Zwykle osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, nie są uprawnione do otrzymywania tzw. dochodu obywatelskiego (niem. Bürgergeld). Istnieją jednak pewne wyjątki.
Zasiłek dla bezrobotnych mogą w Niemczech otrzymać tylko osoby, które spełniają określone warunki. Jak donosi portal echo24.de, zalicza się do nich m.in. miejsce zamieszkania w Niemczech oraz zdolność do pracy zarobkowej. Zgodnie z powyższym, ważną rolę odgrywa również wiek – w końcu w Niemczech jest się uznawanym za osobę zdolną do pracy dopiero od 15. roku życia.
Bürgergeld mimo emerytury? Niektóre rodzaje emerytur w Niemczech na to pozwalają
Jednak oprócz minimalnego wieku 15 lat istnieje również „wiek maksymalny”. Według Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit) jest on uzależniony od zwykłego wieku emerytalnego, który w przypadku osób urodzonych od 1964 r. wynosi 67 lat. Tylko w przypadku faktycznej „potrzeby wsparcia” osoby mające więcej niż 67 lat także mogą otrzymać świadczenie Bürgergeld.
W przeciwnym razie emerytura jest tak naprawdę kryterium wykluczającym. W Niemczech istnieją jednak również takie rodzaje emerytur, w przypadku których można dodatkowo otrzymywać dochód obywatelski. Zaliczają się do nich:
- Hinterbliebenenrente/Witwenrente (renta rodzinna/renta wdowia)
- Waisenrente (renta sieroca)
- Grundrente (emerytura podstawowa) na podstawie ustawy o zaopatrzeniu ofiar wojny (niem. Bundesversorgungsgesetz, BVG)
- emerytura na podstawie federalnej ustawy o odszkodowaniach (niem. Bundesentschädigungsgesetz)
Osoby uprawnione do pobierania jednego z wyżej wymienionych rodzajów emerytur nie powinny jednak cieszyć się zbyt szybko, ponieważ według portalu HNA.de większość z nich jest uznawana za dochód – a ten jest zaliczany na poczet zasiłku obywatelskiego.
Istnieją jednak dwa wyjątki: zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu ofiar wojny (Bundesversorgungsgesetz) emerytura podstawowa nie jest uznawana za dochód. Według Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych (Bundesministerium für Arbeit und Soziales) także emerytura na podstawie federalnej ustawy o odszkodowaniach (Bundesentschädigungsgesetz) do wysokości porównywalnej emerytury podstawowej nie jest uwzględniana w Bürgergeld.
Źródło: www.echo24.de