Niemcy: W tych sytuacjach najemca musi pokryć koszty zatrudnienia fachowca!

    Jeśli podczas wynajmu mieszkania coś się w nim zepsuje, to z reguły wynajmujący odpowiada za naprawę i ponosi związane z tym koszty. Problem pojawia się wtedy, gdy wynajmujący nie poczuwa się do obowiązku lub robi to bardzo opieszale. Czy w takim razie najemca ma prawo zatrudnić fachowca na własną rękę w celu naprawienia szkody? Poniżej dowiecie się jak to zostało uregulowane prawnie w Niemczech.

    Zatrudnienie fachowca na własną rękę – uregulowania prawne w Niemczech

    W Niemczech najemca może w wyjątkowych przypadkach zaangażować we własnym zakresie fachowca w celu naprawienia szkody i zażądać od wynajmującego zwrotu poniesionych kosztów. Taka własna inicjatywa możliwa jest na mocy paragrafu 536 ustęp  1 BGB ( BGB – Bürgerliches Gesetzbuch czyli Kodeks Cywilny) oraz paragrafu  536a ustęp 2 BGB, w dwóch przypadkach:

    1. Wynajmujący zwleka z naprawieniem szkody w mieszkaniu

    W przypadku zwłoki wynajmującego, jak najbardziej wskazane jest w pierwszej kolejności doniesienie o szkodzie oraz upomnienie. Zanim najemca zatrudni na własną rękę fachowca, powinien zażądać od wynajmującego naprawienia szkody wraz z określeniem ostatecznego terminu naprawy.

    2. Konieczne jest niezwłoczne usunięcie szkody w celu zachowania odpowiedniego stanu mieszkania

    Chodzi tu o działania, które muszą zostać podjęte natychmiast. Czas odgrywa tu bardzo istotną rolę, dlatego w tym wypadku upomnienie nie jest konieczne. Takie niezwłoczne działanie może mieć miejsce np. gdy w zimie zepsuje się kaloryfer (warto się zapoznać z decyzją Sądu w Münster z dnia 30.09.2009, nr sprawy 4 C 2725/09), pęknie rura lub trzeba się pozbyć plagi robactwa.

    Czy najemca może zażądać od wynajmującego zaliczki na naprawę/usunięcie szkody?

    Jeśli wynajmujący zwleka z naprawą szkody (szkoda w rozumieniu paragrafu  536a ustęp 2 nr. 1 BGB), wtedy najemca może zażądać od niego zaliczki, zanim na własną rękę zatrudni fachowca (decyzja Trybunału Federalnego – Bundesgerichtshof z dnia 21.04.2010, nr sprawy VIII ZR 131/09).

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x