„Baukindergeld”, czyli wszystko co musicie wiedzieć o dofinansowaniu na budowę lub zakup nieruchomości w Niemczech!

    Kto może otrzymać Baukindergeld w Niemczech?

    Od 18 września 2018 rodzice mogą składać w Niemczech wnioski o Baukindergeld. Zgodnie z umową koalicyjną pomiędzy CDU, CSU i SPD, Baukindergeld to świadczenie wypłacane w ramach tzw. „Wohnraumoffensive”, czyli projektu dotyczącego pomieszczeń mieszkalnych. Mówiąc prościej, Baukindergeld to świadczenie rodzinne na dzieci z przeznaczeniem na zakup własnego lokum.

    O Baukindergeld mogą się generalnie starać wszystkie rodziny, również osoby wychowujące dzieci samotnie, w których gospodarstwie domowym żyje przynajmniej jedno dziecko poniżej 18 roku życia. Jeśli w momencie składania wniosku dziecko będzie miało 18 lat, to wtedy nie będzie można złożyć wniosku. Oprócz tego dodatkowym wymogiem jest konieczność bycia uprawnionym przez wnioskodawcę do otrzymania świadczenia z tytułu Kindergeld. Baukindergeld można zatem otrzymywać tak długo, jak długo dane jest prawo do otrzymywania Kindergeld.

    Poza tym nieruchomość musi się znajdować na terenie Niemiec. Nie ma natomiast ograniczeń, jeśli chodzi o ilość dzieci, bądź wielkości nieruchomości. Po wprowadzeniu się do nowego lokum, rodzina ma trzy miesiące czasu na złożenie wniosku. Rodziny, które podpisały umowę zakupu nieruchomości na początku bieżącego roku, również mogą się starać o nowe świadczenie. Wnioski można bowiem składać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018. Istotnym wymogiem jest wysokość rocznych zarobków, które mogą wynieść maksymalnie 90.000 rocznie na rodzinę z jednym dzieckiem. Więcej na ten temat przeczytacie w kolejnym akapicie.

    Wnioski o Baukindergeld będzie można składać najprawdopodobniej jeszcze do końca 2020 roku. Warto się zatem pośpieszyć!

    Ile wynosi Baukindergeld?

    Rodziny, które kupią mieszkanie własnościowe, będą otrzymywać 1.200 euro na dziecko na rok przez okres 10-ciu lat. Dochód do opodatkowania takiej rodziny nie może wynosić więcej niż 90.000 euro (na jedno dziecko – patrz tabelka niżej). Dodatkowo zapewniona jest kwota wolna od podatku w wysokości 15.000 euro na dziecko.

    Rodzina z dwójką dzieci, może zarabiać rocznie maksymalnie 105.000 euro, aby mieć prawo do otrzymania Baukindergeld. W przypadku tak wysokich zarobków, dochody netto gospodarstwa domowego kształtują się mniej więcej na poziomie 5.200 euro na miesiąc. W całym okresie trwania wsparcia finansowego, rodzina z dwójką dzieci może otrzymać od państwa dodatkowo maksymalnie 24.000 euro. Większość rodzin w Niemczech spełnia wymagania dotyczące Baukindergeld.

    Poniższa tabelka obrazuje, jak kształtuje się wysokość Baukindergeld w zależności od ilości posiadanych dzieci:

    Liczba dzieciMaksymalna wysokość zarobków rocznych Dofinansowanie na rokWysokość dofinansowania po 10 latach
    1 dziecko90.000 euro1.200 euro12.000 euro
    2 dzieci105.000 euro2.400 euro24.000 euro
    3 dzieci120.000 euro3.600 euro36.000 euro
    4 dzieci135.000 euro4.800 euro48.000 euro
    5 dzieci150.000 euro6.000 euro60.000 euro

    Ceny nieruchomości w Niemczech różnią się w zależności od landu. Udział Baukindergeld w kosztach całej inwestycji może być zatem różny. Z obliczeń Immobilienscout kształtuje się to mniej więcej tak:

    Gdzie i jak należy złożyć wniosek o Baukindergeld?

    Wniosek o Baukindergeld można złożyć za pośrednictwem portalu KfW (niem. Kreditanstalt für Wiederaufbau). KfW to niemiecki państwowy bank rozwoju z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Bank ten został założony po II wojnie światowej, jako część Planu Marshalla. Wnioski można składać dopiero po wprowadzeniu się do nieruchomości i zameldowaniu pod nowym adresem. W celu złożenia wniosku o Baukindergeld, trzeba w pierwszej kolejności założyć konto na stronie banku: kfw.de. Następnie należy się zalogować i wybrać opcję „Zuschuss jetzt beantragen” – pol. „złóż teraz wniosek o dofinansowanie”. Jako dofinansowanie należy wybrać Baukindergeld i wypełnić odpowiednie formularze. Po wysłaniu wniosku, kwota dofinansowania zostanie dla Was zerezerwowana i będzie wypłacana przez okres maksymalnie 10 lat, jeśli zostaną dostarczone wszelkie wymagane dokumenty (o tym niżej). W osobnym mailu zostanie przesłana wiadomość z możliwością załadowania wymaganych zaświadczeń. Od tego momentu będzie się na to miało 3 miesiące czasu.

    Potwierdzenie złożenia wniosku oraz wszelkie dokumenty można znaleźć na stronie KfW pod „Meine Zuschuss­anträge” (pol. „moje wnioski o dofinansowanie”), u góry z lewej strony w menu. Dokumenty nie zostaną przesłane pocztą!

    Ważne:

    Podany numer referencyjny jest przykładowo potrzebny, jeśli chcecie zadać pytanie dotyczące Waszego dofinansowania.

    Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o Baukindergeld?

    W celu złożenia wniosku o Baukindergeld należy przygotować szereg dokumentów. Należą do nich między innymi:

    • Potwierdzenie zameldowania (niem. Meldebescheinigung)
    • Wyciąg z księgi wieczystej (niem. Grundbuchauszug)
    • Zaświadczenie o zarobkach (niem. Einkommensteuerbescheid) z poprzedniego roku oraz sprzed dwóch lat

    Jak wspomnieliśmy wyżej, dokumenty te należy załadować na stronie internetowej KfW.

    Jak wypełnić wniosek o Baukindergeld?

    Wniosek o Baukindergeld nie jest zbytnio skomplikowany. Aby przejść do jego wypełniania, należy się zalogować na stronie KfW, wybrać poniższy link

    public.kfw.de/zuschussportal-web/home.xhtml

    oraz postępować według poniższych wskazówek:

    Krok 1
    Krok 2
    Krok 3
    Krok 4
    Krok 5
    Krok 6
    Krok 1

    Po kliknięciu w powyższy link (musicie być zalogowani!), należy wybrać opcję "Zuschuss jetzt beantragen":

    Krok 2

    Następnie należy wybrać "Baukindergeld 424" i przejść dalej:

    Krok 3

    Na kolejnej stronie należy w pierwszej kolejności zaznaczyć, że zapoznało się z regulacjami prawnymi dotyczącymi dofinansowania oraz dalej, że nie otrzymało się jeszcze świadczenia z tytułu Baukindergeld:

    Na tej samej stronie należy podać dane osobowe. Imię i nazwisko system wpisuje automatycznie, zgodnie z informacjami podanymi przy rejestracji na stronie KfW. Dodatkowo należy wpisać datę oraz miejsce urodzenia, obywatelstwo oraz adres:

    Krok 4

    Następnie należy wybrać z menu, o jaki rodzaj przedsięwzięcia chodzi, kolejno:

    • budowa / zakup nowego mieszkania własnościowego
    • zakup używanego mieszkania własnościowego
    • budowa / zakup nowego domu
    • zakup używanego domu

    oraz potwierdzić, że zakup / budowa nieruchomości:

    • ma miejsce po raz pierwszy oraz zaświadczenie notarialne o zakupie, bądź pozwolenie na  budowę zostały wydane w okresie pomiędzy 01.01.2018 oraz 31.12.2020
    • że jest się jej właścicielem
    • że wprowadziło się w okresie pomiędzy 01.01.2018 i 18.09.2018. (dotyczy składania wsniosku do 31.12.2018)

    Krok 5

    Na kolejnej stronie internetowego wniosku należy wybrać liczbę dzieci (ważne jest, że dziecko ma poniżej 18 roku życia, mieszka w domostwie wnioskodawcy, ma prawo do Kindergeld oraz nie składano na nie jeszcze wniosku o Baukindergeld) oraz potwierdzić, iż dochody na rodzinę nie przekraczają dopuszczalnej wysokości (patrz wyżej w artykule):

    Krok 6

    Na ostaniej stronie internetowego wniosku będziecie mogli skontrolować Wasze dane. Na dole strony należy zaznaczyć, iż zgadza się na przetwarzanie danych przez KfW oraz zapoznało z informacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Na koniec należy kliknąć w przycisk "Antrag absenden", aby wysłać wniosek:

     

    Z Baukindergeld łatwiej zrealizować marzenie o mieszkaniu własnościowym

    Baukindergeld jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin o nieco mniejszych dochodach i może im pomóc w drodze do własnego mieszkania. Można się jednak też spodziewać negatywnych skutków. Poprzez dość duży zasięg wsparcia i wiele osób uprawnionych do skorzystania z niego, może dojść do zmasowanego „ataku” na działki budowlane i istniejące już nieruchomości. W przypadku dużego popytu wzrosną ceny powierzchni mieszkalnych i na ich sfinansowanie potrzeba będzie więcej kapitału. Tak więc pozytywne skutki wsparcia mogą zostać ewentualnie w przyszłości zredukowane poprzez wzrost cen.

    Rodziny, które mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości tylko dzięki Baukindergeld, mogą przeżyć niemiłą niespodziankę, jak wsparcie się po 10-ciu latach skończy. Będą mieli mniej pieniędzy do dyspozycji  i będą zmuszeni postarać się o finansowanie końcowe, ponieważ ustalenie stałego oprocentowania na dany okres kończy się często w przypadku pożyczki na nieruchomość także po 10-ciu latach. Jeśli poziom oprocentowania wzrośnie, wtedy refinansowanie będzie droższe i może na to zabraknąć środków.

    Nowe, ale nie do końca – poprzednicy Baukindergeld

    W latach 1996-2005 istniało w Niemczech podobne wsparcie finansowe w postaci dodatku do własnego domu (niem. Eigenheimzulage) i dodatku dla dzieci (niem. Kinderzulage). Były to największe subwencje, jakie w ogóle kiedykolwiek zostały wypłacone w Niemczech. Jeśli ktoś przed 01.01.2004 r. kupił nieruchomość albo zbudował dom, mógł rocznie otrzymać zwrot 5% kosztów wytworzenia, jednak nie więcej niż 2.556 euro w przypadku nowej inwestycji i 1.278 euro przy zakupie gotowej nieruchomości. Za każde dziecko w gospodarstwie domowym państwo płaciło dodatkowo 767 euro. Dochody gospodarstwa domowego nie mogły przekroczyć przy jednym dziecku 170.000 euro i przy każdym kolejnym dziecku granica ta zwiększała się o 30.000 euro.

    Przykład: rodzina z dwójką dzieci stawiająca dom o wartości 200.000 euro otrzymywała rocznie 4.090 euro wsparcia od państwa przez okres ośmiu lat. Całkowita kwota wsparcia to w takim razie 32.720 euro. W przypadku nieruchomości, które zostały kupione lub wybudowane pomiędzy 01.01.2004 a 31.12.2005, otrzymywano już tylko wsparcie w wysokości 1% kosztów wytworzenia, maksymalnie 1.250 euro plus 800 euro za dziecko. Przy dwójce dzieci wsparcie wynosiło już tylko 2.850 euro rocznie, czyli 22.800 euro przez cały okres trwania subwencji.

    Baukindergeld istnieje już od roku 1987 w zmniejszonym wymiarze. Do 31.12.1995 r. wypłacano maksymalnie 512 euro Baukindergeld, które było połączone z przyznaniem dodatku na własną nieruchomość.

    źródło: różnego rodzaju artykuły w internecie (m.in.: kfw.de); rozmowa ze specjalistą w dziedzinie niemieckiej polityki socjalnej (i nie tylko), Markusem Bretscheidelem

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    8 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    8 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ja

    Ojciec posiada dziecko, ale dziecko mieszka z matką w innym kraju. Czy ojciec może wziąć baukindergeld na dom w Niemczech?

    Jaga

    Czy dobrze zrozumiałam- pierwsze wypłaty będą w nowym roku, po załadowaniu potrzebnych dokumentów, tak?

    P.S. Świetnie, że można na Was liczyć przy wszelkich wątpliwościach! 😉

    Listopad 2017

    Czy kesli dom zostal kupiony w 2017 roku w listopadzie tez mozna sie ubiegac o doplaty?

    Justyna

    Jeśli mam.1 dziecko A z drugim jestem w ciąży ale urodze dopiero po okresie 3 miesięcy wprowadzeniu się do nowego domu czy jest możliwość dostania baukindergeld na dwójkę dzieci?

    Katarzyna

    Witam jestem w podobnej sytuacji, czy dowiedziała się już Pani jak jest w takim przypadku czy też się należy? Pozdrawiam Kasia

    Paula

    Niestety nie, tylko na dzieci które są urodzone przed 😉

    Paulina

    Witam kupiłam dom w kwietniu 2019 a urodziłam dziecko w lipcu 2019 czy mogę teraz starać się o baukindergel ?

    Marcin

    Szkoda, że nie podaliście istotnej informacji, że wniosek należało złożyć najpóźniej do 6 miesięcy od wprowadzenia się. Mój właśnie został odrzucony, bo złożyłem go 23 dni po przekroczeniu tej granicy…

    8
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x