W Niemczech państwo zarabia ogormne pieniądze na benzynie. Przy cenie paliwa wynoszącego przykładowo 2 euro za litr, ponad połowa trafia do kasy podatkowej.
Ceny paliwa w Niemczech są wyższe niż w Polsce. Rezultatem dużych różnic cenowych jest turystyka paliwowa. Wiele osób zastanawia się, kiedy zaczyna się opłacać kupować benzynę w sąsiednim kraju? I co jest faktycznie dozwolone? Na te pytania odpowiadamy poniżej!
Jaką ilość paliwa w kanistrach mogę przewozić w aucie na terenie Niemiec?
Na terenie Niemiec w pojazdach prywatnych nie można przekroczyć całkowitej ilości przewożonego paliwa wynoszącej 60 litrów na kanister i maksymalnie 240 litrów. Zapasowy kanister musi być szczelny i nietłukący. Istnieją stałe standardy dotyczące pojemników, o których więcej przeczytacie poniżej.
Ile paliwa wolno mi przewieźć przez granicę z Niemcami?
Przy przekraczaniu niemieckiej granicy obowiązują inne zasady: Z sąsiednich krajów UE można przyjechać do Niemiec z pełnym bakiem i dodatkowymi 20 litrami w kanistrze. Każdy, kto przewozi więcej, popełnia wykroczenie podatkowe. Ponadto w razie kontroli konfiskowane jest całe paliwo w kanistrach, w tym dozwolone 20 litrów.
UWAGA: W niektórych krajach przewożenie paliwa w kanistrach jest zabronione. Tak jest na przykład w Luksemburgu – tam maksymalny zbiornik, jaki można przewieźć, to pełny zbiornik paliwa. W innych krajach sąsiadujących bezpośrednio z Niemcami nie ma żadnych problemów.
Z krajów nienależących do UE (np. ze Szwajcarii), oprócz pełnego zbiornika, zwolnione z cła jest 10 litrów w zapasowym kanistrze, jeżeli jest on przywożony samochodem.
Kiedy zaczyna się opłacać jechać do sąsiedniego kraju po paliwo?
Im więcej kosztuje benzyna w Niemczech, tym bardziej atrakcyjne jest podjechanie na stację benzynową za granicą. To, czy rzeczywiście się to opłaci, zależy oczywiście od kilku czynników:
▶︎ Różnica cen w kraju i za granicą
▶︎ Odległość do stacji benzynowej za granicą
▶︎ Ilość paliwa, które ma być zakupione
▶︎ Zużycie paliwa przez samochód
Zasadniczo kalkulacja jest prosta: oszczędność na zakupie musi być w każdym przypadku wyższa niż koszty paliwa poniesione podczas tankowania.
Poniżej przykładowe obliczenia:
Różnica w cenie wynosi 50 centów (2 euro w Niemczech i 1,50 euro za granicą).
60 litrów zakupione za granicą daje oszczędność 30 euro (0,50 euro razy 60).
Jeśli odległość do stacji benzynowej za granicą wynosi 50 km, nabywca przejeżdża 100 km w drodze tam i z powrotem. Przy zużyciu 7 litrów na 100 kilometrów koszt jest siedmiokrotnie wyższy od ceny litra benzyny.
Zakładając, że benzyna w baku kosztowała 2 euro, to oznacza to 3,5 razy 2 euro za podróż w tamtą stronę, czyli 7 euro. Podróż powrotna (z tańszą benzyną) kosztuje 3,5 razy 1,50 euro, czyli 5,25 euro.
Koszty paliwa za przejazd wynosi więc 12,25 euro. Przejazd daje więc oszczędność 17,75 euro.
UWAGA: Koszty eksploatacji samochodu w przeliczeniu na kilometr są jednak nieco wyższe niż koszty czystego paliwa. W tej kalkulacji ceny nie uwzględnia się zużycia, utraty wartości samochodu itp.
Jaka jest maksymalna ilość paliwa, które można przechowywać w garażu w Niemczech?
Należy tu rozróżnić, czy chodzi o benzynę czy olej napędowy. Na przykład § 17 Bawarskiego Rozporządzenia o Garażach dotyczy przechowywania benzyny w garażach. Stanowi on:
„W średnich i dużych garażach substancje palne poza pojazdami silnikowymi mogą być przechowywane tylko w nieznacznych ilościach. W małych garażach w szczelnie zamkniętych, odpornych na stłuczenie pojemnikach można przechowywać do 200 litrów oleju napędowego i do 20 litrów benzyny”
Olej napędowy jest dozwolony w znacznie większym stopniu niż benzyna, ponieważ nie jest tak łatwopalny, a więc nie jest tak niebezpieczny. Przepisy w innych krajach federalnych są prawdopodobnie porównywalne, ale w każdym przypadku należy zasięgnąć informacji u władz w miejscu zamieszkania.
UWAGA: Przechowywanie paliwa w domu może zagrażać życiu – zawiera ono wysoce łatwopalne opary, które mogą łatwo ulatniać się ze zbiorników rezerwowych.
Jeśli chcecie przechowywać paliwo w garażu, powinieneś zachować szczególną ostrożność w przypadku kanistrów z tworzywa sztucznego, ponieważ nie są one w stu procentach szczelne. Właściwości paliwa mogą się zmieniać. Istnieje również ryzyko zatrucia.
Jak długi jest okres trwałości paliwa?
Christian Küchen, dyrektor zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Naftowego, tłumaczy: „Nie ma ustalonego minimalnego lub ostatecznego terminu przydatności benzyny, oleju napędowego, a także oleju opałowego. Może on przetrwać wiele miesięcy i lat, jeśli jest szczelnie zamknięty, przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu w zbiornikach lub kanistrach. Istnieją jednak różnice między paliwem letnim a zimowym. W szczególności „paliwo zimowe” o wyższej prężności par może spowodować, że rozgrzany silnik nie uruchomi się przy wyższych temperaturach”.
W jakich pojemnikach można przechowywać paliwo?
Nie wszystkie tworzywa sztuczne nadają się do napełniania paliwem – kontakt z benzyną może spowodować ich rozpuszczenie. Dlatego należy stosować wyłącznie pojemniki o specjalnych właściwościach i odpowiednim oznakowaniu (zatwierdzenie RKK – również w przypadku pojemników metalowych).
Materiał, z którego wykonane są plastikowe pojemniki, po kilku latach ulega zniszczeniu. Rok produkcji jest wybity na kanistrach; należy je wymienić po około dziesięciu latach. Sprawdźcie, czy na metalowych kanistrach nie ma rdzawych plam!
Czy można przechowywać kanister z benzyną w piwnicy?
Opłaca się zawsze bo paliwo kupuje się na ukrainie gdzie ponoć wojny handel kwitnie jak kwiatki na wiosnę a do de wwozu się nieograniczone ilości