Entgeldumwandlung, lub inaczej Gehaltsumwandlung, to termin oznaczający przekształcenie wynagrodzenia pracownika. Odpowiednik w języku angielskim – deferred compensation – może być tłumaczony jako odroczone w czasie wynagrodzenie za pracę. Chodzi o to, że część tego wynagrodzenia jest przeznaczana na dobrowolny fundusz emerytalny, co zapewnia dodatkowe korzyści podatkowe.
Jeśli chcecie samodzielnie zadbać o swoją emeryturę, możecie to zrobić na przykład w ramach pracowniczych programów emerytalnych (niem. betriebliche Altersvorsorge, bAV). Najważniejszym elementem pracowniczych programów emerytalnych jest tzw. przekształcenie wynagrodzenia (niem. Entgeltumwandlung, lub inaczej Gehaltsumwandlung).
Entgeltumwandlung – co dokładnie oznacza ten termin?
Istotą pracowniczych programów emerytalnych jest to, że pracownicy przeznaczają część swojego miesięcznego wynagrodzenia brutto bezpośrednio na swoje zabezpieczenie emerytalne. Warto podkreślić, że jako pracownicy nie muszą sobie tym zaprzątać głowy, to w gestii pracodawcy leży odpowiednie przeliczenie wynagrodzenia.
Co się stanie z moimi pieniędzmi?
Wasz pracodawca może wybrać jeden z pięciu dostępnych sposobów realizacji programu: ubezpieczenie bezpośrednie (niem. Direktversicherung), kasy emerytalne (niem. Pensionskasse), fundusze emerytalne (niem. Pensionsfonds), bezpośrednie zobowiązania emerytalne, które mogą być tworzone i finansowane przez pracodawców ze środków rezerw księgowych (niem. Direktzusage) lub kasy zapomogowe (niem. Unterstützungskasse). Od tego jaką formę wybierze zależy to, w jaki sposób będą inwestowane Wasze pieniądze.
Jakie są korzyści z przekształcania części wynagrodzenia w oszczędności emerytalne?
Państwo niemieckie wspiera rozwój prywatnych systemów emerytalnych i w tym celu częściowo zwalnia z obowiązku płacenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, co oznacza oszczędności dla pracownika. W przypadku ubezpieczeń bezpośrednich, kas emerytalnych lub funduszy emerytalnych występuje podwójna korzyść podatkowa:
Wasze miesięczne składki do wysokości czterech procent tzw. Beitragsbemessungsgrenze (granica naliczania składki; określony ustawą górny próg dochodów, od którego naliczana jest wysokość obowiązkowych składek ubezpieczeniowych) zwolnione są z podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. W 2022 r. jest to 282 euro miesięcznie, czyli 3.384 euro rocznie.
Kolejne cztery procent granicy naliczania składki jest wolne od podatku.
Czy bezpośrednie zobowiązania emerytalne lub kasy zapomogowe również przynoszą korzyści podatkowe?
W przypadku bezpośrednich zobowiązań emerytalnych (niem. Direktzusage) i kasy zapomogowej (niem. Unterstützungskasse) miesięczne składki są zwolnione z podatku niezależnie od kwoty. Jednak również w tym przypadku przekształcanie części wynagrodzenia pracownika w oszczędności emerytalne jest zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne tylko do wysokości 4 procent granicy naliczania składki (niem. Beitragsbemessungsgrenze).
Czy przekształcanie części wynagrodzenia w oszczędności emerytalne jest możliwe również w przypadku Midijob?
Przeznaczanie części wynagrodzenia na dobrowolny fundusz emerytalny jest szczególnie korzystne dla osób pracujących w ramach Midijob. Jest ono bowiem możliwe również wtedy, gdy w wyniku przekształcenia miesięczne wynagrodzenie podlegające składkom na ubezpieczenie społeczne spadnie poniżej progu zarobków wynoszącego 450 euro – a tym samym zostanie zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne.
Jeśli Wasze miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 450 euro, oprócz tego, że nie podlega ono składkom na ubezpieczenie społeczne, jest także wolne od podatku. Zarobki uzyskiwane z pracy w ramach Midijob nie muszą już być zatem wykazywane w deklaracji podatkowej.
Przykład: zarabiacie 500 euro i zdecydowaliście się na przekształcanie części wynagrodzenia w oszczędności emerytalne. Miesięcznie płacicie 55 euro na zakładowy system emerytalny. Oznacza to, że Wasze wynagrodzenie spada poniżej limitu 450 euro. W rezultacie Wasze miesięczne zarobki nie podlegają teraz składkom na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne i na wypadek bezrobocia. Od czasu nowelizacji ustawy w 2013 r. ubezpieczenie emerytalne jest nadal obowiązkowe, ale można ubiegać się o zwolnienie z tego obowiązku.