Izolacja a kwarantanna – subtelna różnica decyduje o kontynuacji wypłaty wynagrodzenia w Niemczech

    Jaka jest różnica między kwarantanną a izolacją domową? Jej znajomość jest o tyle istotna, że w przypadku kwarantanny grozi w Niemczech brak ciągłości wypłaty wynagrodzenia.

    Izolacja a kwarantanna – różnice

    • Kwarantanna jest zarządzana przykładowo po powrocie do Niemiec z kraju ryzyka albo kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem, kiedy samemu nie jest się zakażonym.
    • Izolacja jest zarządzana po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa (test PCR).

    Kwarantanna a izolacja – kontynuacja wypłaty wynagrodzenia w Niemczech

    Pracownicy, którzy mogli uniknąć kwarantanny dzięki szczepieniom i nie skorzystali z tego, od listopada 2021 r. nie mają już prawa do odszkodowania na podstawie ustawy o ochronie przed zakażeniami.

    Zwykle pracownicy mają prawo do odszkodowania na podstawie ustawy o ochronie przed zakażeniami (IfSG), jeśli są poddani oficjalnie zarządzonej kwarantannie i nie mogą z tego powodu pracować. Z reguły pracodawca początkowo kontynuuje wypłacanie wynagrodzenia za czas trwania kwarantanny i odzyskuje je poprzez zwrot kosztów. Od listopada 2021 osoby nieszczepione nie mają już do tego prawa.

    Dotyczy to również możliwych do uniknięcia podróży do obszarów, które w momencie wyjazdu były już sklasyfikowane jako obszary ryzyka.

    Wyjątki dla niektórych grup osób

    Istnieją tylko dwa wyjątki: Nie dotyczy to osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych i mogą przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Dotyczy to również osób, które należą do grupy osób, dla których nie było publicznego zalecenia szczepienia w okresie do 8 tygodni przed kwarantanną.

    Kontynuacja wypłaty wynagrodzenia w przypadku niezdolności do pracy bez zmian

    W przypadku choroby wynagrodzenie musi być jednak wypłacane. Każdy, kto zachorował na Covid-19, a nie był szczepiony, ma prawo do dalszej wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. To, czy oprócz choroby władze zarządziły kwarantannę, nie ma znaczenia. W tym wypadku należy dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie.

    źródło: tk.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Matt

    Witam Mam kilku znajomych oraz kilka osób z pracy które po wykonaniu badania było pozytywne ,a ze względu na to iż nie są zaszczepione nie otrzymały wynagrodzenia za okres chorobowy jak to nazywał pracodawca w czasie kwarantanny jest to kara za nie zaszczepienie się, a tu w artykule jest to opisane całkiem inaczej czy te osoby mogą się ubiegać o wypłatę tych środków których nie otrzymywały przez 2 tygodnie tak zwanej kwarantanny ? Bo skoro tu mieszkają i tu pracują , a wynik był z dnia na dzień pozytywny to w moim mniemaniu powinny dostawać normalnie chorobowe tak jak pisze… Czytaj więcej »

    Gabriel

    Twoi znajomi dali się oszukać. Jeśli TEST PCR został wykonany a oni uzyskali z Gesundheitsamt papiery, że byli chorzy nawet w postaci maila, to jak twoi znajomi by te papiery przynieśli to pracodawca musi im wypłacić pieniądze. Ponieważ jest to normalne chorobowe. Jeśli pracodawca tego nie uczyni to należy wnieść sprawę do niemieckiego sadu i pracodawca zapłaci im pieniądze plus 10000 euro kary dla państwa.
    Natomiast niemieccy pracodawcy wiedzą, że wielu obcokrajowców nie będzie rościło swoich praw więc ich zwyczajnie oszukują.

    Matt

    Tu nie chodzi o samych obcokrajowców ponieważ są w tym także Rodowici Niemcy , tak samo w każdych mediach trąbią iż nie otrzyma się zapłaty za te chorobowe ponieważ jest to kwarantanna i osoby nie zaszczepione nie maja prawa otrzymać tych pieniędzy. Lecz z tego artykułu wychodzi całkiem co innego , skoro codziennie się testuje do pracy i z dnia na dzień wyjdzie mi pozytywny tez należą mi się ta pieniądze tak samo jak osobie zaszczepionej która otrzyma to chorobowe, a wiec media oszukują , pracodawcy tez,a ludzie wierzą w to wszystko na to wychodzi

    Gabriel

    Rodowici Niemcy też są głupi, ponieważ w takim wypadku sprawę ogarnie szybko adwokat. Kara za niewypłacone chorobowe to dla państwa do 10 000 tysięcy Euro więc już wniesienie sprawy na wokandę sądową szybko otrzeźwia chciwego pracodawcę. Prawo jest w gruncie rzeczy proste. Osoba z pozytywnym testem PCR, jest osobą chorą a Covid jest po prostu innego rodzaju chorobą. Pracodawca niewypłacający pieniędzy za izolacje osobie z pozytywnym testem PCR narusza prawo niemieckie i UE oraz zwyczajną logikę oraz wiedzę medyczną która wyraźnie mówi, że Covid to choroba taka sama jak grypa czy AIDS. Tymczasem pracodawcy uważają, że Covid to nie jest… Czytaj więcej »

    Michal

    Witam,
    Sytuacja wygląda następująco.
    Mam zrobiony test PCR z wynikiem pozytywnym. Zgodnie z tym jestem na kwarantannie do 10 dni.
    I teraz moje pytanie:
    1. Czy na koniec kwarantanny muszę ponownie zrobić test PCR aby zniesiono mi kwarantannę czy dostanę po prostu po upływie kwarantanny certyfikat ozdrowieńca bez ponownego testu?
    2. Czy oprócz pozytywnego testu PCR muszę jeszcze iść do lekarza w Niemczech aby dostać za czas kwarantanny wynagrodzenie czyt. odszkodowanie?

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x