Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: W tych sytuacjach najemca musi pokryć koszty zatrudnienia fachowca!

  Schufa Niemcy

  Jeśli podczas wynajmu mieszkania coś się w nim zepsuje, to z reguły wynajmujący odpowiada za naprawę i ponosi związane z tym koszty. Problem pojawia się wtedy, gdy wynajmujący nie poczuwa się do obowiązku lub robi to bardzo opieszale. Czy w takim razie najemca ma prawo zatrudnić fachowca na własną rękę w celu naprawienia szkody? Poniżej dowiecie się jak to zostało uregulowane prawnie w Niemczech.

  Zatrudnienie fachowca na własną rękę – uregulowania prawne w Niemczech

  W Niemczech najemca może w wyjątkowych przypadkach zaangażować we własnym zakresie fachowca w celu naprawienia szkody i zażądać od wynajmującego zwrotu poniesionych kosztów. Taka własna inicjatywa możliwa jest na mocy paragrafu 536 ustęp  1 BGB ( BGB – Bürgerliches Gesetzbuch czyli Kodeks Cywilny) oraz paragrafu  536a ustęp 2 BGB, w dwóch przypadkach:

  1. Wynajmujący zwleka z naprawieniem szkody w mieszkaniu

  W przypadku zwłoki wynajmującego, jak najbardziej wskazane jest w pierwszej kolejności doniesienie o szkodzie oraz upomnienie. Zanim najemca zatrudni na własną rękę fachowca, powinien zażądać od wynajmującego naprawienia szkody wraz z określeniem ostatecznego terminu naprawy.

  1. Konieczne jest niezwłoczne usunięcie szkody w celu zachowania odpowiedniego stanu mieszkania

  Chodzi tu o działania, które muszą zostać podjęte natychmiast. Czas odgrywa tu bardzo istotną rolę, dlatego w tym wypadku upomnienie nie jest konieczne. Takie niezwłoczne działanie może mieć miejsce np. gdy w zimie zepsuje się kaloryfer (warto się zapoznać z decyzją Sądu w Münster z dnia 30.09.2009, nr sprawy 4 C 2725/09), pęknie rura lub trzeba się pozbyć plagi robactwa.

  Czy najemca może zażądać od wynajmującego zaliczki na naprawę/usunięcie szkody?

  Jeśli wynajmujący zwleka z naprawą szkody (szkoda w rozumieniu paragrafu  536a ustęp 2 nr. 1 BGB), wtedy najemca może zażądać od niego zaliczki, zanim na własną rękę zatrudni fachowca (decyzja Trybunału Federalnego – Bundesgerichtshof z dnia 21.04.2010, nr sprawy VIII ZR 131/09).

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x