„Baukindergeld”, czyli wszystko co musicie wiedzieć o nowym świadczeniu dla rodzin w Niemczech!

1
11087

Ile wynosi świadczenie „Baukindergeld“ i kto może go otrzymać?

Zgodnie z umową koalicyjną pomiędzy CDU, CSU i SPD, Baukindergeld ma być wypłacane jako bezpośredni państwowe świadczenie w ramach tzw. „Wohnraumoffensive”, czyli projektu dot. pomieszczeń mieszkalnych. Baukindergeld to świadczenie rodzinne na dzieci z przeznaczeniem na zakup własnego lokum. Rodziny, które kupią mieszkanie własnościowe, będą otrzymywać 1.200 euro na dziecko na rok przez okres 10-ciu lat. Dochód do opodatkowania takiej rodziny nie może wynosić więcej niż 75.000 euro. Dodatkowo zapewniona jest kwota wolna od podatku w wysokości 15.000 euro na dziecko.

Tak więc rodzina z dwójką dzieci, może zarabiać rocznie maksymalnie 105.000 euro aby mieć prawo do otrzymania Baukindergeld. W tym przykładzie dochody netto gospodarstwa domowego kształtują się mniej więcej na poziomie 5.200 euro na miesiąc. W całym okresie trwania wsparcia finansowego, rodzina może otrzymać od państwa dodatkowo maksymalnie 24.000 euro. Większość wszystkich rodzin w Niemczech spełnia wymagania dotyczące Baukindergeld.

Wsparcie finansowe nie ogranicza się do jakiegoś konkretnego wieku dziecka. Najprawdopodobniej pobieranie Baukindergeld będzie powiązane z pobieraniem zasiłku rodzinnego, czyli Kindergeld, które jest wypłacane maksymalnie do 25. roku życia dziecka. Jeśli skończy się prawo do Kindergeld, wtedy najprawdopodobniej skończy się też prawo do pobierania Baukindergeld. Umowa koalicyjna nie przewiduje tu jednak żadnych konkretnych uregulowań, dlatego należałoby zaczekać na późniejszy zapis ustawy.

W zależności od Landu, udział Baukindergeld w kosztach całej inwestycji może być różny. Z obliczeń Immobilienscout kształtuje się to mniej więcej tak:

P.S. o „zwykłym” Kindergeld przeczytacie tutaj: Kindergeld

Z Baukindergeld łatwiej zrealizować marzenie o mieszkaniu własnościowym

Baukindergeld jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin o nieco mniejszych dochodach i może im pomóc w drodze do własnego mieszkania. Można się jednak też spodziewać negatywnych skutków. Poprzez dość duży zasięg wsparcia i wiele osób uprawnionych do skorzystania z niego, może dojść do zmasowanego „ataku” na działki budowlane i istniejące już nieruchomości. W przypadku dużego popytu wzrosną ceny powierzchni mieszkalnych i na ich sfinansowanie potrzeba będzie więcej kapitału. Tak więc pozytywne skutki wsparcia mogą zostać ewentualnie w przyszłości zredukowane poprzez wzrost cen.

Rodziny, które mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości tylko dzięki Baukindergeld, mogą przeżyć niemiłą niespodziankę, jak wsparcie się po 10-ciu latach skończy. Będą mieli mniej pieniędzy do dyspozycji  i będą zmuszeni postarać się o finansowanie końcowe, ponieważ ustalenie stałego oprocentowania na dany okres kończy się często w przypadku pożyczki na nieruchomość także po 10-ciu latach. Jeśli poziom oprocentowania wzrośnie, wtedy refinansowanie będzie droższe i może na to zabraknąć środków.

Od kiedy będzie można otrzymać Baukindergeld? (UPDATE)

Jak dotychczas, w umowie koalicyjnej istnieje tylko zapis o zamiarze wypłaty Baukindergeld rodzinom. Zanim naprawdę do tego dojdzie, niezbędnych jest jeszcze kilka kroków. Nim plany wejdą w życie, muszą przejść przez całe postępowanie ustawodawcze. Bundesrat i Bundestag muszą wyrazić zgodę na wdrożenie planów w życie a prezydent musi podpisać ustawę. Kiedy postępowanie ustawodawcze się rozpocznie i jak długo będzie trwało, jeszcze nie wiadomo. Dobrze by było, jakby nowe przepisy weszły w życie jeszcze w tym roku, jednak może się zdarzyć, że nastąpi to dopiero w przyszłym roku albo nawet później.

