Dowiedz się, jakie kary grożą w Niemczech za jazdę ze śniegiem na dachu samochodu!

    Miesiące zimowe to prawdziwe wyzwanie dla kierowców pojazdów samochodowych, którzy nie posiadają garaży ani zadaszonych miejsc do parkowania. Opady śniegu lub zamarzający deszcz na szybach samochodowych powodują znaczne ograniczenia widoczności. Zmusza to wielu posiadaczy samochodów nie tylko do oczyszczania pojazdów z lodu na szybach, ale również do usuwania dużych ilości śniegu zakrywającego pojazdy. Ze względu na brak czasu, szczególnie we wczesnych godzinach porannych, oraz nieprzyjemne, niskie temperatury, niejeden kierowca poprzestaje na usunięciu białego puchu z szyb pojazdu. Czy jest to jednak wystarczające? Serdecznie zapraszamy do lektury!

    Czy w Niemczech można jeździć ze śniegiem na dachu samochodu?

    Według przepisów o ruchu drogowym, a szczególnie §23 niemieckiego prawa o ruchu drogowym (Straßenverkehrsordnung StVO), do obowiązków kierowców należy zapewnienie widoczności oraz usunięcie wszelkiego rodzaju przedmiotów, które mogłyby ją ograniczać podczas jazdy. Kierowca musi mieć też możliwość słyszalności sygnałów dźwiękowych oraz odgłosów z otoczenia. Dodatkowo tablice rejestracyjne pojazdu muszą być czytelne w każdych warunkach drogowych, oświetlenie samochodu musi sprawne, a jego funkcjonowanie i widoczność nie mogę być w żaden sposób ograniczone.

    Koniecznie odśnieżyć cały samochód!

    W zimie oznacza to dla kierowców, że zanim wsiądą do samochodu, muszą się upewnić, że nic nie utrudnia widoczności w ruchu drogowym. Dodatkowo muszą zadbać o to, żeby inni uczestnicy ruchu drogowego, czyli inni kierowcy samochodowi, kierowcy motocykli, rowerów oraz osoby piesze nie znaleźli się w niebezpieczeństwie spowodowanym przez złą widoczność lub przez osuwające się z rozgrzanego auta masy śniegu.

    Zanim zatem uruchomicie samochód, musicie:

    • usunąć śnieg i oblodzenia z szyby przedniej, szyby tylne oraz szyb bocznych,
    • usunąć śnieg i oblodzenie z lusterek bocznych,
    • usunąć oblodzenia z piór wycieraczek samochodowych (Scheibenwischer),
    • usunąć śnieg z dachu oraz z maski samochodu,
    • odśnieżyć tablice rejestracyjne,
    • odśnieżyć i oczyścić z lodu oświetlenie samochodu i kierunkowskazy.

    Odpalanie silnika i czekanie, czyli „Warmlaufen”

    Jedną z popularnych metod pozbywania się śniegu z maski i dachu samochodu jest odpalenie silnika samochodu i odczekanie kilku minut, aż jego wnętrze się nagrzeje. Nagrzana karoseria samochodowa spowoduje, że śnieg i lód na tyle się roztopią, że ich usunięcie nie będzie stanowiło prawie żadnego problemu. Jest to tak zwane „Warmlaufen”. Warto jednak wiedzieć, że w Niemczech według §30 Ust. 1 niemieckiego prawa o ruchu drogowym (Straßenverkehrsordnung StVO) odpalenie samochodu i odczekanie, aż auto się nagrzeje, jest zakazane. Według katalogu kar grozi to mandatem w wysokości od 10do 80 euro.

    Kary za jazdę ze śniegiem na dachu samochodu w Niemczech

    Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego kierowcom grożą w Niemczech spore kary pieniężne. W poniższej tabeli znajdziecie zestawienie różnych rodzajów wykroczeń drogowych związanych z jazdą samochodem w ziemie oraz grożących za nie kar pieniężnych.

    WykroczenieWysokość grzywny
    Odpalenie silnika i czekanie, aż się auto rozgrzejeOd 10 do 80 euro
    Częściowe odśnieżenie szyby przedniej („Guckloch”)10 euro
    Jazda ze śniegiem na dachu samochodu25 euro
    Jazda z ośnieżonymi tablicami rejestracyjnymi5 euro
    Jazda z zabrudzonymi lub zaśnieżonymi reflektoramiOd 10 do 20 euro

     

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x