Ofiary ataków terrorystycznych często cierpią na skutek doznanych obrażeń. Nie zawsze są to wyłącznie obrażenia fizyczne, lecz niejednokrotnie i natury psychicznej. Często sprawcy takich ataków giną lub nie są w stanie wypłacić stosownego odszkodowania. Czy w takiej sytuacji poszkodowani mogą się starać o odszkodowanie od państwa?
Czy ofiarom aktów terrorystycznych przysługuje w Niemczech odszkodowanie od państwa?
Ofiara ataku terrorystycznego może pod pewnymi warunkami otrzymać od państwa niemieckiego odszkodowanie. Odszkodowanie może to być wypłacane w formie renty pieniężnej lub zadośćuczynienia pieniężnego.
Renta pieniężna dla poszkodowanego w ataku terrorystycznym
W pierwszej kolejności poszkodowany może się starać o miesięczną rentę. Tak stanowi ustawa o odszkodowaniach dla ofiar przestępstwa (niem. Opferentschädigungsgesetz). Zgodnie z nią w zależności od doznanych szkód, miesięczna renta może wynieść od 141 euro do 736 euro. W ekstremalnych przypadkach możliwa jest również wyższa renta.
Renta dla rodziny ofiary ataku terrorystycznego
Zgodnie z ustawą o odszkodowaniach dla ofiar przestępstwa, również rodzina ofiary może się starać o rentę. Wdowa może przykładowo otrzymać 443 euro miesięcznie. Również rodzice albo dzieci ofiary mogą mieć prawo do renty. Półsieroty otrzymają 124 euro, a sieroty 233 euro miesięcznej renty.
Odszkodowanie dla ofiar ataków terrorystycznych
Oprócz tego państwo wypłaca odszkodowania ofiarom ataków terrorystycznych. W tym wypadku jest to jednak płatność dobrowolna. Prawo do odszkodowania wobec państwa nie istnieje. Wysokość ewentualnego odszkodowania zależna jest od konkretnego przypadku. Dodatkowo sprawdza się, czy ofiara może żądać odszkodowania od osób odpowiedzialnych za doznane krzywdy. Warto wiedzieć, iż w przypadku otrzymania odszkodowania od państwa, roszczenia wobec osób trzecich są wykluczone.