UPDATE: Ustawa o Baukindergeld weszła w życie i można się już starać o świadczenie: Już od jutra można składać wnioski o Baukindergeld!

Gdzie należy składać wnioski o Baukindergeld?

Droga składania wniosków o wsparcie nie została jeszcze określona. Wniosek o dodatek do zakupu nieruchomości, wypłacony rodzinom do 2005 roku, można było składać w Urzędzie Skarbowym. W związku z połączeniem tej formy wsparcia z dochodem do opodatkowania, wydaje się to w przypadku Baukindergeld również sensownym rozwiązaniem. Jednak, jaki urząd będzie ostatecznie odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków, nie zostało jeszcze ustalone.

Czy można wnioskować o Baukindergeld, gdy chodzi o kupione już nieruchomości?

Prawo nie działa wstecz. Dlatego należy wyjść  z założenia, że wnioskowanie wstecz nie będzie możliwe. Najprawdopodobniej zostanie określony jakiś konkretny dzień na plan budowy czy kupna i od tej daty możliwe będzie otrzymanie wsparcia. Jeśli więc przykładowo przyjmiemy początek działania wsparcia w postaci Baukindergeld na 1 stycznia 2019 to oznacza to, że pieniądze otrzymają rodziny, które po 1 stycznia 2019 r., podpiszą umowę kupna nieruchomości lub złożą wniosek o pozwolenie na budowę nowej nieruchomości. Starsze umowy czy wnioski nie powinny być teoretycznie brane tutaj pod uwagę.

Nowe, ale nie do końca – poprzednicy Baukindergeld

W latach 1996-2005 istniało w Niemczech podobne wsparcie finansowe w postaci dodatku do własnego domu (niem. Eigenheimzulage) i dodatku dla dzieci (niem. Kinderzulage). Były to największe subwencje, jakie w ogóle kiedykolwiek zostały wypłacone w Niemczech. Jeśli ktoś przed 01.01.2004 r. kupił nieruchomość albo zbudował dom, mógł rocznie otrzymać zwrot 5% kosztów wytworzenia, jednak nie więcej niż 2.556 euro w przypadku nowej inwestycji i 1.278 euro przy zakupie gotowej nieruchomości. Za każde dziecko w gospodarstwie domowym państwo płaciło dodatkowo 767 euro. Dochody gospodarstwa domowego nie mogły przekroczyć przy jednym dziecku 170.000 euro i przy każdym kolejnym dziecku granica ta zwiększała się o 30.000 euro.

Przykład: rodzina z dwójką dzieci stawiająca dom o wartości 200.000 euro otrzymywała rocznie 4.090 euro wsparcia od państwa przez okres ośmiu lat. Całkowita kwota wsparcia to w takim razie 32.720 euro. W przypadku nieruchomości, które zostały kupione lub wybudowane pomiędzy 01.01.2004 a 31.12.2005, otrzymywano już tylko wsparcie w wysokości 1% kosztów wytworzenia, maksymalnie 1.250 euro plus 800 euro za dziecko. Przy dwójce dzieci wsparcie wynosiło już tylko 2.850 euro rocznie, czyli 22.800 euro przez cały okres trwania subwencji.

Baukindergeld istnieje już od roku 1987 w zmniejszonym wymiarze. Do 31.12.1995 r. wypłacano maksymalnie 512 euro Baukindergeld, które było połączone z przyznaniem dodatku na własną nieruchomość.

źródło: różnego rodzaju artykuły w internecie; rozmowa ze specjalistą w dziedzinie niemieckiej polityki socjalnej (i nie tylko), Markusem Bretscheidelem

Adam G.
Założyciel portalu Dojczland.info. Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

1 KOMENTARZ

  1. Ojciec posiada dziecko, ale dziecko mieszka z matką w innym kraju. Czy ojciec może wziąć baukindergeld na dom w Niemczech?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika