Dostawcy prądu w Niemczech – tak zmienisz dostawcę i zaoszczędzisz nawet kilkaset euro w skali roku!

    Ceny prądu w Niemczech, jak w większej części Unii Europejskiej, poszybowały mocno w górę. Mimo wszystko, istnieje możliwość zmiany dostawczy prądu i wybrania najatrakcyjniejszej cenowo oferty pod siebie. Dzięki takiej zmianie, można zaoszczędzić nawet kilkaset euro w skali roku. W poniższym artykule informacje, dzięki którym można z łatwością odnaleźć się w procedurze zmiany dostawcy energii elektrycznej w Niemczech.

    Jak zarejestrować prąd w Niemczech? Jak wygląda zmiana dostawcy?

    Sama rejestracja u nowego dostawcy prądu w Niemczech jest bardzo prosta – wystarczy podać numer licznika przypisany do konkretnej nieruchomości, a w szczegółach wniosku zaznaczyć, że chodzi np. o nową umowę po przeprowadzce. Dobrze mieć też przygotowane szacowane roczne zużycie energii elektrycznej, które można znaleźć w rocznym rozliczeniu za prąd. Jeśli nie jest do końca jasne, ile prądu jest zużywane (w przypadku pierwszego mieszkania), szacuje się, że:

    • 1 osoba zużywa około 2000 kwh rocznie.
    • 2 osoby około 3500 kwh rocznie.
    • 3 osoby około 4200 kwh rocznie.
    • 4 osoby 5000 kwh rocznie.

    Następnie na tej podstawie wyliczane będą miesięczne zobowiązania za prąd, a raz do roku otrzyma się rozliczenie z określeniem nadpłaty lub niedopłaty, którą trzeba będzie uregulować.

    W przypadku zmiany dostawcy energii konieczne będzie zebranie następujących informacji: umowa, termin wypowiedzenia i obowiązki konsumenta z poprzedniej umowy. Kolejno, należy złożyć wniosek u nowego, wybranego operatora, gdzie zostanie się odpowiednio pokierowanym i uzyska się pomoc w przejściu z obecnego na nowego dostawcę. Do zmiany dostawcy prądu trzeba być odpowiednio przygotowanym. Powinno się złożyć wypowiedzenie u aktualnego dostawcy. Konkretny okres wypowiedzenia umowy z aktualnym dostawcą prądu można znaleźć w umowie.

    Zmiana dostawcy prądu w Niemczech – co w przypadku niepodjęcia decyzji?

    Jeśli w momencie np. przeprowadzki nie podejmie się żadnej decyzji co do wyboru dostawcy prądu, zostanie on przypisany domyślnie na podstawie miejsca zamieszkania. Operator rozlicza ceny energii według domyślnej taryfy, która może okazać się droższa niż w pozostałych planach tego samego dostawcy. Warto więc samodzielnie wybrać odpowiadającą taryfę, bo w innym wypadku można sporo przepłacić!

    Zmiany cen prądu w Niemczech na podstawie danych z ostatnich 10 lat

    Szczególnie od 2022 roku obserwuje się duży wzrost cen energii elektrycznej. Średnia cena jednej kWh dla gospodarstw prywatnych w Niemczech wynosiła w 2023 r. 45,73 centów brutto. Z tego względu rząd niemiecki wprowadził czasowo górną granicę ceny energii elektrycznej dla gospodarstw prywatnych (tzw. Energiepreisbremse) w wysokości 40 centów za kwh, dla 80% naszego zeszłorocznego zużycia.

    • W 2014 roku cena kwh (podana w centach) wynosiła 29,1.
    • W 2015 roku – 28,7.
    • 2016 rok – 28,8.
    • 2017 rok – 29,3.
    • 2018 rok – 29,5.
    • 2019 rok – 30,5.
    • 2020 rok – 31,8.
    • 2021 rok – 32,2.
    • 2022 rok – 40,1.
    • 2023 rok – 45,7.

    Jak można zauważyć, tendencja wzrostowa utrzymywała się już dłuższy czas, jednak faktycznie rok 2022 i 2023 to duży przeskok względem poprzednich. Między innymi dlatego warto skrupulatnie przyjrzeć się taryfie u swojego dostawcy i zastanowić nad ewentualną zmianą.

    Najtańszy prąd w Niemczech – premie

    W zależności od miejsca zamieszkania, konsumenci mogą wybierać z naprawdę imponującej ilości dostawców energii elektrycznej. Wysoka konkurencja na tej płaszczyźnie zmusza operatorów do „walki” na ceny. Wielu z nich w związku z tym oferuje wypłatę dodatkowego bonusu. Operatorzy w Niemczech oferują przykładowo dwa rodzaje premii:

    • Sofortbonus (premia natychmiastowa) – jest ona wypłacana zazwyczaj w ciągu 4-6 tygodni od rozpoczęcia dostaw przez nowego operatora energii elektrycznej. Pieniądze trafiają na konto bankowe w Niemczech wskazane we wniosku o zmianę dostawcy prądu.
    • Neukundenbonus (premia dla nowych klientów) – to premia wypłacana zazwyczaj przy okazji pierwszego rocznego rozliczenia u nowego operatora, a tym samym po 12 miesiącach od rozpoczęcia dostaw prądu. Może ona stanowić określoną kwotę lub np. być procentową zniżką ceny zużytej przez nas energii.

    Takie premie są wypłacane przez wybranego dostawcę prądu jedynie raz.

    Dostawcy prądu w Niemczech

    Na terenie Niemczech można swobodnie wybierać w różnych dostawcach prądu – daje to możliwość uzyskania idealnej oferty, skrojonej na miarę swoich potrzeb. Najbardziej rozpoznawalni to:

    • E-wie-Einfach to dostawca energii elektrycznej w Niemczech należącym do koncernu EON. Spółka została założona w 2007 roku jako odpowiedź koncernu na coraz ostrzejszą konkurencję ze strony tanich dostawców alternatywnych.
    • Yello Strom – firma specjalizuje się w dostawach zarówno prądu jak i gazu. Zdobyła dużą rozpoznawalność dzięki obfitym kampaniom reklamowym w mediach. Obok tradycyjnych taryf, ten operator oferuje także premie rzeczowe.
    • Eprimo – marka należy do spółki inogy i jest jednym z najpopularniejszych alternatywnych operatorów prądu oraz gazu w Niemczech.
    • 1-2-3 energie – jest marką używaną przez koncern Pfalzwerke AG do sprzedaży prądu i gazu w całych Niemczech już od 2007 roku.
    • Lekker Energie – działa od 2000 roku, zrzeszając całkiem sporą grupę klientów. Należy do miejskiego przedsiębiorstwa Stadtwerke Krefeld i jest znany z dosyć agresywnych kampanii reklamowych.

    Niezależnie od tego jakiego operatora i jaką taryfę wybierze się dla siebie, warto pamiętać – że nie jest to decyzja na całe życie i można dokonywać jej częściej, zachowując okresy określone w umowie.

    Rozliczenia prądu w Niemczech

    Bez względu na wybór taryfy i konkretnego dostawcy – każdy raz do roku otrzymuje kompleksowe rozliczenie za zużycie energii elektrycznej. Dostawca zestawia w nim opłaty i faktyczne zużycie, na podstawie którego można określić, czy są jakieś należności względem niego do uregulowania, czy może ma się nadpłatę. W przypadku większego zużycia niż zakładane, wraz z następnym miesięcznym rachunkiem, trzeba będzie niedopłatę uregulować. W przypadku nadpłaty otrzyma się zwrot na swoje konto. Warto uważnie sprawdzić informacje zawarte w rozliczeniu, gdyż często znajdują się w nim błędy, które mogą skutkować zawyżonymi opłatami za prąd w Niemczech.

    Rozliczanie prądu w Niemczech – reklamacja

    Rozliczenia prądu mogą zawierać błędy – i warto być na to przygotowanym, w szczególności w przypadku pierwszych rozliczeń. Co zrobić w przypadku następujących błędów?

    • Niepoprawny stan początkowy licznika – w takiej sytuacji, gdy przy rejestracji został podany nieoprawny stan początkowy licznika, warto sprawdzić protokół zdawczo odbiorczy jaki został sporządzony przy wprowadzaniu się. Wtedy można użyć go jako dowodu dla reklamacji u dostawcy.
    • Niepoprawna data rozpoczęcia dostaw prądu – w sytuacji wynajmowania mieszkania warto przesłać operatorowi potwierdzenie kopię umowy o wynajem, w której widnieje data rozpoczęcia umowy. Wówczas dostawca prądu nie może obciążyć opłatami wynikającymi za wcześniejsze zużycie energii – problem ten będzie musiał wyjaśnić z właścicielem nieruchomości.
    • Niepoprawny aktualny stan licznika – niekiedy odczyt licznika nie ma miejsca, a podana wartość sporządzona jest na podstawie średniego zużycia prądu typowego dla regionu zamieszkania. Jeśli wskazany stan licznika jest o wiele wyższy niż rzeczywista wartość, powinno zwrócić się do dostawcy prądu z prośbą o korektę. Warto przy tym wykonać zdjęcie licznika, z widocznym numerem urządzenia oraz aktualnym stanem.
    • Zbyt wysoka opłata miesięczna – gdy zużycie jest znacznie niższe od uiszczonych przedpłat, należy zwrócić się do operatora z informacją o aktualnym zużyciu i prośbą o dopasowanie miesięcznej opłaty.
    • Błędne wskazanie zużycia, zły numer licznika – należy niezwłocznie skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej w celu wyjaśnienia.

    Korzyści związane ze zmianą dostawcy prądu w Niemczech

    Jedną z ważniejszych korzyści, na której zależy chyba każdemu jest oszczędność finansowa – zmieniając operatora, można dostrzec dużo korzystniejszą i tańszą ofertę. Warto pamiętać, że wielu dostawców, jak już zostało wcześniej wspomniane, oferuje atrakcyjne bonusy i promocje dla nowych klientów. W przypadku premii rzeczowych, można otrzymać np. nową pralkę.

    Porównanie cen – idealny sposób na dobry i świadomy wybór!

    Zakładając umowę o prąd w Niemczech większość osób korzysta z internetowych porównywarek i właśnie poprzez nie wybiera najatrakcyjniejsze oferty dostawców prądu – i dobrze! Takie ceny są z reguły niższe, a w dodatku dzięki umowom z portalami porównującymi warunki są często jeszcze korzystniejsze i można liczyć na bonusy związane z przejściem. Dodatkowym plusem jest możliwość “rozmyślenia się”. Przez 14 dni po zawarciu umowy można ją odwołać bez podawania powodów. Wynika to z prawa konsumenckiego § 312 ff., 355 BGB.

    Aby wyświetlić oferty dostawców prądu dla konkretnego adresu, należy wypełnić poniższy formularz (patrz niżej „Porównywarka cen niemieckich dostawców prądu”).

    • Wypełnianie formularza zaczynamy od wpisania kodu pocztowego (Postleitzahl) wybranej miejscowości.
    • W dalszej kolejności należy zaznaczyć ilość osób znajdujących się w gospodarstwie domowym (Personen im Haushalt) oraz wpisać szacunkowe zużycie prądu (Verbrauch).
    • Następnie należy zaznaczyć czas trwania umowy (Max. Vertragslaufzeit) oraz wybrać, czy chcemy korzystać wyłącznie z prądu ekologicznego (wtedy opcja „Nur Ökotarife„).
    • Po wypełnieniu formularza należy kliknąć w przycisk „Tarife kostenlos vergleichen„.
    • Teraz można jeszcze dodatkowo zaznaczyć, czy będziemy korzystać z prądu prywatnie (Nutzung: Privat), czy w firmie (Nutzung: Gewerblich) oraz czy w cenach ofert mają być wliczone bonusy czy też nie (wiele firm oferuje w pierwszym roku bonusy, jeśli zdecydujemy się na ich ofertę).
    • Dodatkowo w ustawieniach opcjonalnych można wybrać między innymi: rodzaj gwarancji cenowej (Art der Preisgarantie); kWh-Pakete – w tym wypadku kupuje się określoną ilość energii; okres wypowiedzenia (Kündigungs­frist); okres obowiązywania gwarancji cenowej (Dauer der Preisgarantie), czy odsetek dobrych opinii o danej ofercie (

    Porównywarka cen niemieckich dostawców prądu

    Stromwechsel – tak należy wypełnić wniosek

    Aby zmienić dostawcę prądu w Niemczech wystarczy skorzystać z naszej porównywarki. Nad porównywarką opisaliśmy jak wypełnić pierwszą część formularza. Następnie wyświetlone zostaną oferty niemieckich dostawców prądu. Oprócz tego zostanie wyświetlony dostawca prądu, który jest odpowiedzialny za tzw. Grundversorgung (zaopatrzenie podstawowe w prąd). W większości przypadków Grundversorger (w poniższym przykładzie MEGA Monheim – patrz 1. na poniższym zdjęciu) jest droższy niż inni dostawcy – w takich przypadkach zmiana dostawcy prądu jest opłacalna:

    Po zdecydowaniu się na któregoś z dostawców prądu, klikamy w przycisk „weiter”, aby przejść do wniosku. Dalej należy wypełnić następujące pola:

    Ihre E-Mail-Adresse: tutaj należy wpisać adres e-mail, na który zostaną wysłane wszelkie dokumenty.

    Ihre Lieferadresse (Stromabnahmestelle): tutaj należy wpisać kolejno, dane osobowe, adres, dla którego chcemy zamówić prąd, numer telefonu, datę urodzenia, a także należy odpowiedzieć na pytanie, czy ma miejsce przeprowadzka na podany adres (Ziehen Sie an der angegebenen Adresse neu ein?). Jeśli ma miejsce przeprowadzka i chcemy zawrzeć umowę z nowym dostawcą prądu, należy zaznaczyć odpowiedź „tak” (Ja). W tym wypadku należy również podać, czy chodzi o pierwszy najem (Erstbezug) i podać datę kiedy ma to mieć miejsce.

