Christi Himmelfahrt: Dzień wolny od pracy w całych Niemczech! Tak obchodzą go Niemcy

    Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, z niemieckiego Christi Himmelfahrt, jest w Niemczech świętem państwowym. W tym dniu tradycyjnie obchodzony jest w Niemczech również Dzień Ojca. W rzeczywistości jednak święto ma charakter chrześcijański.

    Czy Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego jest wolny od pracy w Niemczech?

    W związku z tym, że Wniebowstąpienie Pańskie jest w Niemczech świętem państwowym, dzień ten jest również wolny od pracy we wszystkich 16 krajach związkowych. W tym dniu dzieci nie mogą uczęszczać do szkoły, a sklepy, biura i urzędy pozostają zamknięte.

    Ponadto w dni świąteczne w Niemczech, czyli również w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, obowiązuje zakaz jazdy dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony oraz samochodów ciężarowych z przyczepami od godziny 0 do 22 (więcej na ten temat tutaj: Zakaz jazdy w Niemczech).

    W który dzień wypada Wniebowstąpienie Pańskie?

    W 2024 roku Wniebowstąpienie Pańskie przypada w czwartek, 9 maja. Święto to, nie ma jednak stałej daty. Jego termin zależy od tego, kiedy miała miejsce Wielkanoc i wypada zawsze 39 dni po Niedzieli Wielkanocnej lub 40 dni po Wielkanocy.

    Dlatego Wniebowstąpienie zawsze wypada w czwartek.

    Wniebowstąpienie Pańskie: Znaczenie

    W dniu Wniebowstąpienia obchodzony jest powrót Jezusa Chrystusa do Ojca w niebie. Obliczenie, w którym dniu obchodzony jest Dzień Wniebowstąpienia, odnosi się do Ewangelii Łukasza i Dziejów Apostolskich Łukasza w Biblii.

    W Dziejach Apostolskich 1:3 jest opisane, że Jezus przemawiał do swoich uczniów i ukazywał im się przez kolejne 40 dni po ukrzyżowaniu i następującym zmartwychwstaniu. W dzień Wniebowstąpienia, Jezus został na ich oczach wyniesiony w powietrze i wysłany do Boga. Ta symboliczna scena ma na celu zilustrowanie drogi do Boga dla wszystkich ludzi.

    Według Kościoła Katolickiego w Niemczech, Święto Wniebowstąpienia Pańskiego zostało uznane za niezależne święto dopiero w czwartym wieku. Po 50 dniach okres wielkanocny został uroczyście zakończony uroczystością Zesłania Ducha Świętego i obchodzony razem z dniem Wniebowstąpienia. Dopiero potem chrześcijanie wznieśli go na osobny dzień świąteczny.

    Zwyczaje z okazji Wniebowstąpienia Pańskiego w Niemczech

    W przeszłości posągi Chrystusa były często wciągane na linach pod sufit kościołów podczas nabożeństw, aby w szczególny sposób przedstawiać Wniebowstąpienie po zmartwychwstaniu. Dziś jednak zwyczaj ten już prawie nie istnieje, gdyż z teologicznego punktu widzenia przekazuje on fałszywy obraz.

    Wniebowstąpienie do nieba – czyli pewne miejsce nad chmurami – nie powinno być traktowane dosłownie. Opisuje ono wejście Jezusa do domu Boga. Również w historii sztuki chrześcijańskiej Wniebowstąpienie ma duże znaczenie, na przykład w malarstwie.

    Trzy dni przed Wniebowstąpieniem są uważane za dni błagania. W przeszłości ludzie modlili się w tych dniach w procesjach błagania o dobre plony. W niektórych niemieckich społecznościach ten zwyczaj ma miejsce do dziś.

    Dzień Ojca zamiast Dnia Wniebowstąpienia Pańskiego

    Nawet poza chrześcijańskim znaczeniem tego święta, obecnie odbywają się coroczne wędrówki i parady. Od XIX wieku Dzień Wniebowstąpienia jest również obchodzony jako „Dzień Ojca” lub „Dzień Pański”. Uważa się go w Niemczech za odpowiednik Dnia Matki.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Daro

    Nie znam nikogo kto by tutaj w Berlinie obchodził ten dzień jak jakiekolwiek święto, chyba zdecydowana większość traktuje ten dzień jak „niedziele z inna nazwą”.

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x