Tyle wynosi dopuszczalna wielkość mieszkania dla osób otrzymujących w Niemczech Bürgergeld

    Zgodnie z przepisami dotyczącymi Bürgergeld (dochód obywatelski), osoby otrzymujące świadczenie mają prawo do „odpowiednich warunków mieszkaniowych”. Pierwszy rok, w którym dana osoba otrzymuje Bürgergeld, to okres karencji. Po jego upływie Jobcenter zwraca uwagę na wielkość mieszkania. O szczegółach przeczytacie poniżej.

    Jak definiowane są w Niemczech odpowiednie warunki mieszkaniowe?

    Przepisy określają granicę zarówno co do wielkość mieszkania, jak i wysokości czynszu. W celu obliczenia wielkości mieszkania obowiązuje następujący wzór: 50metrów kwadratowych na jedną osobę w gospodarstwie domowym oraz 15 metrów kwadratowych na każdą kolejną osobę. Dzieci w wieku niemowlęcym się nie liczą.

    W sytuacji kiedy mieszkanie jest większe, traktowane jest ono jako nieodpowiednie. Jeśli jednak czynsz oraz dodatkowe opłaty na mieszkanie nie przekraczają kosztów zdefiniowanych przez miasto/powiat jako odpowiednie, to mieszkanie może byc w takiej sytuacji nieco większe.

    Jaka może być maksymalna wysokość czynszu, którą pokrywa Jobcenter?

    Jeśli chodzi o wysokość czynszu, to o tym czy jest ona odpowiednia decyduje Jobcenter. Ten musi się kierować ustaleniami miasta/powiatu pod który podlega. Przykładowo w Monachium dla mieszkania do 50 m², w którym żyje jedna osoba, maksymalna wysokość czynszu wynosi 781 euro. Z kolei w Berlinie maksymalny czynsz wynosi aktualnie 449 euro.

    Ważne! Należy pamiętać, iż przy ustalaniu dopuszczalnej wysokości czynszu, brane są pod uwagę różne kryteria. Wyróżnia się tak zwane „Mietstufe”, czyli poziom czynszu, które różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. W praktyce oznacza to, iż w przypadku osób zamieszkujących duże miasta, dopuszczalny czynsz będzie mógł być ze względu na wyższą „Mietstufe” wyższy, niż w przypadku osób zamieszkujących niewielkie miejscowości, gdzie czynsz, a co za tym idzie i „Mietstufe” są z reguły niższe.

    Nasza rada: Aby poznać dokładne wysokości czynszu dla Waszej miejscowości, wystarczy wpisać w Google „Kosten der Unterkunft” i nazwę Waszej miejscowości (np. Kosten der Unterkunft Bonn).

    Co jeśli mieszkanie jest zbyt duże lub za drogie?

    Jeśli wysokość czynszu lub wielkość mieszkania przekraczają ustalone granice, to urząd może zażądać zmniejszenia kosztów utrzymania, np. poprzez znalezienie podnajemcy. W sytuacji kiedy najemca nie zgadza się na taką propozycję, urząd może zażądać od niego przeprowadzenia się do tańszego mieszkania w przeciągu sześciu miesięcy (§ 22 SGB II). Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły:

        • Jeśli najemca dowiedzie, że nie ma możliwości znalezienia odpowiedniego mieszkania
        • Jeśli zasiłek pobierany jest tylko przez krótki okres czasu i podnajemca nie wchodzi z tego powodu w grę
        • Jeśli dozwolona granica na wielkość mieszkania i czynszu została przekroczona w niewielkim stopniu i przeprowadzka byłaby nieekonomiczna
        • Jeśli czynsz nie przekracza dozwolonej granicy o więcej niż 10 proc. i uwzględniona musi zostać ciężka sytuacja osobista najemcy

    W przypadku niespełnienia powyższych warunków Jobcenter pokrywa całkowite koszty utrzymania wyłącznie przez pierwsze sześć miesięcy. Wraz z upływem tego okresu urząd ma prawo zmniejszyć zasiłek do wysokości ustalonej przez prawodawcę jako przysługującej na jedną osobę.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    11 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    11 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    JedrzejSz

    Witam. Korzystamy razem z żoną z pomocy Jobcenter. Chcemy się przeprowadzić na większe mieszkanie. W naszej miejscowości jest bardzo ciężko ze znalezieniem mieszkania. Znaleźliśmy jedne, dostępne od 01.02.2018r, które ma 90 metrów kwadratowych – 840 wszystkie opłaty (nie licząc prądu) – 1620 kaucja. Mamy córkę 3,5 letnią oraz żona jest aktualnie w drugiej ciąży (termin porodu pod koniec lutego). I tu moje pytanie czy Jobcenter będzie robił problemy aby się na takie przeprowadzić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Marcin

    Czy na 64m2 mogą być 3 osoby?

    Pawel

    Witam. Ten artykuł dotyczy osób poberających zasiłek… A moje pytanie brzmi: Jeżeli mieszkam w mieszkaniu 2 pokoje, około 65m2 to czy jak urodzi nam się dziecko, to będę musiał szukać większego mieszkania? Nie pobieramy żadnych pomocy od państwa…. Mieszkamy na Bawarii

    Pawel

    Pytam, bo moja „życzliwa” Hausmaister’ka (starsza Niemka ) tak mi wmawia, ze musimy mieć ekstra pokój dziecięcy…, oczywiście mowilem ze z sypialni zrobie pokój dla dziecka itd… No ale ona dalej swoje….
    Dlatego pytam czy jest to jakoś przewidziane w przepisach ze mieszkanie powinno mieć pokój dziecięcy…. Ogólnie jej nie wierzę za bardzo, ale czuje taką niepewność, i chciałbym żeby ktoś mi powiedział jak to jest… Z góry dzięki za odpowiedź

    frodo

    teoretycznie nie a w praktyce tak ,tzn. Nas zaczęło molestować przedszkole do którego chodziła córka- motywowali to własnie tak, że dziecko ma miec swój własny pokój- musielismy sie przeprowadzic

    Pawel

    Trochę racji w tym jest. Osobiście dowiadywałem się jak to jest w Berlinie. Po pierwsze od takich spraw jest Jugenamt a nie pani z przedszkola lub hausmaister. Oni to sobie mogą zasady i prawa na księżycu ustalać. Wedle uzyskanych informacji w Jugenamt każde dziecko w gospodarstwie domowym ma mieć zapewniony „swój kąt” czyli powinno mieć swoje łóżko oraz biurko do nauki oraz kawałek swojej przestrzeni. Oczywiście osobiście oddałbym dziecku pokój a sam spał w salonie. Czyli w jedym pokoju możesz „skoszarować 4 dzieci pod warunkiem że odpowiednio zagospodarujesz i wydzielisz przestrzen.

    Jolanta

    Znalazłam mieszkanie o 2,57 euro przekraczajace normy,w zwiazku z czym Jobzenter nie wyrazil zgody pomimo ze jest ono ogólnie tanie gdyż calkowity czynsz,warm mity wynosi 370 euro.
    Co mogę zrobić w tej sytuacji?

    Maciej

    Iść do pracy

    Adx

    „Jeśli czynsz nie przekracza dozwolonej granicy o więcej niż 10 proc. i uwzględniona musi zostać ciężka sytuacja osobista najemcy”

    Adx

    Wracajcie do Polski z tego chorego kraju. Ta biurokracja niemiecka to tragedia. Ja juz opuscilem ten kraj i nie żałuję. W Polsce tez jest cyrk ale nie taki jak w DE.

    11
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x