polisa.de
    polisa.de

    Berlin – darmowy bilet dla jeżdżących na gapę?

    Kategoria:
    polisa.de

    Berlińska senator sprawiedliwości, Lena Kreck (Partia Lewicy) chce, aby podróżowanie autobusami i pociągami przez osoby unikające opłat, czyli przez tzw. pasażerów na gapę, było legalne. Jej podejście mocno irytuje eksperta prawnego z ramienia CDU, Alexandra Herrmanna. Ostrzega on przed „darmowym biletem dla wszystkich przestępców”.

    Wielu gapowiczów nie płaci

    W ubiegłym roku na liniach S-Bahn i BVG w Berlinie złapano bez biletu prawie 589 tys. pasażerów, a każdemu z nich nakazano zapłacić 60 euro. BVG pobrało 7,2 mln euro z tytułu „zwiększonych opłat transportowych”.

    Jednak wielu z tych złapanych gapowiczów po prostu nie płaci. W przypadku samych przejazdów kolejką S-Bahn w 2021 roku spłacono tylko około 37% zaległych długów. Ci, którzy nadal odmawiają zapłaty, mogą zostać skazani – grozi im kara pozbawienia wolności. W ubiegłym roku za jazdę na gapę w Berlinie karę odsiadywało 367 więźniów.

    Ale senator sprawiedliwości, Lena Kreck, chce w przyszłości całkowicie zlegalizować jazdę bez biletu, czyli nie karać jej nawet jako wykroczenia administracyjnego. Tylko czy ktoś wtedy jeszcze kupiłby bilet?

    Lewicowa polityk wymyśliła bilet za 0 euro

    Dowodzi tego teraz czarno na białym wciąż nieopublikowana jeszcze odpowiedź jej urzędu na pisemne zapytanie Herrmanna.

    W dokumencie czytamy: „Nawet jeśli w przyszłości przestępstwo uchylania się od opłaty za przewóz, będzie karane tylko grzywną, to nadal istnieje groźba kary pozbawienia wolności za egzekwowanie przepisów. Należy jednak unikać tego w taki sam sposób, jak wykonywania alternatywnej kary pozbawienia wolności w przypadku nieuiszczenia grzywny.”

    I dalej decydujący punkt: „Poza tym cel, jakim jest znaczne odciążenie policji i wymiaru sprawiedliwości, można osiągnąć tylko przy całkowitej legalizacji jeżdżenia na gapę.”

    Ponadto w piśmie zwraca się uwagę, że uchylanie się od płacenia opłat „popełniane jest najczęściej przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji społecznej, które często z powodu chorób psychicznych, uzależnień lub innych problemów mają znaczne trudności z uiszczeniem opłaty za transport i powstrzymaniem się od zachowań przestępczych bez poważnej utraty mobilności”.

    Potrzebne są indywidualne rozwiązania, a nie sztuczne odciążanie policji

    Polityk CDU Hermann jest zbulwersowany linią argumentacji płynącą ze strony senatu sprawiedliwości.”Jakie przestępstwo zostanie zlegalizowane jako następne przy takim rozumowaniu? Kradzież? Naruszenie miru domowego? Oszustwo?” – pyta prowokacyjnie Hermann.

    Potrzebne są tu „indywidualne rozwiązania, na przykład w zwalczaniu braków w sferze socjalnej” – ostrzega. „W każdym razie odpowiedź senatu sprawiedliwości na moje pytanie to zaproszenie dla wszystkich, aby nie musieli już dłużej przestrzegać społecznych zasad i praw”. Ekspert prawny podkreśla: „Zamiast próbować odciążyć policję i wymiar sprawiedliwości poprzez kasację przestępstw, pilnie potrzebne jest wzmocnienie kadrowe i w zakresie sprzętu!

    Źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Czemu ta senator jeszcze nie została wykopana ze stanowiska i zamknięta w zakładzie dla kretynów?

    Pako

    Lewica i ich fikołki umysłowe 🙂

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x