Praca w dni świąteczne – jakie dodatki przysługują w Niemczech?

    Dodatki za pracę w dni świąteczne i niedziele są powszechne w wielu branżach. Ale czy wypłacanie takiego dodatku do pensji jest obowiązkowe? I jak wyglądają w takiej sytuacji kwestie podatkowe?

    Często za pracę w niedziele lub święta przysługuje dodatek do wynagrodzenia

    W szpitalach, piekarniach, transporcie autobusowym i kolejowym praca w niedziele i święta jest na porządku dziennym. Jest to dozwolone, ponieważ pracy tej nie można tak po prostu przełożyć na dzień roboczy.

    Jednakże, zgodnie z niemiecką ustawą o czasie pracy (niem. Arbeitszeitgesetz, ArbZG), każdy, kto pracuje w weekend lub w święto, musi w zamian otrzymać dzień odpoczynku. Ponadto często przysługuje dodatek za pracę w niedzielę lub dzień świąteczny. Z tego artykułu dowiecie się, kiedy pracodawcy w Niemczech są zobowiązani do wypłacenia takiego dodatku, w jaki sposób jest on obliczany i czy zawsze jest on zwolniony z podatku.

    Czy pracodawcy w Niemczech są zobowiązani do wypłaty dodatku za pracę w niedziele lub święta?

    Nie. Zgodnie z niemiecką ustawą o czasie pracy, pracownikowi nie przysługuje prawo do dodatku za pracę w dni świąteczne lub niedziele. Nawet w święta Bożego Narodzenia. Jest on uprawniony do jego otrzymania tylko wtedy, gdy zostało to uzgodnione w umowie o pracę, porozumieniu zakładowym lub układzie zbiorowym pracy.

    Może to również wynikać z tzw. niesformalizowanych rozwiązań przyjętych w praktyce, które powodują powstanie zwyczajowo oczekiwanego zobowiązania. Chodzi o sytuację, w której pracodawca już wcześniej przez dłuższy czas dobrowolnie wypłacał dodatki za pracę w dni świąteczne lub niedziele.

    Jeśli dzień świąteczny wypada w niedzielę, przysługuje tylko jeden dodatek – zazwyczaj dodatek za pracę w święta, ponieważ z reguły jest on wyższy. Z kolei w przypadku pracy nocnej w niedzielę lub święto, wynagrodzenie jest powiększane także o dodatek nocny. Inaczej niż w przypadku dodatku za pracę w niedziele i święta, jest on obowiązkowy.

    Jak obliczyć dodatek do wynagrodzenia?

    Wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta zależy od indywidualnych uzgodnień. Niektórzy pracodawcy płacą stawki ryczałtowe, inni stosują stawki procentowe, które są dodawane do stawki godzinowej.

    • Przykład: Załóżmy, że zarabiacie 20 euro za godzinę i otrzymujecie dodatek w wysokości 25 proc. za pracę w niedziele i 50 proc. za pracę w święta. Zmiana trwa każdorazowo osiem godzin. Wówczas za godzinę pracy w niedziele otrzymacie o 5 euro więcej niż w ciągu tygodnia i o 10 euro więcej w dni świąteczne. W sumie przekłada się to na wynagrodzenie wyższe o 40 euro w niedziele i 80 euro w dni świąteczne.

    W przypadku niektórych pracodawców stawki procentowe dodatków różnią się w zależności od tego, w jaki dzień świąteczny pracownik świadczy pracę. Na przykład za pracę w Niedzielę Wielkanocną może zostać wypłacony wyższy dodatek niż za pracę w Poniedziałek Wielkanocny, a za pracę w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia można otrzymać więcej niż za pracę w dniu 26 grudnia.

    Kiedy dodatki za pracę w niedziele i święta są zwolnione z podatku?

    Jeśli pracownicy otrzymują dodatek do wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta lub za nocne zmiany, może on być zwolniony z podatku. Jednakże, zgodnie z wyrokiem sądu finansowego w Düsseldorfie, nie ma to zastosowania, jeśli dodatek jest wypłacany w formie ryczałtu – a więc bez uwzględnienia faktycznie wykonanej pracy.

    „Pracownicy powinni zatem domagać się, aby pracodawca naliczał dodatki indywidualnie za przepracowane godziny” – mówi Isabel Klocke z Niemieckiego Stowarzyszenia Podatników. Pozwoli to uniknąć sporów z urzędem skarbowym. „Dobra dokumentacja chroni przed późniejszym powstaniem zobowiązań podatkowych”.

    Warto podkreślić, że tylko dodatki do podstawowego wynagrodzenia wypłacane za pracę w niedziele, święta i w nocy są pod pewnymi warunkami zwolnione z podatku i składek na ubezpieczenie społeczne, nie zaś normalne wynagrodzenie. Obowiązują przy tym następujące limity:

    • Dodatek za pracę w niedziele: zwolniony z podatku, jeśli dodatek nie przekracza 50 proc. wynagrodzenia podstawowego
    • Dodatek za pracę w dni świąteczne ustawowo wolne od pracy oraz w sylwestra (31 grudnia) od godz. 14:00: zwolniony z podatku, jeśli dodatek za pracę w dni świąteczne nie przekracza 125 proc. wynagrodzenia podstawowego
    • Dodatek za pracę w Wigilię (24 grudnia) od godziny 14:00, w Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia) oraz w dniu 1 maja: zwolniony z podatku, jeśli dodatek nie przekracza 150 proc. wynagrodzenia podstawowego
    • Dodatki pozostają zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne, o ile wynagrodzenie podstawowe nie przekracza 25 euro za godzinę

    Czy dodatki są wypłacane również w przypadku pracy na Minijob?

    Tak. Wprawdzie w przypadku pracy na Minijob również nie ma obowiązku wypłacania dodatków za pracę w niedziele i święta, ale w praktyce wiele firm wypłaca je także osobom wykonującym pracę na Minijob. To samo dotyczy skróconego czasu pracy (niem. Kurzarbeit).

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Filip

    A w komunie było 100%. I komu to przeszkadzało?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x