniosło 127 litrów. W 2017 r. były to niecałe 123 litry. Większość wody pitnej jest wykorzystywana do higieny osobistej, np. brania prysznica i kąpieli (36 proc.), do spłukiwania toalet (27 proc.) i do prania ubrań (12 proc.). Najważniejszym powodem tego wzrostu jest sucha pogoda w ostatnich latach – wyjaśnia BDEW.

    Zużycie wody zależy jednak również od wielkości gospodarstwa domowego:

    • w jednoosobowym gospodarstwie domowym dzienne zużycie wody wynosi średnio 129 litrów
    • w dwuosobowym gospodarstwie domowym zużycie wody wynosi średnio 93 metry sześcienne rocznie – około 254 litry dziennie
    • trzy osoby zużywają około 140 metrów sześciennych wody rocznie – około 381 litrów dziennie

    Zużycie wody w gospodarstwie domowym nie wzrasta proporcjonalnie do liczby osób. Dzieje się tak między innymi dlatego, że zużycie wody na przykład do sprzątania budynku lub podlewania roślin nie jest powiązane z liczbą osób.

    Oto ile kosztuje zużycie wody w Niemczech

    Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Niemczech wynosi 0,2 centa – dwa euro za metr sześcienny. W zależności od kraju związkowego, w którym woda jest zużywana, koszt ten może być jednak wyższy lub niższy. Cena wody może się również różnić w zależności od regionu.

    Ważne jest, aby wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko świeżej wody, ale także ścieków – firmy zaopatrujące mieszkańców w wodę pobierają również opłaty za ścieki. Dotyczą one zarówno pobranej świeżej wody, jak i deszczówki. Podnosi to cenę jednego litra wody do 0,43 centa.

    W związku z tym jednoosobowe gospodarstwo domowe płaci około 57 euro, dwuosobowe gospodarstwo domowe prawie 112 euro, a trzyosobowe gospodarstwo domowe około 170 euro za zimną wodę pitną.

    W przypadku ciepłej wody koszty znowu rosną. Ceny zależą od sposobu podgrzewania wody.

    Zmniejszone zużycie wody to także oszczędność energii

    Jeśli zmniejszycie zużycie wody, zaoszczędzicie również energię, która jest potrzebna do uzdatniania wody – wyjaśnia Lilian Neuer z organizacji ekologicznej Bund für Umwelt und Naturschutz (BUND).

    Dzienne zużycie ciepłej wody na osobę wynosi od 30 do 45 litrów.

    Oto dlaczego zużycie wody nie powinno być zbyt niskie

    Według Martina Weyanda z BDEW, ważne jest, aby oszczędnie korzystać z zasobów wody, ale przesadne oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym nie zawsze ma sens. „Wręcz przeciwnie, prowadzi to do problemów z rurociągami wody pitnej i kanalizacją” – wyjaśnia.

    Rzecz w tym, że jeśli zużywa się zbyt mało wody, rurociągi i rury kanalizacyjne nie są wystarczająco przepłukiwane. Pozostałości zalegają w rurach i mogą prowadzić do ich zatkania. W rezultacie firmy zaopatrujące mieszkańców w wodę muszą ręcznie czyścić kanały, a następnie spłukiwać je wodą. Takie działania nie pozwalają zaoszczędzić ani zasobów, ani pieniędzy. Koszty usunięcia problemu mogą być bowiem w części przerzucane na gospodarstwa domowe poprzez podwyżki cen wody – wyjaśnia Weyand. „Wzrastają one, jeśli kanalizacja lub rurociągi wody pitnej muszą być dodatkowo przepłukiwane ze względów higienicznych.”

    Jak oszczędzać wodę i energię

    Zmniejszenie temperatury wody i skrócenie czasu kąpieli pod prysznicem pozwala nie tylko oszczędzać wodę, ale także energię i zmniejszyć emisje CO2. Według centrum konsumenckiego, około 13 proc. zużycia energii w gospodarstwach domowych wynika z podgrzewania wody.

    Oprócz tego warto podlewać rośliny w ogrodzie deszczówką, natychmiast naprawiać cieknący kran, a także brać prysznic zamiast kąpać się w wannie.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    coalaa

    o jakich oszczednosciach sie pisze? Niemcy dalej komuną stoja. Licznikow wody brak w wiekszosci
    budynkow wielorodzinnych. U mnie stan zuzycia wody jest dzielony na 8 budynkow, i placi sie za mieszkanie a nie liczbe osob zameldowanych. Z pradem jest jeszczee gorzej. Im wiecej sie go zuzyje tym mniej on kosztuje. Nie pisze tu o nowych mieszkaniach i prywatnych.
    I jak tu oszczedzac?

    Adam Piotr

    Mieszkam w Westfalien do mojego mieszkania doprowadzona jest tylko zimna woda i mam wodomierz co roku płacę zaliczkę na wodę 240 eu rocznie na rozliczeniu nie ma tej zaliczki stan wodomierzy też nie jest podawany
    I teraz mam pytanie jakiego rachunku mogę się spodziewać przy zużyciu 64 metrów sześciennych bo non stop mam dopłatyjeżeli ktoś zna osobę która może to policzyć proszę o kontakt .
    Dziękuje

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x