Babcia jako opiekunka do dziecka: czy związane z tym koszty można w Niemczech odliczyć od podatku?

    Jeśli babcia, dziadek lub sąsiadka zajmują się opieką nad dzieckiem za wynagrodzeniem, ponoszone z tego tytułu koszty można w Niemczech odliczyć od podatku.

    Gdy dziecko jest jeszcze małe, a rodzice mają na przykład jakąś ważną sprawę do załatwienia, wówczas często zastępuje ich babcia, wujek, sąsiadka czy przyjaciółka. W niektórych rodzinach funkcjonuje to całkiem sprawnie i bezproblemowo, w innych natomiast powoduje to duży stres – zarówno organizacyjny, jak i emocjonalny. Znów trzeba prosić babcię o opiekę nad maluchem!

    Niektóre rodziny mają nawet stały „dzień z babcią” w ciągu tygodnia, tzn. dzień, w którym babcia odbiera dzieci ze szkoły lub przedszkola i spędza z nimi całe popołudnie. To może być sytuacja win-win dla wszystkich zainteresowanych stron, ale może też budzić w rodzicach poczucie zależności.

    Rodzice powinni zadbać o jasne zasady, koszty opieki mogą odliczyć od podatku

    Jednym z możliwych rozwiązań jest zapłacenie matce lub teściowej, ojcu lub ciotce za zajęcie się dzieckiem. W ten sposób tworzy się jasne zasady, zarówno jeśli chodzi o zakres opieki, jak i o wynagrodzenie. Co więcej, można odliczyć te koszty od podatku jako wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben).

    W Niemczech dzieckiem nie musi zajmować się opiekunka np. z agencji, aby urząd skarbowy uznał koszty opieki nad dzieckiem. Jeśli maluchem zajmuje się bliski krewny lub sąsiadka, poniesione z tego tytułu koszty również można wykazać w swojej deklaracji podatkowej.

    NASZE RADY:

    1. Warto sporządzić umowę w formie pisemnej. Niech zawiera ona imię, nazwisko i adres babci, informację na temat tego, jak często i jak długo będzie się ona opiekować dzieckiem, jakie zadania wchodzą w zakres jej obowiązków i ile wynosi stawka godzinowa. Umowa powinna być sporządzona w taki sam sposób, w jaki zawiera się umowę np. z opiekunką z agencji. Następnie powinna ona zostać podpisana przez wszystkie zainteresowane strony.
    2. Warto podpisać umowę również wtedy, gdy babcia nie pobiera pieniędzy za opiekę nad dzieckiem, a jedynie otrzymuje zwrot kosztów podróży. W tym przypadku uzasadnione jest przyjęcie stawki na poziomie 30 centów za kilometr.
    3. Najlepiej byłoby gdyby babcia co tydzień lub co miesiąc wystawiała rachunek z tego tytułu.
    4. Płatności należy dokonywać przelewem i zachowywać potwierdzenia. Urząd skarbowy nie uznaje płatności gotówkowych.

    Jeśli można wykazać to wszystko w swoim zeznaniu podatkowym na koniec roku, urząd skarbowy z pewnością uzna koszty opieki nad dzieckiem.

    Jest tylko jedno ograniczenie: dla urzędu skarbowego ważne jest, aby osoba, która opiekuje się dzieckiem, nie mieszkała w tym samym gospodarstwie domowym co rodzice. W przeciwnym razie nie będą oni mogli odliczyć kosztów opieki nad dzieckiem od podatku.

    Od 2012 roku odliczeniu podlegają również wydatki na przedszkole, świetlicę, opiekę nad dziećmi, internat lub au pair – ale tylko do kwoty 4.000 euro rocznie na dziecko.

    Co powinna wziąć pod uwagę babcia jeśli chodzi o kwestie podatkowe

    Jeśli babcia nadal normalnie pracuje i regularnie opiekuje się wnukami w zamian za stałe wynagrodzenie, to opieka nad dziećmi staje się jej pracą dodatkową, a rodzice stają się pracodawcą – ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jeśli jednak jej zarobki nie przekraczają 450 euro miesięcznie, to jest to tzw. Minijob. W tym przypadku rodzice dziecka mogą łatwo zgłosić fakt zatrudnienia za pośrednictwem Minijob-Zentrale. Dla babci wynagrodzenie za tę pracę jest wolne od podatku, za to rodzice muszą odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i podatki. Oczywiście wydatki z tego tytułu również mogą odliczyć od podatku.

    To samo dotyczy sytuacji, gdy babcia jest już na emeryturze. Korzyść jest taka, że może dorabiać ile chce, a opieka nad dziećmi nie wpływa na wysokość otrzymywanej przez nią emerytury. Sprawa się jednak komplikuje, jeśli babcia przeszła na wcześniejszą emeryturę, bo wtedy zarobki mogą być w pewnych okolicznościach zaliczone na poczet emerytury.

    NASZA RADA:

    Jeśli babcia otrzymuje jedynie zwrot kosztów podróży, nie musi od niczego płacić podatku. To samo dotyczy sytuacji, gdy opiekę nad dzieckiem można nazwać swego rodzaju przysługą, tzn. gdy dziadkowie, przyjaciele, krewni lub sąsiedzi pomagają bezpłatnie. Nawet jeśli rodzice dziecka podarują im jakiś drobiazg w ramach podziękowania, nie podlega to opodatkowaniu.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x