09.07.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Analfabetyzm w Niemczech – kilka milionów Niemców nie potrafi czytać i pisać!

Analfabetyzm w Niemczech – kilka milionów Niemców nie potrafi czytać i pisać!

Analfabetyzm w Niemczech – kilka milionów Niemców nie potrafi czytać i pisać!

Łącznie 6,2 miliona dorosłych w Niemczech ma problemy ze zrozumieniem tekstów w języku niemieckim. Należy dodać, że dla większości z nich niemiecki jest językiem ojczystym.

Nie tylko imigranci mają problem z niemieckim

Dane są przerażające, ale tak właśnie wynika z badań Ministerstwa Edukacji: 6,2 miliona osób dorosłych w Niemczech nie potrafi dobrze pisać i czytać, a 7,3% wszystkich dorosłych, których językiem ojczystym jest niemiecki, ma bardzo słabe umiejętności czytania i pisania. Te dane dotyczą roku 2018.

Czytanie niemieckich tekstów stwarza problem przede wszystkim dla imigrantów. 47,4% ludzi, którzy nie potrafią czytać po niemiecku to osoby z przeszłością migracyjną, które innego języka uczyły się jako pierwszego. Z tych 2,9 miliona osób, ok. 78% jest w stanie czytać i pisać ambitne teksty w swoim języku ojczystym.

Sukces niemieckiego systemu edukacji

W roku 2011, liczba osób ze słabą umiejętnością pisania i czytania wynosiła 7,5 miliona, czyli nawet o 1,3 więcej niż aktualnie. W tej „kategorii” mieszczą się wszyscy ci, którzy są w stanie przeczytać bądź napisać pojedyncze zdania, ale nie rozumieją całych tekstów. Minister edukacji Anja Karliczek z CDU uważa, że spadek liczby takich osób w Niemczech to „sukces niemieckiego systemu edukacji”. Jednak konieczne są dalsze działania w tym kierunku. „Politycy i społeczeństwo nie mogą teraz odpuścić”, dodaje Anja Karliczek. Szczególnie dorośli mają problem, aby się przemóc i stawić czoła problemom związanym z pisaniem i czytaniem. Należy zwrócić większą uwagę na osoby z przeszłością migracyjną.

62,3% osób dotkniętych tym problemem jest mimo wszystko czynna zawodowo. Ponad 1/5 nie ukończyła żadnej szkoły, a 40% ma słabe wykształcenie.

10,6 miliona ludzi w Niemczech potrafi pisać, ale z błędami

Wśród dorosłych, którzy co prawda rozumieją czytane artykuły, ale mimo wszystko nie czytają zbyt dobrze i piszą z błędami, odnotowano postęp. Tutaj liczba zmniejszyła się z 13,4 miliona w roku 2011 do 10,6 miliona osób w roku 2018.

Zdaniem ministerstwa, większa i lepsza oferta dotycząca nauki czytania i pisania odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o spadek analfabetyzmu. Dodatkowo postęp związany jest też z lepszymi wynikami ukończenia szkół oraz z wyższym udziałem osób czynnych zawodowo.

Dane pochodzą z badań, przeprowadzonych w lecie 2018 roku na 7.200 dorosłych mówiących w języku niemieckim, w wieku od 18 do 64 lat. Kryterium wzięcia udziału w takim jednogodzinnym badaniu, stanowiła podstawowa znajomość języka niemieckiego.

Źródło: www.zeit.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x