Co w Niemczech można przechowywać w wynajmowawnym garażu?

0
871

Wiele osób mieszkających w Niemczech uważa, iż skoro płaci za wynajem garażu czy miejsca postojowego, może w nim postawić co zechce. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z prawem zarówno garaż, jak i miejsce postojowe mogą być używane wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.

Co w Niemczech można przechowywać w wynajmowanym garażu?

To co można przechowywać w wynajmowanym garażu zależy od tego, co reguluje umowa najmu. W tej może być przykładowo zawarte, iż garaż lub miejsce postojowe może służyć wyłącznie do parkowania samochodu. Jeśli umowa nie zawiera więcej informacji, wtedy zakres użytkowania zależy od interpretacji konkretnego zapisu.

Biorąc pod uwagę cel umowy najmu garażu, niemieckie sądy są zgodne, iż w takowych można również przechowywać motocykle, rowery, koła samochodowe, czy odpowiednie narzędzia, a nawet szafy służące ich przechowywaniu.

Czy to samo dotyczy miejsc postojowych?

Regulacje dotyczące wynajmowanych garaży nie można przenieść w pełnym zakresie na miejsca postojowe. Te są bowiem przewidziane wyłącznie do postoju samochodów. Taką decyzję podjął w 2016 roku sąd w Stuttgarcie (sąd rejonowy w Stuttgarcie, wyrok z dnia 1.04.2016; sygnatura akt 37 C 5953/15). Odstawianie na miejscach posotojowych rowerów i przyczep rowerowych, jest możliwe wyłącznie za zgodą wynajmującego. Sąd rejonowy w Monachium zadecydował, iż na miejscu postojowym z całą pewnością nie można składować kartonów (sąd rejonowy w Monachium, wyrok z dnia 21.11.2012; sygnatura akt 433 C 7448/12).

Czy umowa najmu garażu lub miejsca postojowego może zostać wypowiedziana w przypadku złamania regulaminu?

Jeśli garaż lub miejsce postojowe są w Niemczech użytkowane niezgodnie z ich przeznaczeniem, wynajmujący ma prawo wypowiedzenia umowy najmu. Przechowywanie w garażu łatwopalnych przedmiotów jest możliwe wyłącznie w ograniczonym zakresie. W razie nie przestrzegania obowiązujących przepisów mogą zostać zasądzone grzywny. Oprócz tego garaż nie może być traktowany jako druga piwnica, gdyż wtedy nie jest możliwe użytkowanie garażu zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli do przechowywania pojazdów.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika