Fałszywe informacje dotyczące koronawirusa docierają do milionów ludzi! Oto kilka przykładów

    Nie można twierdzić, jakoby Wolfgang Wodarg i Sucharit Bhakdi nie mieli pojęcia o wirusach. Wodarg studiował medycynę, Bhakdi jest emerytowanym profesorem mikrobiologii. Wiele osób uważa ich zatem za wiarygodne źródło informacji dotyczących koronawirusa. Ich filmy docierają do milionów ludzi na YouTube i Facebooku – mimo że nie mają nic wspólnego z nauką.

    Wodarg i Bhakdi to jedni z wielu ekspertów

    Wodarg i Bhakdi to zaledwie dwóch z dziesiątek rzekomych ekspertów, którzy obecnie chcą pełnić funkcję opiniotwórczą w temacie pandemii koronawirusa. Krytykują oni działania rządu federalnego Niemiec, ostrzegają przed rzekomą paniką i mówią o histerii. Organizacja badawcza Correctiv oraz media takie jak ZDF, die Welt, der Spiegel i der Bayerische Rundfunk zbadały te zarzuty i uznały, że to co mówią Wodarg i Bhakdi nie jest całkowicie błędne, tym niemniej mieszają oni fakty ze spekulacjami i dezinformacjami.
    I to z sukcesem: wielomilionowa publiczność słucha i ogląda ich nagrania – pomimo tego, że portale społecznościowe starają się powstrzymać szerzenie nieprawdziwych informacji na temat Covid-19.

    Ponad 12 milionów wyświetleń na Youtube

    To, jak wiele osób daje się dezinformować, pokazuje analiza dostępna w Süddeutsche Zeitung, NDR i WDR. Analityk danych Philip Kreißel zebrał filmy i artykuły, które zostały oznaczone jako wprowadzające w błąd lub niezgodne z prawdą przez specjalistów od sprawdzania faktów i zbadał, jak rozpowszechniają się one w serwisach społecznościowych. Zgodnie z raportem, do piątku na platformie YouTube odnotowano ponad dwanaście milionów wyświetleń osiemnastu filmów zawierających błędne informacje na temat koronawirusa.

    A mity dotyczące SARS-CoV-2 nie ograniczają się tylko siania zamętu w internecie: w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich kilku dni zostało uszkodzonych ponad 20 masztów 5G po tym, jak zwolennicy teorii spiskowych stwierdzili, że istnieje związek pomiędzy standardem sieci komórkowej 5 G a Covid-19. Niebezpieczne są także mniej oczywiste dezinformacje: każdy, kto bagatelizuje niebezpieczeństwo związane z koronawirusem, wywołuje niepewność – co może prowadzić do ignorowania np. wytycznych dotyczących zachowania odpowiedniej odległości. W obecnej sytuacji może to kosztować życie.
    12 milionów wyświetleń 18 filmów zawierających błędne informacje na temat koronawirusa na YouTube

    Jednym z głównych kanałów szerzenia nieprawdziwych danych jest YouTube. „Mamy jasne wytyczne dotyczące przeciwdziałania dezinformacji w związku z Covid-19”, powiedział rzecznik YouTube. „Przejrzeliśmy już i usunęliśmy tysiące filmów, które zawierały wprowadzające w błąd lub niebezpieczne treści dotyczące koronawirusa.” Specjaliści zajmujący się weryfikacją faktów dokonują oceny, czy dany film lub artykuł nie wprowadza w błąd. W Correctiv i w Niemieckiej Agencji Prasowej istnieją wyspecjalizowane redakcje, powołane wyłącznie na potrzeby weryfikacji faktów. Czasami dostają na to pieniądze od Facebooka: firma wspiera partnerów medialnych na całym świecie, aby sprawdzali oni artykuły udostępniane na platformie.
    Till Eckert jest jednym z redaktorów, który sprawdza fakty dla organizacji Correctiv. „To, co krąży na Facebooku, nie umknie nam”, mówi. Wiele wiadomości zgłaszają sami użytkownicy. Inne Facebook rozpoznaje automatycznie i przekazuje je specjalistom od weryfikacji faktów. Trudniej jest w przypadku YouTube. Platforma nie dostarcza konkretnej listy specjalistom zajmującym się sprawdzaniem prawdziwości informacji, jak to robi Facebook. Muszą sami przedzierać się przez dżunglę półprawd i namierzać filmy takie jak te publikowane przez Wodarga czy Bhakdi. „Obecnie na YouTube pojawia się coraz więcej rzekomych ekspertów, z zupełnie niepowiązanych dziedzin”, mówi Eckert. Problem polega na tym, że opinie mieszają się z faktami, spekulacjami i teoriami spiskowymi. „Te wypowiedzi budzą wątpliwości, ale są trudne do sprawdzenia.” Dlatego nie są one tak po prostu usuwane przez platformy internetowe.

    Fakty przedstawiane w niewłaściwym kontekście 

    Ostatnie badania przeprowadzone przez Instytut Reutersa na Uniwersytecie Oksfordzkim potwierdzają ten wniosek. 59 procent zbadanych błędnych informacji nie zostało zmyślonych. Zawierały one prawdziwe fakty, które jednak zostały przedstawione w niewłaściwym kontekście. W wielu przypadkach politycy i znane osobistości szerzą tę dezinformację. W przykładach sprawdzonych przez Reutersa byli oni źródłem wprowadzających w błąd przekazów tylko w co piątym przypadku, natomiast ich posty generowały ponad dwie trzecie interakcji w mediach społecznościowych.
    Niestety okazuje się, że nawet weryfikacja faktów pomaga w ograniczonym stopniu, jak wykazał Philip Kreißel: 45 linków prowadzących do źródeł nieprawdziwych informacji zdobyło pół miliona polubień i komentarzy na Facebooku. Odpowiadające im kontrole faktów wywołały w tym samym czasie interakcję użytkowników zaledwie 28.000 razy. Oznacza to, że dezinformacja generuje 16 razy więcej reakcji niż jej korekta.

    źródło: www.sueddeutsche.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    List lub e-mail po niemiecku – przydatne zwroty – część I

    Jeśli zamierzacie napisać list lub e-mail po niemiecku i szukacie pomocnych zwrotów, to poniżej znajdziecie sformułowania przydatne podczas pisania listu lub maila w tym...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x