Czy imigranci mogą brać udział w niemieckich wyborach?

    Wybory do Bundestagu: kiedy można głosować jako imigrant?

    W Niemczech żyje wielu imigrantów, nie posiadających jeszcze niemieckiego obywatelstwa. Jednak kształtują oni ten kraj tak samo, jak kraj kształtuje ich. W związku z tym ich życie zależy w pewnym stopniu od decyzji posłów Bundestagu i przedstawicieli gmin. Oni z kolei mają wpływ na decyzje przedstawicieli narodu. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy imigranci nie powinni brać udziału w wyborach do Bundestagu, Landtagu oraz w wyborach przedstawicieli gmin. Czy wszyscy żyjący w Niemczech powinni mieć wpływ na swoją przyszłość, niezależnie od tego, czy to Niemcy, Włosi, Turcy czy Chińczycy? Czy w Niemczech istnieje coś takiego jak prawo do głosowania dla cudzoziemców?

    Czy imigranci mają w Niemczech prawo do głosowania?

    Imigranci nie posiadający obywatelstwa niemieckiego zasadniczo nie mogą brać udziału w wyborach w Niemczech. Wynika to z artykułu 20 ustęp 2 GG (Grundgesetz, czyli Ustawa Zasadnicza – podstawowy akt prawny w niemieckim systemie prawnym). Jest tam zapis, że władza państwowa znajduje się w rękach narodu, a przez naród rozumie się osoby posiadające niemieckie obywatelstwo. Tę zasadę rozszerza o kraje związkowe i gminy, artykuł 28 ustęp 1 punkt 2 GG. Zgodnie z przytoczonymi przepisami prawnymi, kto nie posiada niemieckiego paszportu, nie może wybierać posłów do Bundestagu ani Landtagu oraz przedstawicieli gmin. Zostało to potwierdzone przez Federalny Trybunał Konstytucyjny, czyli Bundesverfassungsgericht decyzją z dnia 30.10.1990, nr sprawy 2BvF 2/89; 2 BvF 6/89; BvF, czyli Bundesamt für Verfassungsschutz – Federalny Urząd Ochrony Konstytucji.  

    Czy to samo dotyczy cudzoziemców z Unii Europejskiej?

    Dla cudzoziemców z UE żyjących w Niemczech jest pewien wyjątek. Bowiem zgodnie z artykułem 28, ustęp 1, punkt  3 GG, także osoby, które posiadają obywatelstwo jednego z krajów członkowskich UE, mogą brać udział w wyborach gminnych i okręgowych. Ta regulacja wynika z europejskiego Prawa Wspólnotowego. Jednak w wyborach do Bundestagu czy Landtagu takie osoby nie mogą brać udziału.

    Czy istnieją inne możliwości współdziałania?

    Cudzoziemcy spoza UE, jak już wspomniano, nie mogą brać udziału w wyborach. Nie mogą też brać udziału w referendum, niezależnie od tego, czy ma ono miejsce na szczeblu federalnym czy regionalnym. Jednak mimo to istnieją pewne możliwości, aby brać udział w kształtowaniu życia społecznego Niemiec. Można się np. angażować politycznie w związkach zawodowych, stowarzyszeniach lub inicjatywach obywatelskich.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Paula

    Akurat nie wszystkie informacje sa zgodne z prawda: cudzoziemcy zameldoWani w danym miescie czy gminie moga brac udzial w referendum. Nie mam niem obywstelstwa a otrzymalam list -potwietdzenie z miasta ze moge glosiwac w referendum, ktore ma miejsce tego samego dnia co wybory w sprawie budowy autostrady w mojej okolicy

    SP

    Wydaje mi się też, że możemy wybierać europosłów ale to sprawdźcie.

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x