Co zrobić, jeśli Jobcenter nie chce wypłacić pieniędzy z zasiłku?

    Zdarza się, że Jobcenter, który jest w Niemczech odpowiedzialny za wypłacanie zasiłku dla bezrobotnych Bürgergeld, z różnych powodów odmawia wypłacenia zasiłku. Oto nasze rady, co zrobić w takiej sytuacji:

    1. Nie idźcie sami do Jobcenter w celu zażądania pieniędzy. W najgorszym wypadku możecie potrzebować świadka, jeśli sprawa trafi do sądu. Osoba towarzysząca nie musi być zaznajomiona ze sprawą, ma Was wspierać samą swoją obecnością. Chronicie się w ten sposób przed próbami zastraszenia Was przez pracowników Jobcenter oraz próbami późniejszego zaprzeczania zeznaniom.
    2. Nawet jeśli macie jeszcze pieniądze na koncie – Jobcenter ma obowiązek wypłaty świadczeń na początku miesiąca. Należy się powołać na paragraf 41 ustęp 1, wiersz 4, Kodeks Społeczny II (§ 41 Abs. 1 Satz 4 SGB II).
    3. W sytuacji kryzysowej możecie przygotować pismo: można wyznaczyć  termin wypłaty w ciągu 3-7 dni. Wersja pisemna jest istotna zwłaszcza wtedy, jak idziecie ze sprawą do sądu.
    4. Nalegajcie, aby od razu udać się do działu wypłaty świadczeń. Zwróćcie uwagę personelowi Jobcenter na ich obowiązki i na brak środków do życia z Waszej strony. Nie dajcie się omamić. Jeśli ktoś z pracowników powie Wam, że „ wszystkie terminy są zajęte” albo że „ dział wypłaty świadczeń jest dziś zamknięty” nie dajcie się zbyć. Należy pozostać uprzejmym, ale stanowczym i jeśli nic się nie zmieni, zażądać, aby kierownik zespołu osobiście do Was przyszedł. Nie należy pytać tylko wręcz żądać – w ten sposób udowodnicie, że macie rację i doskonale zdajecie sobie z tego sprawę.
    5. Jeśli kierownik zespołu odrzuci Wasze roszczenie, zażądajcie tego na piśmie. Może się to okazać bardzo istotne przed sądem, jeśli Jobcenter zaprzeczy odmowie.
    6. Jeśli Jobcenter zablokuje Wasze roszczenia, należy iść do Sądu Społecznego i złożyć wniosek o tymczasową ochronę prawną. Potrzebne jest do tego potwierdzenie, że złożyliście wniosek, aktualny wyciąg z konta i odmowa wypłaty świadczenia oraz kopia wyznaczonego przez Was terminu zapłaty.

    Z tymi wszystkimi dokumentami należy się udać w miejsce składania wniosków (Rechtsantragsstelle), która w przeciwieństwie do Jobcenter nie ma w tym żadnego interesu, aby sabotować Wasze prawa. Przedstawcie tam Waszą sytuację. Wkrótce po tym otrzymacie zarówno Wy jak i Jobcenter pismo z sądu – wtedy jest to bardzo prawdopodobne, że Jobcenter Wam wreszcie zapłaci.

    Więcej w temacie zasiłku dla bezrobotnych przeczytacie tutaj:

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x