Internet w Niemczech – tak znajdziesz najlepszą ofertę!

    Internet stacjonarny w Niemczech, podobnie jak całej Unii Europejskiej, stanowi kluczowy element infrastruktury komunikacyjnej, umożliwiający dostęp do globalnej sieci zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. W tych czasach tak naprawdę swobodny dostęp do internetu potrzebny jest prawie każdemu. W poniższym artykule praktyczne porady jak porównać oferty niemieckich dostawców internetu i czym kierować się podczas wyboru.

    Internet w Niemczech – ile MBit/s jest potrzebne?

    To jaki internet wybrać i na jaką prędkość się zdecydować, jest w zasadzie zależne od konkretnych potrzeb – osoba, która korzysta z internetu tylko do przeglądania wiadomości, pisania maili i tego typu rzeczy, może pozwolić sobie na stosunkowo niższą prędkość. Jeśli jednak używa się internetu do oglądania filmów i seriali, grania w gry online, czy częstego pobierania dużych plików – lepiej zdecydować się na przynajmniej 25 Mbit/s.

    Dostępne orientacyjne prędkości w miejscu zamieszkania mogą zostać sprawdzone podczas procesu zamawiania internetu. W przypadku dostępu DSL przez łącza telefoniczne dostępne są zazwyczaj prędkości 6 Mbit/s i 16 Mbit/s dla odbioru i 1 Mbit/s dla wysyłki danych.

    W znacznej ilości miejsc dostępna jest również nowsza generacja połączeń, tzw. VDSL z prędkością wysyłki do 100 Mbit/s i 10 Mbit/s odbioru. Od niedawna w niektórych dzielnicach największych miast dostępne są również łącza z prędkością odpowiednio do 1000 Mbit/s i 50 Mbit/s. Łączna VDSL są zazwyczaj droższe niż wolniejsze odpowiedniki DSL, jednak coraz więcej operatorów oferuje 50 Mbit/s w cenie dotychczasowej standardowej prędkości 16 Mbit/s. Sieci kablowe oferują zazwyczaj większe limity odbioru danych (do 1000 Mbit/s), jednakże wysyłka danych jest mocno ograniczona i wynosi z reguły maks. 10 Mbit/s.

    Czym różni się internet „DSL” od „Kabel” w Niemczech?

    DSL lub VDSL to klasyczne połączenie z gniazdka telefonicznego. Kabel Internet to natomiast połączenie, do używania którego wymagane jest połączenie sieci telewizji kablowej w budynku zamieszkania. Jeśli w mieszkaniu (zazwyczaj w przedpokoju) znajduje się gniazdko „DSL” i „VDSL”, oraz „Kabel internet” (najczęściej w pokoju, gdzie domyślnie ma znajdować się telewizor), można określić jaką tak naprawdę ma się możliwość wyboru. Maksymalne prędkości oferowane przez operatorów wahają się do 250 Mbit/s dla DSL i VDSL oraz prędkość internetowa dochodząca do 1000 Mbit/s dla internetu przez kabel antenowy. Dobrze pamiętać, że nie każde sprzęty jakie posiada się w domu mają możliwość obsługiwać prędkość 1000 Mbit/s – w tym celu trzeba sprawdzić przepustowość sprzętu.

    Jak sprawdzić aktualną prędkość połączenia internetowego?

    Wielu osobom poza samym dostępem do „świata wirtualnego” zależy również na solidnej prędkości internetu. Gdy dostawca nie spełnia warunków zapisanych w umowie – ma się pełne prawo do złożenia reklamacji. Aktualną prędkość połączenia internetowego z powodzeniem można sprawdzić na stronach typu speedtest. Trzeba pamiętać, że różne wyniki pomiarów mogą być spowodowane takimi czynnikami jak np. przeciążenie sieci internetowej, odległości do modemu czy ilości aktualnie połączonych z siecią Wi-Fi urządzeń. Zalecane jest przeprowadzanie pomiarów prędkości internetowej za pomocą kabla LAN.

