Wygrana w lotto jako pobierający zasiłek w Niemczech – skutki prawne

1
1025

Jeśli jako odbiorca świadczeń dla bezrobotnych, Hartz IV, coś wygracie, musicie to niezwłocznie zgłosić w Jobcenter. Taka wygrana doliczana jest do kwoty zasiłku. W zależności od wysokości wygranej, może ona doprowadzić do obniżenia ALG II (Arbeitslosengeld II czyli inaczej mówiąc Hartz IV). W orzecznictwie były już takie przypadki:

  • Wliczenie wygranej w wysokości 500 euro do świadczeń Hartz IV w dwóch ratach miesięcznych

Sąd przyznał jednak powodowi równowartość kosztów losów, w tym konkretnym przypadku było to 15 euro (Krajowy Sąd do Spraw Socjalnych Nadrenia-Westfalia, decyzja z dnia 13.02.2010, nr. sprawy L 19 AS 77/09).

  • Wliczenie nagrody pieniężnej artysty w wysokości 300 euro

Zdaniem sądu nagroda pieniężna była nieporównywalna z niewliczanymi wydatkami w związku ze specjalnymi okazjami albo zasługami, jak np. artystyczne wynagrodzenia honorowe (Sąd ds. Socjalnych Mainz, Decyzja z dnia 09.06.2017, nr. sprawy S 15 AS 148/16).

Świadczenia dla osób bezrobotnych to świadczenia zapewniające byt. Jeśli natomiast odbiorca świadczeń może sobie zapewnić byt z własnych środków, poprzez np. wygrane pieniężne, może to doprowadzić do obniżenia lub nawet całkowitej likwidacji wypłaty środków z zasiłku. Nie ma tutaj znaczenia, czy odbiorca świadczeń wykorzysta wygraną na spłatę zobowiązań (Sąd ds. Socjalnych, Frankfurt na Menem, decyzja z dnia 14.07.2011, nr. sprawy S 32 AS 788/11 ER).

A jak wygląda sytuacja w przypadku wygranych rzeczowych?

Również nagrody rzeczowe dolicza się do dochodów odbiorcy świadczeń. Tak to wygląda np. w przypadku wygrania samochodu (Sąd ds. Socjalnych Dortmund, decyzja z dnia 19.03.2007, nr. sprawy S 27 AS 59/07 ER). Nieistotne jest, czy wygrana została spieniężona, czy też nie. Chodzi bowiem o wartość danego przedmiotu. Zaraz po przekazaniu informacji o wygranej, Jobcenter ustala wartość rzeczy. Jeśli Jobcenter zwleka z ustaleniem wartości aż do zbycia wygranego przedmiotu, aby dopiero wtedy doliczyć dochód, to w takiej sytuacji obcięcie lub zwrot świadczeń ALG II jest nieuzasadnione. Jeśli wygrana rzeczowa nie zostanie uwzględniona w momencie jej zgłoszenia, wtedy odbiorcy świadczeń mogą być spokojni, że przysługują im świadczenia w pełnej kwocie (Sąd ds. Socjalnych Mainz, decyzja z dnia 06.05.2014, nr. sprawy  S 15 AS 132/11).

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

1 KOMENTARZ

  1. Witam,
    1) mam pytania:jesli rencista-inwalida pobierajacy zasilek ALG II(za niskie renty niemiecka i ZUS)-otrzyma np.z polskiego ZUS 500zl(w euro) raz w roku-to bedzie mu odebrane(do zwrotu) jako dodatkowy dochod?
    2) jak dlugi jest okres odwolawczy od nieslusznej decyzji zwrotu „nieslusznie pobieranego Harz IV,,?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika