Więcej

    Niemcy: Czy za niezamówiony towar trzeba zapłacić?

    Jeśli mieszkacie w Niemczech i otrzymacie paczkę z produktami, których nie zamawialiście, wtedy w zasadzie nie musicie za to płacić. Tylko dlatego, że doszła do Was niezamówiona przesyłka, nie oznacza to automatycznie, że zawarta została umowa kupna-sprzedaży, która zobowiązuje do płatności. Ta zasada obowiązuje niezależnie od tego, co sprzedający zawarł w dołączonym lub późniejszym piśmie.

    Ale uwaga! Jeśli zareagujecie na przysłanie niezamówionego towaru, np. kontaktując się z nadawcą i dziękując mu za paczkę, wtedy oferta przedsiębiorstwa może zostać uznana za przyjętą i jesteście zobowiązani do zapłaty. Dotyczy to także ironicznych maili pt. „serdecznie dziękuję”.

    Czy w Niemczech niezamówione produkty należy zwrócić?

    Nawet jeśli sprzedawca próbuje wywrzeć na Was presję pisząc maile czy wysyłając pisma, to nie musicie zwracać niezamówionych produktów. Niezamówiony produkt możecie zatrzymać i korzystać  z niego tak, jakby był Waszą własnością. Jeśli ten produkt nie jest Wam potrzebny, możecie się go po prostu pozbyć.

    Istnieje też możliwość odesłania sprzedawcy produktu na jego koszt. Jednak zwłaszcza w przypadku niepoważnych firm musicie liczyć się z tym, że to Wy będziecie musieli pokryć koszty zwrotu.

    Jakie są wyjątki w przypadku niezamówionych towarów?

    Jeśli produkt został dostarczony niewłaściwemu odbiorcy, wtedy przedsiębiorca może żądać zwrotu produktu. Dlatego powinniście najpierw dokładnie sprawdzić, czy paczka jest rzeczywiście zaadresowana na Was. Z kolei paczki do innych odbiorców (np. do sąsiadów) powinniście przyjmować tylko wtedy, jeśli zostało to wcześniej ustalone z właściwym odbiorcą.

    Kolejny wyjątek: jeśli sprzedający pomylił się przy Waszym zamówieniu. Ma to miejsce np. wtedy, jeśli wcześniej coś u niego zamówiliście i otrzymacie to pomyłkowo dwa razy.

    W obu przypadkach musicie zwrócić towar, jeśli sprzedający tego zażąda. W takiej sytuacji warto jednak wcześniej ustalić pisemnie z nadawcą, że pokryje on koszty opakowania i wysyłki, skoro chce odzyskać produkt. Możecie też zaproponować, aby nadawca osobiście odebrał od Was towar.

    Opłacona paczka – czy jest szansa odzyskać pieniądze?

    Otrzymaliście niezamówiony towar, zapłaciliście rachunek/fakturę, a teraz chcecie się wycofać? Nie jest to łatwa sprawa. Czy zapłacenie za towar jest jednoznaczne z zawarciem umowy kupna nie zostało do tej pory prawnie wyjaśnione.

    Jednak należy się trzymać ogólnie obowiązującej zasady: w przypadku umów zawartych na odległość, np. umów kupna zawartych przez internet lub telefon, macie z reguły dwa tygodnie czasu od zawarcia umowy na odstąpienie od niej.

    Dlatego najbezpieczniejszą opcją jest zawsze niereagowanie na paczkę z niezamówionymi produktami.

    Na kim spoczywa ciężar dowodu przy niezamówionych produktach?

    W przypadku sporu prawnego, to sprzedający musi udowodnić, że zawarł z Wami umowę. Musi więc udowodnić, że zamówiliście u niego dany produkt. To samo dotyczy pomyłkowego dostarczenia przesyłki do niewłaściwego odbiorcy. Tutaj ciężar dowodu również spoczywa po stronie sprzedającego.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    188,272FaniLubię
    14,600ObserwującyObserwuj
    218ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

    Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

    Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x