    Jeśli nie przeprowadzamy się, tylko chcemy zmienić aktualnego dostawcę prądu, to należy zaznaczyć odpowiedź „nie” (Nein).

    Jeśli na powyższe pytanie daliśmy odpowiedź twierdzącą, to w kolejnym kroku należy podać numer licznika (Zählernummer), lecz można to zrobić również później (jednakże wniosek zostanie przesłany dalej dopiero po uzupełnieniu tej informacji).

    Jeśli na powyższe pytanie daliśmy odpowiedź przeczącą, to w kolejnym kroku należy podać nazwę aktualnego dostawcy prądu, numer klienta lub konta, a także numer licznika (również w tym wypadku dane te można przesłać później). Oprócz tego należy zaznaczyć jedną z opcji:

    • Ich kündige selbst / habe gekündigt – to pole należy zaznaczyć, jeśli umowa z aktualnym dostawcą prądu została już wypowiedziana lub istnieje taki zamiar.
    • Automatische Kündigung durch neuen Anbieter – tą opcję należy wybrać, jeśli to nowy dostawca prądu ma wypowiedzieć za nas umowę z aktualnym dostawcą.
    • Datum Vertragsende – tutaj należy wpisać datę upływu ważności umowy.

    W dalszej części wniosku należy uzupełnić następujące dane:

    Ihre Zahlungsart: Tutaj zaznaczamy metodę płatności (Lastschrift – w tym wypadku nowy dostawca sam pobiera opłaty z konta; Überweisung – należy dokonać przelewu należności samodzielnie).

    Ihre Bankdaten: Tutaj należy podać numer IBAN.

    Kontoinhaber: Tutaj należy podać dane właściciela konta.

    Oprócz tego w przypadku wybrania metody płatności Lastschrift, należy wyrazić zgodę na pobieranie przez dostawcę opłat.

    Po przejściu dalej, można skontrolować wpisane dane i wysłać wniosek. To wszystko! 🙂

    Na co zwrócić uwagę zmieniając dostawcę prądu w Niemczech?

    Każdy, kto mieszka w Niemczech i ma zamiar zmienić dostawcę energii elektrycznej, powinien zwrócić uwagę na taryfy na energię elektryczną z możliwie jak najdłuższą gwarancją ceny, ponieważ chronią one przed podwyżką cen. Poza tym należy mieć na uwadze na czas trwania umowy i termin wypowiedzenia. W tym wypadku obowiązuje zasada, iż im krótsze, tym lepiej – żeby można było na czas zareagować na nowe oferty pojawiające się na rynku.

    Również metody płatności są istotnym punktem: istnieją oferty z opcją miesięcznych płatności jak i z płatnością z góry. Te ostatnie są najbardziej korzystne, ponieważ dostawcy nie muszą sobie dodatkowo doliczać drogich świadczeń bankowych typu inkaso ani brać na siebie ryzyka braku zapłaty. Płatność z góry nie jest w niektórych branżach niczym zaskakującym (np. w telefonii komórkowej czy w ubezpieczeniach). Istnieje jednak ryzyko, że w przypadku bankructwa dostawcy prądu, stracicie wpłacone już pieniądze.

    Samemu zakończyć umowę – tak czy nie?

    Przy zmianie dostawcy energii elektrycznej w Niemczech, z reguły to nowy dostawca powinien się zająć wypowiedzeniem umowy u aktualnego dostawcy. Szczególnie jeśli u aktualnego dostawcy energii elektrycznej posiadamy taryfę podstawową, radzimy, aby nie wypowiadać umowy na własną rękę. Wystarczy, że wypełnić umowę dla nowego dostawcy i odesłać ją na podany adres z powrotem. Nowy dostawca energii elektrycznej możliwie jak najszybciej wypowie umowę u aktualnego dostawcy i podejmie się dostawy energii elektrycznej. Jednak aby wypowiedzieć umowę u dotychczasowego dostawcy, nowy dostawca potrzebuje trochę czasu, w większości przypadków ok. 4 tygodnie. Dlatego przy bardzo krótkich okresach wypowiedzenia należy zacząć działać samemu.

    Z kolei w sytuacji kiedy aktualny dostawca ze względu na podwyżkę cen daje bardzo krótki czas na tzw. specjalne wypowiedzenie umowy, zaleca się zająć wypowiedzeniem umowy samemu. W tej sytuacji powinno się wyraźnie zaznaczyć na umowie z nowym dostawcą, że wypowiedzenie u poprzedniego dostawcy zostało już zrealizowane samodzielnie. Wypowiedzenie umowy o dostawę energii elektrycznej w Niemczech musi nastąpić pisemnie.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x