Bundestag znosi zakaz oddawania krwi przez homoseksualistów

  Dotychczas homoseksualni mężczyźni mogli oddawać krew w Niemczech tylko wtedy, gdy nie uprawiali seksu przez cztery miesiące. Wkrótce ma się to zmienić – zmiana prawa położy kres tej praktyce.

  Nowelizacja ustawy o transfuzji krwi

  Homoseksualni mężczyźni nie będą już dłużej wykluczani z oddawania krwi. Bundestag uchwalił odpowiednią nowelizację ustawy o transfuzji. Jest tam teraz wyraźnie napisane, że orientacja seksualna nie może być brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym wykluczeniu z honorowego oddawania krwi.

  Dotychczasowe wytyczne Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego przewidują, że mężczyznom, którzy uprawiają seks z mężczyznami, odracza się możliwość oddania krwi na cztery miesiące po kontakcie seksualnym z nowym lub więcej niż jednym partnerem seksualnym. Ma to zmniejszyć ryzyko ewentualnego przekazania dalej wirusa HIV.

  Partie koalicji już w swojej umowie koalicyjnej zgodziły się na zakończenie tej procedury. „Nie ma naukowego uzasadnienia dla tej dyskryminacji” – powiedziała posłanka SPD, Heike Engelhardt. „Szkoda, że ludzie w 2023 roku nadal muszą borykać się z takimi uprzedzeniami”. Jednak ze względu na „indywidualne zachowania seksualne osoby chcącej oddać krew”, odroczenie dawców pozostaje nadal możliwe.

  Zniesienie limitów wieku

  Nowelizacja ustawy znosi też dotychczasowe maksymalne limity wieku dla oddawania krwi. Dotychczas dawcy pierwszorazowi – w zależności od regionu – mogli mieć tylko ok. 65 lat. W przypadku dawców wielokrotnych górna granica wynosiła zwykle od 70 do 75 lat. W przyszłości to lekarz będzie oceniał „zdolność do oddania krwi”.

  Źródło: Zeit online

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  jakos

  Dokad Zmierza Dutschland do Samo Zaglady co Chwile Nowe Chore i Glupie Pomysly.
  Demokracja Pelna Gebom.

  Tomek

  Czyli kew od geja jest be, ale od alkoholiczki, która daje codziennie na prawo i lewo, to krew jakiej każdy szpital potrzebuje?

  Filip

  Z krwią skażoną alkoholem przeżyjesz. Poza tym od pijaczki nikt nie pobierze krwi. Da poczuć się tę woń. Prostytuki też za darmo nic nie dadzą.

  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x