Czy imigranci mogą brać udział w niemieckich wyborach?

3
878

Wybory do Bundestagu: kiedy można głosować jako imigrant?

W Niemczech żyje wielu imigrantów, nie posiadających jeszcze niemieckiego obywatelstwa. Jednak kształtują oni ten kraj tak samo, jak kraj kształtuje ich. W związku z tym ich życie zależy w pewnym stopniu od decyzji posłów Bundestagu i przedstawicieli gmin. Oni z kolei mają wpływ na decyzje przedstawicieli narodu. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy imigranci nie powinni brać udziału w wyborach do Bundestagu, Landtagu oraz w wyborach przedstawicieli gmin. Czy wszyscy żyjący w Niemczech powinni mieć wpływ na swoją przyszłość, niezależnie od tego, czy to Niemcy, Włosi, Turcy czy Chińczycy? Czy w Niemczech istnieje coś takiego jak prawo do głosowania dla cudzoziemców?

Czy imigranci mają w Niemczech prawo do głosowania?

Imigranci nie posiadający obywatelstwa niemieckiego zasadniczo nie mogą brać udziału w wyborach w Niemczech. Wynika to z artykułu 20 ustęp 2 GG (Grundgesetz, czyli Ustawa Zasadnicza – podstawowy akt prawny w niemieckim systemie prawnym). Jest tam zapis, że władza państwowa znajduje się w rękach narodu, a przez naród rozumie się osoby posiadające niemieckie obywatelstwo. Tę zasadę rozszerza o kraje związkowe i gminy, artykuł 28 ustęp 1 punkt 2 GG. Zgodnie z przytoczonymi przepisami prawnymi, kto nie posiada niemieckiego paszportu, nie może wybierać posłów do Bundestagu ani Landtagu oraz przedstawicieli gmin. Zostało to potwierdzone przez Federalny Trybunał Konstytucyjny, czyli Bundesverfassungsgericht decyzją z dnia 30.10.1990, nr sprawy 2BvF 2/89; 2 BvF 6/89; BvF, czyli Bundesamt für Verfassungsschutz – Federalny Urząd Ochrony Konstytucji.  

Czy to samo dotyczy cudzoziemców z Unii Europejskiej?

Dla cudzoziemców z UE żyjących w Niemczech jest pewien wyjątek. Bowiem zgodnie z artykułem 28, ustęp 1, punkt  3 GG, także osoby, które posiadają obywatelstwo jednego z krajów członkowskich UE, mogą brać udział w wyborach gminnych i okręgowych. Ta regulacja wynika z europejskiego Prawa Wspólnotowego. Jednak w wyborach do Bundestagu czy Landtagu takie osoby nie mogą brać udziału.

Czy istnieją inne możliwości współdziałania?

Cudzoziemcy spoza UE, jak już wspomniano, nie mogą brać udziału w wyborach. Nie mogą też brać udziału w referendum, niezależnie od tego, czy ma ono miejsce na szczeblu federalnym czy regionalnym. Jednak mimo to istnieją pewne możliwości, aby brać udział w kształtowaniu życia społecznego Niemiec. Można się np. angażować politycznie w związkach zawodowych, stowarzyszeniach lub inicjatywach obywatelskich.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

3 KOMENTARZE

  1. Akurat nie wszystkie informacje sa zgodne z prawda: cudzoziemcy zameldoWani w danym miescie czy gminie moga brac udzial w referendum. Nie mam niem obywstelstwa a otrzymalam list -potwietdzenie z miasta ze moge glosiwac w referendum, ktore ma miejsce tego samego dnia co wybory w sprawie budowy autostrady w mojej okolicy

    • Proszę doczytać artykuł do końca, bo odpowiednia informacja się w nim znalazła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika