Samochód może ulec awarii z wielu powodów: albo coś jest nie tak z elektroniką, zbiornik paliwa jest pusty, akumulator samochodu wyzionął ducha lub pękła opona. W większości przypadków dzieje się to dokładnie wtedy, gdy do przebycia zostało jeszcze kilka kilometrów, a w zasięgu wzroku nie znajduje się żaden warsztat.
Według statystyk AvD (Automobilclub von Deutschland) z 2015 r. dotyczących awarii samochodów, w 35,7% przypadków za awarię samochodu jest odpowiedzialny wadliwy akumulator. Silnik zajął na tej liście drugie miejsce z 15,2%. Niezależnie od tego, dlaczego samochód ma awarię – w pierwszej kolejności należy jednak wezwać pomoc drogową.
Kierowcy, którzy za wczasu zadbali o odpowiednie zabezpieczenie, wykupując ubezpieczenie drogowe, mają ułatwione zadanie. Wystarczy, że wykonają telefon do firmy ubezpieczeniowej i poproszą o pomoc. Jeśli chodzi o ubezpieczenie drogowe, zachęcamy z tego miejsca do zapoznania się z ofertą AvD. Przygotowaliśmy dla Was instrukcję krok po kroku: AvD – pomoc drogowa w Niemczech – tańsza alternatywa do ADAC!.
Jakie opcje mają kierowcy, którzy nie mogą skorzystać z pomocy drogowej w ramach ubezpieczenia? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!
Co zrobić w przypadku awarii samochodu na niemieckiej autostradzie?
W przypadku awarii samochodu na niemieckiej autostradzie należy przede wszystkim:
- Zachować spokój i w zależności od tego, czy jest to możliwe, zjechać na pas awaryjny lub do zatoczki, aby nie blokować ruchu. Następnie należy włączyć światła awaryjne.
- Wszyscy pasażerowie przed opuszczeniem pojazdu muszą założyć kamizelki ostrzegawcze. Jeśli to możliwe powinni przejść za barierki bezpieczeństwa, aż do przyjazdu pomocy.
- Oprócz tego należy ustawić trójkąt ostrzegawczy, aby ostrzec innych użytkowników drogi i poinformować o wystąpieniu awarii. Na drodze krajowej odległość do pojazdu powinna wynosić około 100 metrów, na autostradzie nawet 150 metrów.
- Po znalezieniu się za barierką bezpieczeństwa, należy wezwać pomoc. Z reguły nie należy próbować samodzielnie naprawiać awarii samochodu, ponieważ można zostać szybko potrąconym przez przejeżdżające pojazdy.
Ważne: Awarii samochodu nie da się zazwyczaj przewidzieć. W związku z tym zawsze się upewnijcie, że jesteście przygotowani na sytuacje awaryjne. Kamizelki ostrzegawcze dla wszystkich osób znajdujących się w pojeździe, apteczka pierwszej pomocy, linka holownicza i w razie potrzeby latarka – w razie awarii przedmioty te mogą się okazać niezbędne. Poza tym w Niemczech istnieje obowiązek posiadania apteczki pierwszej pomocy oraz wystarczającej ilości kamizelek ostrzegawczych dla wszystkich pasażerów – ich brak jest karany mandatem w wysokości 15 euro za każde przewinienie.
Jak wezwać pomoc w razie awarii auta w Niemczech?
- Telefony alarmowe na niemieckich autostradach: co dwa kilometry na niemieckich autostradach znajdują się zazwyczaj telefony alarmowe, z których można bezpłatnie skorzystać w celu uzyskania pomocy. Słupy z telefonami są obsługiwane przez firmę Dienstleistungs-GmbH der Deutschen Versicherer (GDV DL). Po nawiązaniu połączenia sami możecie zdecydować, co zrobicie. Jeśli posiadacie stosowne ubezpieczenie, o zdarzeniu zostanie poinformowana firma. Jeśli tak nie jest, możecie wybrać pomiędzy usługodawcami, którzy działają w pobliżu. Za ich pomoc bedziecie musieli zapłacić z własnej kieszeni.
- NOTFON D: 0800 668 366 3 – Bezpłatny numer alarmowy jest dostępny 365 dni w roku o każdej porze dnia i nocy. Można z niego wezwać pomoc w razie awarii samochodu.
- Ubezpiecz się na miejscu: Niektóre ubezpieczalnie dopuszczają zostanie ich członkiem nawet na miejscu awarii. W ten sposób kierowcy mogą zaoszczędzić sobie kosztów, które musieliby ponieść wzywając pomoc drogową. Jednak nie każdy oferuje taką usługę: W ADAC musicie być członkami przez co najmniej jeden dzień, aby skorzystać z pomocy. Z drugiej strony Auto Club Europa (ACE) przyjmuje w każdym momencie.