Dzieci w Niemczech spożywają dużo więcej cukru niż powinny!

0
234

Dzieci spożywają zbyt dużo cukru. Według badań przeprowadzonych przez organizację „Foodwatch” na dzień dzisiejszy została wykorzystana zalecana dawka roczna spożycia cukru przez dzieci. Z tego powodu organizacja ogłosiła dzień 12 sierpnia „dniem dla dzieci spożywających nadmierną ilość cukru”. z niemieckiego „Kinder-Überzuckerungstag’’.
Nie chodzi tu tylko o cukry jakie zawierają słodycze, ale także cukier ukryty w jogurtach owocowych, batonikach musli, ketchupie oraz w sokach.

Światowej Organizacji Zdrowia zaleca mniejsze spożycie cukru

Obliczenia opierają się na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia i organizacji żywieniowych, takich jak Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe. Te mówią, że jedynie maksymalnie 10 procent dziennego zapotrzebowania na energię powinno pochodzić z wolnego cukru. Według danych z tzw. badania DONALD z 2016 roku, ilość spożywanego cukru przez dzieci i młodzież w Niemczech wynosi 16,3 procent – czyli przekracza o 63 procent zaleceną dawkę spożycia. Badaniami objęto 1312 dzieci w wieku od trzech do 18 lat.

Według Foodwatch, młodzież osiągnęła limit spożycia cukru na cały rok w 224 dniu roku – czyli 12 sierpnia.

„Wolny cukier”, to cukier w żywności, który jest dodawany przez producenta lub podczas przygotowywania w domu posiłków lub który jest naturalnie zawarty w sokach. Jednakże, zgodnie z „Foodwatch”, zawartość cukru nie została uwzględniona w nieprzetworzonych owocach i mleku.

Dziewczynki spożywają więcej niż 60 gramów/dzień – zamiast zalecanych 38 gramów

Badania wykazały oprócz tego że, dziewczynki jedzą średnio ponad 60 gramów cukru dziennie, chociaż powinny go jeść maksymalnie 38 gramów. W przypadku chłopców średnie dzienne spożycie wynosi ponad 70 gramów cukru, chociaż nie powinni oni spożywać więcej niż 44 gramy.

Przesłodzone napoje i niezdrowa żywność

Organizacja podkreśla, że przemysł spożywczy ponosi odpowiedzialności za niedożywienie dzieci. „Oczywiście nie ma problemu, jeśli dzieci jedzą słodycze” – podkreślił Oliver Huizinga z organizacji. „Problem polega jednak na tym, że przemysł spożywczy poprzez reklamy sprzedaje dzieciom niemal wyłącznie słodycze, napoje z nadmiernym ilością cukru i inne śmieciowe produkty żywnościowe” – skrytykował Olivier Huizinga.

„Federalny Minister Żywienia, Julia Klöckner, musi zatem wstawić się za ograniczeniami reklamowymi” – zażądał Foodwatch. „W związku z tym powinny być reklamowane tylko zrównoważone produkty dla dzieci”. Według Foodwatch, nie tylko dzieci, ale także dorośli dużo wcześniej przekraczają roczny limit cukru. Roczny limit cukru w Niemczech jest przekraczany przez mężczyzn 20 września, a kobiety 8 października.

źródło: web.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

    Praca w Niemczech

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here