Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Polski program do fakturowania w Niemczech!

  Babcia jako opiekunka do dziecka: czy związane z tym koszty można w Niemczech odliczyć od podatku?

  Jeśli babcia, dziadek lub sąsiadka zajmują się opieką nad dzieckiem za wynagrodzeniem, ponoszone z tego tytułu koszty można w Niemczech odliczyć od podatku.

  Gdy dziecko jest jeszcze małe, a rodzice mają na przykład jakąś ważną sprawę do załatwienia, wówczas często zastępuje ich babcia, wujek, sąsiadka czy przyjaciółka. W niektórych rodzinach funkcjonuje to całkiem sprawnie i bezproblemowo, w innych natomiast powoduje to duży stres – zarówno organizacyjny, jak i emocjonalny. Znów trzeba prosić babcię o opiekę nad maluchem!

  Niektóre rodziny mają nawet stały „dzień z babcią” w ciągu tygodnia, tzn. dzień, w którym babcia odbiera dzieci ze szkoły lub przedszkola i spędza z nimi całe popołudnie. To może być sytuacja win-win dla wszystkich zainteresowanych stron, ale może też budzić w rodzicach poczucie zależności.

  Rodzice powinni zadbać o jasne zasady, koszty opieki mogą odliczyć od podatku

  Jednym z możliwych rozwiązań jest zapłacenie matce lub teściowej, ojcu lub ciotce za zajęcie się dzieckiem. W ten sposób tworzy się jasne zasady, zarówno jeśli chodzi o zakres opieki, jak i o wynagrodzenie. Co więcej, można odliczyć te koszty od podatku jako wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben).

  W Niemczech dzieckiem nie musi zajmować się opiekunka np. z agencji, aby urząd skarbowy uznał koszty opieki nad dzieckiem. Jeśli maluchem zajmuje się bliski krewny lub sąsiadka, poniesione z tego tytułu koszty również można wykazać w swojej deklaracji podatkowej.

  NASZE RADY:

  1. Warto sporządzić umowę w formie pisemnej. Niech zawiera ona imię, nazwisko i adres babci, informację na temat tego, jak często i jak długo będzie się ona opiekować dzieckiem, jakie zadania wchodzą w zakres jej obowiązków i ile wynosi stawka godzinowa. Umowa powinna być sporządzona w taki sam sposób, w jaki zawiera się umowę np. z opiekunką z agencji. Następnie powinna ona zostać podpisana przez wszystkie zainteresowane strony.
  2. Warto podpisać umowę również wtedy, gdy babcia nie pobiera pieniędzy za opiekę nad dzieckiem, a jedynie otrzymuje zwrot kosztów podróży. W tym przypadku uzasadnione jest przyjęcie stawki na poziomie 30 centów za kilometr.
  3. Najlepiej byłoby gdyby babcia co tydzień lub co miesiąc wystawiała rachunek z tego tytułu.
  4. Płatności należy dokonywać przelewem i zachowywać potwierdzenia. Urząd skarbowy nie uznaje płatności gotówkowych.

  Jeśli można wykazać to wszystko w swoim zeznaniu podatkowym na koniec roku, urząd skarbowy z pewnością uzna koszty opieki nad dzieckiem.

  Jest tylko jedno ograniczenie: dla urzędu skarbowego ważne jest, aby osoba, która opiekuje się dzieckiem, nie mieszkała w tym samym gospodarstwie domowym co rodzice. W przeciwnym razie nie będą oni mogli odliczyć kosztów opieki nad dzieckiem od podatku.

  Od 2012 roku odliczeniu podlegają również wydatki na przedszkole, świetlicę, opiekę nad dziećmi, internat lub au pair – ale tylko do kwoty 4.000 euro rocznie na dziecko.

  Co powinna wziąć pod uwagę babcia jeśli chodzi o kwestie podatkowe

  Jeśli babcia nadal normalnie pracuje i regularnie opiekuje się wnukami w zamian za stałe wynagrodzenie, to opieka nad dziećmi staje się jej pracą dodatkową, a rodzice stają się pracodawcą – ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jeśli jednak jej zarobki nie przekraczają 450 euro miesięcznie, to jest to tzw. Minijob. W tym przypadku rodzice dziecka mogą łatwo zgłosić fakt zatrudnienia za pośrednictwem Minijob-Zentrale. Dla babci wynagrodzenie za tę pracę jest wolne od podatku, za to rodzice muszą odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i podatki. Oczywiście wydatki z tego tytułu również mogą odliczyć od podatku.

  To samo dotyczy sytuacji, gdy babcia jest już na emeryturze. Korzyść jest taka, że może dorabiać ile chce, a opieka nad dziećmi nie wpływa na wysokość otrzymywanej przez nią emerytury. Sprawa się jednak komplikuje, jeśli babcia przeszła na wcześniejszą emeryturę, bo wtedy zarobki mogą być w pewnych okolicznościach zaliczone na poczet emerytury.

  NASZA RADA:

  Jeśli babcia otrzymuje jedynie zwrot kosztów podróży, nie musi od niczego płacić podatku. To samo dotyczy sytuacji, gdy opiekę nad dzieckiem można nazwać swego rodzaju przysługą, tzn. gdy dziadkowie, przyjaciele, krewni lub sąsiedzi pomagają bezpłatnie. Nawet jeśli rodzice dziecka podarują im jakiś drobiazg w ramach podziękowania, nie podlega to opodatkowaniu.

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2021 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Niemcy: Strzelił kasjerowi w głowę, bo ten zwrócił mu uwagę na brak maski

  W sobotę został zastrzelony pracownik stacji benzynowej w Idar-Oberstein. Podejrzany przyznał się do winy - i wyjaśnił motyw. Strzelił w głowe kasjerowi, po tym gdy...

  Niemcy: prawdopodobnie od 11 października osoby niezaszczepione nie będą już uprawnione do zasiłku chorobowego w przypadku kwarantanny

  Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w Niemczech osoby niezaszczepione, które będą musiały przejść kwarantannę, nie będą już uprawnione do pobierania zasiłku chorobowego....

  Płaca minimalna w Niemczech 2021 – kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1.01.15 obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu zwalczenie zbyt niskich...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x