Kiedy trzeba rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

    W sprawie rozliczenia podatkowego zawsze nasuwa się wiele pytań. Przede wszystkim jak ustalić, gdzie złożyć deklarację podatkową kiedy osiągam dochody w Niemczech? W Polsce czy w Niemczech? A może w obu krajach? Wielu Polaków pracujących w Niemczech ma z tym problem. Jaki wpływ na rozliczenie w Polsce mają dochody uzyskane za granicą? Każdy obywatel naszego kraju podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że jest zobowiązany do wykazania wszystkich uzyskanych dochodów w danym roku podatkowym przed Urzędem Skarbowym. Mówiąc o wszystkich dochodach, chodzi o te uzyskane zarówno w Polsce jak i za granicą.

    Problem podwójnego opodatkowania

    Wielu Polaków obawia się problemu tzw. „podwójnego opodatkowania”. Jednak 14 marca 2003 r. podpisana została umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Zgodnie z tym dokumentem, wynagrodzenie otrzymane za granicą, może być opodatkowane tylko w kraju, w którym zostało wypłacone. Tak więc, jeżeli adres stałego pobytu podatnika znajduje się w Polsce, to otrzyma on tu wynagrodzenie za pracę. Jeśli podatnik osiągnął również dochody w Niemczech to na koniec roku podatkowego powinien złożyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego dokument PIT – 36, w którym ma obowiązek wykazać dochód z Polski, od którego naliczany jest podatek. Do tego dokumentu należy dodać załącznik ZG, mówiący o dochodach z zagranicy. Osoby, które w danym roku podatkowym nie osiągnęły żadnych dochodów na terenie Polski, powinny złożyć tzw. zerowy PIT-36 oraz załącznik ZG z dochodami z zagranicy.

    Ustalenie rezydencji

    Sposób opodatkowania dochodów uzyskiwanych za granicą zależy nie tylko od tego, czy Polska ma z danym krajem podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania ale też od tego, w którym kraju mamy miejsce zamieszkania. Aby wybrać poprawną  formę podatkowego rozliczenia dochodów osiągniętych za granicą, należy w pierwszej kolejności ustalić tzw. rezydencję podatkową. Podatnicy będący polskimi rezydentami podatkowymi podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli są zobowiązani do rozliczenia wszystkich swoich dochodów w Polsce.

    Z kolei podatnik uzyskujący dochody z pracy poza granicami Polski powinien się zastanowić przed złożeniem zeznania podatkowego w Polsce, czy jego sytuacja życiowa wiąże go na tyle z Polską, aby mógł zostać uznany przez organy podatkowe za polskiego rezydenta podatkowego. Czyli, czy powinien być rozliczany ze swoich zarobków za granicą w Polsce.

    Kwestię zamieszkania należy przeanalizować pod kątem tego, jak długo w ciągu roku kalendarzowego dana osoba przebywała w Polsce. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych za osobę zamieszkującą w Polsce uznaje się osobę, która ma tu ośrodek interesów życiowych (polski dom, rodzinę, konto bankowe) lub przebywa dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Nie ma przy tym znaczenia to, czy dana osoba się wymeldowała z kraju.

    Co decyduje o ustaleniu miejsca zamieszkania dla celów podatkowych?

    W celu stwierdzenia, że dana osoba nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, brane są pod uwagę następujące kryteria:

    • pobyt najbliższej rodziny (małżonka, dzieci) za granicą
    • posiadanie mieszkania do własnej dyspozycji w drugim państwie – na własność, bądź na wynajem
    • inne okoliczności, np. umowa o pracę na czas nieokreślony, umowa najmu na czas nieokreślony, umowy terminowe z dostawcami mediów,
    • posiadanie ruchomego i nieruchomego majątku za granicą (np. samochód, dom),
    • uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej drugiego państwa.

    Kwestie podatkowe nie są łatwym tematem i zawsze budzą liczne wątpliwości wśród podatników. Aby mieć całkowitą pewność, jak prawidłowo wypełnić deklarację podatkową i w którym kraju to zrobić, należy zwrócić się w razie wątpliwości do organów podatkowych. Tylko dysponując taką interpretacją od organu podatkowego, uzyska się wyjaśnienie w kwestii poprawnego rozliczenia.

    Podstawa prawna:

    Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350)

    Podatki w Niemczech

    Więcej na temat podatków w Niemczech znajdziecie w naszych artykułach na ten temat:

    Podatki w Niemczech

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    15 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    15 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Furgalski Janusz

    Mieszkam i pracuję w niemczech gdzie powinienem płacić podatki.

    przemek

    jeśli mieszkasz i pracujesz w niemczech u niemieckiego pracodawcy to twój pracodawca odprowadza już twoje podatki w niemczech według klasy podatkowej jaką masz zadeklarowaną w ich urzedzie skarbowym.

    przemek

    Ja mam inne pytanie do autora, czy jeżeli rozliczę sie w Polsce z dochodów za pracę uzyskanych polskiej firmie w pit 36 i dołącze załącznik ZG z dochodów z Niemiec za pracę w niemieckiej firmie, to czy mogę potem rozliczyć sie w niemczech aby skorzystać z niemieckich ulg i uzyskać zwrot nadpłaconego podatku ? Posiadam pierwszą klasę podatkową.

    Bożena

    Mam pytanie odnośnie rozliczenia Pitu za 2019 rok. Otóż w Polsce otrzymuję emeryturę a w Niemczech mam gewerbę. Wcześniej rozliczałam się z mężem który jest na pierwszej grupie inwalidzkiej. Nie wiem jak to zrobić. Czy muszę wszystkie dochody z Niemiec podać w Polsce?

    Jorg

    Mieszkam na stałe w Niemczech, ale pracuję od lat na umowę o pracę w polskiej firmie z siedzibą w Polsce. W Niemczech nie mam, żadnej stałej pracy, dochód tylko z zarobków w Polsce. Jako osoba fizyczna, która nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegam w Polsce obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to ograniczony obowiązek podatkowy – art. 3 ust. 2a ustawy o PIT. Tak właśnie rozliczam się w Polsce. Moje pytanie dotyczy kwestii, czy w takim przypadku muszę rozliczać się również w Niemczech?

    Karo

    Wyprowadzilam się do Niemiec 1.04.2019, od tego dnia na stale mieszam i pracuje w DE. Zameldowana w Niemczech jestem jednak juz od 2017 roku. W 2019 styczen luty marzec pracowalam w PL. Rozliczylam sie i otrzymałam zwrot za ten okres pracy w PL w urzędzie polakim. Czy jestem zobowiązana rozliczyć się dodatkowo za prace od kwietnia do konca 2019 takze w Polskim urzędzie czy juz mnie to nie interesujw bo od dnia przeprowadzki na stale to jedynym moim urzędem do rozliczenia podatkow stal sie niemiecki finansat? I z Polskim urzędem juz nic nie mam wspólnego? W Niemczech mieszkam,wynajmuje, pracuje i… Czytaj więcej »

    Ewelina

    Witam. Mój partner większość roku pracuje w Niemczech. W Polsce na nie ma żadnych dochodów. Chciał złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o dochodach w Polskim Urzędzie Skarbowym przed końcem kwietnia, żeby jak najszybciej rozliczyć się w Niemczech. Moje pytanie: jaki PIT musi złożyć w Polsce przed końcem kwietnia?

    Rene

    pit 36 . Tam wpisujesz tylko kwotę zarobków w euro i przeliczane jest na zł . Pit na 0 zł ale z informacja dla urzędu . Własnie szukam czy trzeba składać jeszcze ten zerowy pit.

    Rene

    Jak potrzebujecie zaświadczenia to bez złożenia takiego pitu niestety nie otrzymacie .

    Aneta

    A co w przypadku kiedy jest podwójny meldunek w Polsce i w Niemczech? I pół roku do 1 lipca było przepracowane w Pl a od lipca do grudnia w DE? I w DE jestem na 1 klasie podatkowej.

    Piotr

    Witam mam jedno osobowa działalność gewerbe w Niemczech i tam wykonuje pracę i faktury wystawiam netto i w Polsce też miałem pracę i też fakturę netto i rozliczałem się w Polsce pit 36 zerowy a teraz pracowałem w Polsce na tej dzialalnosci i jak z rozliczeniem nic się nie zmienia bo to jest działalność niemiecka proszę o info pozdrawiam

    Max

    Witam,

    Do 31.01.2021 mieszkałem w Polsce i pracowałem w polskiej firmie w oparciu o polską umowę o pracę. Od 1.02.2021 mieszkam i pracuję w Niemczech na niemieckiej umowie o pracę w innej firmie. W maju 2021 dołączyła do mnie moja rodzina (żona i dzieci). Obecnie w Polsce wynajmuje mieszkanie (płacę podatek zryczałtowany od najmu).

    Gdzie powinienem się rozliczyć z podatku za rok 2021?

    Bogusław

    mam pytanie pracowałem w Niemczech 5 miesiecy w 2018 roku i rozliczyła mnie firma rozliczeniowa a niedawno dostałem powiadomienie ze mam sie rozliczyc jeszcze za rok 2019 choc wtedy pracowałem juz w Polsce?

    Dominika

    Dzień dobry,
    W październiku 2021 przeprowadziłam się do Berlina w celu podjęcia pracy. Przyjechałam z Wrocławia, gdzie pracowałam w pierwszej połowie roku 2021i miałam status osoby bezrobotnej w 3 kwartale 2021. Chciałabym zasięgnąć porady jak rozliczyć podatek z dochodów w obu krajach. Rozumiem że rezydencja jest w Polsce i tam powinnam zlozyc pit 36 i zg, ale czy podatek opłacony w Niemczech będzie mi w tym przypadku zwrócony?

    Miroslawa

    Mam emeryturę w Polsce w Niemczech pracowałam w 2021miesiac grupa opodatkowania pierwsza czy muszę rozliczyć się za rok 2021 w Niemczech

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    15
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x