    Jeśli prędkość będzie regularnie zdecydowanie za niska, dobrze jest poprosić swojego dostawcę o wyjaśnienia – czasem to po prostu chwilowa awaria, która zostanie naprawiona. W przypadku braku poprawy – dobrze zastanowić się nad zmianą operatora.

    Ochrona konsumentów – łatwiejsze zakończenie z umowy z dostawcą internetu w Niemczech!

    Podczas zawierania umowy z dostawcą internetu, określa on minimalny czas jej trwania – są to zazwyczaj 24 miesiące. W momencie, gdy dany okres się skończy, to do klienta należy decyzja, czy chce się taką umowę rozwiązać, czy przedłużyć. Rozwiązanie jej może mieć miejsce w każdym momencie – z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jest to korzystniejsze względem przeszłości, ponieważ jeszcze niedawno umowy automatycznie były przedłużane o kolejny rok. Reforma ustawy telekomunikacyjnej z 2021 roku gwarantuje jednak teraz konsumentom w Niemczech więcej praw.

    Ile kosztuje internet w Niemczech?

    Większość operatorów w Niemczech wraz z podpięciem internetu liczy sobie opłatę aktywacyjną – ta może być różna w zależności od konkretnego dostawcy. Modem zazwyczaj otrzymuje się „za darmo” na czas trwania umowy, ale pobiera się opłatę za wysyłkę sprzętu – około 10 euro. Niektóre firmy wypożyczają modem za określoną stawkę miesięczną. Jeśli w mieszkaniu nie ma jeszcze aktywnej linii telefonicznej, podczas wyboru VDSL trzeba liczyć się z kosztem aktywacji przez technika – co może się wahać między 40-60 euro. Podobne opłaty mogą być pobierane u operatorów kablowych. Część lub całość tych kosztów może być jednak zwrócona w ramach trwających promocji (np. poprzez zniżkę opłaty w pierwszych miesiącach trwania umowy). Większość dostawców internetu w Niemczech oferuje dwuletnie umowy na świadczenie usług. Niektórzy z nich umożliwiają zamówienie łącza internetowego z opcją miesięcznego wypowiedzenia umowy. Należy jednak wówczas liczyć się z wyższą opłatą bądź brakiem zniżek na początku umowy.

    Dostawcy internetu w Niemczech

    Poniżej lista kilku popularniejszych dostawców internetu w Niemczech – jednak realna lista jest o wiele, wiele dłuższa i przy tak szerokim wyborze dosłownie każdy powinien odnaleźć coś dla siebie.

    • Deutsche Telekom – to największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Niemczech. W jego ofercie można znaleźć internet światłowodowy.
    • Vodafone – również bardzo znany operator, który oferuje usługi DSL, kablowe i światłowodowe.
    • 1&1 – popularny dostawca usług internetowych i telekomunikacyjnych w Niemczech. Posiada różnorodne pakiety dla klientów indywidualnych, a także firmowych.

    Jak wybrać najlepszego dostawcę internetu w Niemczech?

    Istnieje kilka kryteriów, którymi dobrze kierować się podczas wyboru dostawcy internetu. Między innymi trzeba zwrócić uwagę na prędkość i rodzaj połączenia – należy sprawdzić jakie prędkości oferuje dany dostawca i czy oferuje technologię, która będzie odpowiednia. Kolejno, istotna jest sama dostępność – nie każdy operator będzie miał usługę dostępną w dobrej jakości, w konkretnej lokalizacji. Inny istotny czynnik decydujący to ceny i umowy – dobrze porównać ceny i warunki u kilku różnych dostawców. Warto upewnić się, że wszystkie zapisy w umowie są jasne i czytelne. Rozsądnym rozwiązaniem może okazać się też czytanie opinii innych klientów i przeanalizowanie ich na podstawie własnych potrzeb. Pozwoli to przybliżyć się do wyboru najatrakcyjniejszej opcji.

    Stałe łącze w Niemczech – realizacja zamówienia

    Od momentu złożenia zamówienia, do realizacji zlecenia może minąć trochę czasu – nawet kilka tygodni. Warto uzbroić się w cierpliwość i być na to gotowym jeszcze przed załatwieniem wszelkich formalności. W przypadku łącza po linii telefonicznej, wybrany operator skontaktuje się z Deutsche Telekom z prośbą o aktywację jej. Deutsche Telekom informuje wówczas o terminie, w którym technik dokona tej aktywacji (zazwyczaj w okresie 14-21 dni od momentu złożenia zamówienia). W przypadku aktywacji nowego łącza konieczna jest obecność mieszkańca w domu – możliwe, że technik będzie musiał dokonać sprawdzenia gniazdka telefonicznego. W przypadku problemów z terminem, trzeba skontaktować się z wybranym operatorem w celu ustalenia nowego. Teoretycznie najszybciej można liczyć na instalację zamawiając internet bezpośrednio w Deutsche Telekom, ale wiąże się to wtedy z wyższymi opłatami niż u konkurencji.

    Najlepsza oferta internetowa w Niemczech – tylko na Dojczland.info

    Zanim dokona się porównania niemieckich operatorów internetowych, warto wiedzieć, iż oferty internetowe prezentowane na naszej stronie są z reguły tańsze od tych zawartych bezpośrednio u operatora lub polskich pośredników. Składa się na to brak kosztów personelu operatora, a także premie, które można otrzymać dzięki naszej współpracy z Check24!

    Oprócz tego umowy zawierane przez internet mogą zostać wypowiedziane do 14 dni od ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (tak stanowią niemieckie przepisy: § 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.

    Porównywarka ofert niemieckich dostawców internetu

    W poniższym formularzu należy wpisać w pierwszej kolejności kod pocztowy (PLZ) lub nazwę miejscowości (Ort), w której się mieszka, a następnie adres zamieszkania. Następnie należy zaznaczyć, czy aktualnie obowiązuje jeszcze umowa z innym dostawcą internetu (Besteht ein laufender Vertrag?). Jeśli tak, to należy podać z jaką firmą oraz ile wynosi jej pozostały czas obowiązywania. Dalej należy zaznaczyć, jakie taryfy się rozważa: nur internet – tylko internet, internet mit extra TV-Paket – internet z pakietem telewizyjnym, alle Tarife – wszystkie taryfy. Oprócz tego należy zaznaczyć, czy potrzebny jest router (Brauchen Sie einen WLAN Router?).

    Opcjonalnie można zaznaczyć, czy chce się skorzystać z ewentualnych rabatów: Tarife für junge Leute anzeigen? – „Pokazać taryfy dla młodych ludzi?”, Kombi-Vorteil mit Mobilfunk prüfen? – Sprawdź, czy istnieją korzyści oferowane przez naszego aktualnego operatora telefonii komórkowej. W tym celu trzeba podać numer telefonu.

    Tani internet bez umowy – dla kogo?

    Internet bez umowy sprawdzi się w przypadku studentów lub osób wynajmujących mieszkanie. Oczywiście warunki takiej usługi różnią się w zależności od konkretnego dostawcy, przy czym w większości jest to stawka ryczałtowa z ograniczoną ilością danych. Ta opcja jest popularna głównie u osób o niskich dochodach. Jak działa w praktyce? Osoby posiadające smartfon mogą korzystać z internetu także w domu, na innych urządzeniach. Wystarczy tylko podłączyć komputer do specjalnego modemu lub udostępnić Internet z telefonu w formie hotspota. Jednak ma to sens wyłącznie w sytuacjach, gdy nie potrzebuje się stałego „kontaktu ze światem”, a bardziej doraźnych interakcji.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x