Niemcy: W tych sytuacjach najemca musi pokryć koszty zatrudnienia fachowca!

0
662

Jeśli podczas wynajmu mieszkania coś się w nim zepsuje, to z reguły wynajmujący odpowiada za naprawę i ponosi związane z tym koszty. Problem pojawia się wtedy, gdy wynajmujący nie poczuwa się do obowiązku lub robi to bardzo opieszale. Czy w takim razie najemca ma prawo zatrudnić fachowca na własną rękę w celu naprawienia szkody? Poniżej dowiecie się jak to zostało uregulowane prawnie w Niemczech.

Zatrudnienie fachowca na własną rękę – uregulowania prawne w Niemczech

W Niemczech najemca może w wyjątkowych przypadkach zaangażować we własnym zakresie fachowca w celu naprawienia szkody i zażądać od wynajmującego zwrotu poniesionych kosztów. Taka własna inicjatywa możliwa jest na mocy paragrafu 536 ustęp  1 BGB ( BGB – Bürgerliches Gesetzbuch czyli Kodeks Cywilny) oraz paragrafu  536a ustęp 2 BGB, w dwóch przypadkach:

  1. Wynajmujący zwleka z naprawieniem szkody w mieszkaniu

W przypadku zwłoki wynajmującego, jak najbardziej wskazane jest w pierwszej kolejności doniesienie o szkodzie oraz upomnienie. Zanim najemca zatrudni na własną rękę fachowca, powinien zażądać od wynajmującego naprawienia szkody wraz z określeniem ostatecznego terminu naprawy.

  1. Konieczne jest niezwłoczne usunięcie szkody w celu zachowania odpowiedniego stanu mieszkania

Chodzi tu o działania, które muszą zostać podjęte natychmiast. Czas odgrywa tu bardzo istotną rolę, dlatego w tym wypadku upomnienie nie jest konieczne. Takie niezwłoczne działanie może mieć miejsce np. gdy w zimie zepsuje się kaloryfer (warto się zapoznać z decyzją Sądu w Münster z dnia 30.09.2009, nr sprawy 4 C 2725/09), pęknie rura lub trzeba się pozbyć plagi robactwa.

Czy najemca może zażądać od wynajmującego zaliczki na naprawę/usunięcie szkody?

Jeśli wynajmujący zwleka z naprawą szkody (szkoda w rozumieniu paragrafu  536a ustęp 2 nr. 1 BGB), wtedy najemca może zażądać od niego zaliczki, zanim na własną rękę zatrudni fachowca (decyzja Trybunału Federalnego – Bundesgerichtshof z dnia 21.04.2010, nr sprawy VIII ZR 131/09).


Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
Które ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
PODZIEL SIĘ
Dojczland.info - Polakom w Niemczech!
Dojczland.info to portal dla Polaków w Niemczech. Znajdziesz tu poradniki, artykuły prawnicze, oferty pracy, ciekawe wywiady, kalkulatory i wiele więcej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika